Żarówki LED mają bardzo wiele zalet - są energooszczędne, mają bardzo długą żywotność, nie nagrzewają się do wysokich temperatur, nie zawierają szkodliwych pierwiastków, a także występują w wielu różnych wariantach gwintów i kształtów. Co więcej, możemy dobrać je pod kątem barwy światła. Co warto o nim wiedzieć?
Przez bardzo długi czas mogliśmy korzystać tylko z żarówek żarowych, które określane są również jako tradycyjne. Żarówki te dawały ciepłobiałe światło, które daje efekt kameralności, przytulności. Jednak wraz z wejściem do sprzedaży różnych typów żarówek, poszerzył się też zasób barw światła. Obecnie możemy podzielić je na trzy rodzaje - ciepła, neutralna oraz zimna lub chłodna.
Temperatura barwowa - podstawowe informacje
Do określania barwy światła służy tak zwana temperatura barwowa wyznaczana w Kelwinach (K). Definicja wskazuje, że jest to temperatura ciała doskonale czarnego, w której wysyła ono promieniowanie tej samej chromatyczności, co promieniowanie rozpatrywane.
Jednak warto pamiętać o tym, że odnosi się ona do tego, jaką barwę ma światło - czy jest ono bardziej żółte, a może bardziej białe - zimne. Im wyższa wartość temperatury barwowej, tym światło jest bardziej zimne.
Przykładowe temperatury barwowe:
Wtedy, gdy kupujemy żarówki, na opakowaniach najczęściej znajdziemy zarówno oznaczenie w Kelwinach, jak i określenie, jaka to konkretne barwa - ciepła, neutralna lub chłodna (zimna).
Odpowiednia barwa światła jest w stanie nie tylko podkreślić styl wnętrza, ale również sprawić, że będziemy czuli się lepiej. Generalnie, barwa ciepła ma działanie relaksujące i przygotowuje o wypoczynku, dlatego najlepiej nadaje się do sypialni. Możemy też wkręcić takie żarówki w lampy podłogowe w salonie czy sypialni.
Z kolei światło chłodne najlepiej sprawdza się tam, gdzie pracujemy i wykonujemy różne czynności - w domowym gabinecie, kuchni, w łazience. Również jest ono stosowane na miejscach pracy.
W tych pomieszczeniach, gdzie nie pasuje do końca zarówno światło ciepłe, jak i zimne, możemy wybrać żarówki z temperaturą barwową neutralną, która znajduje się pomiędzy ciepłym a zimnym światłem. Dobrze sprawdzają się one w salonach, kuchniach, sypialniach, możemy wkręcić je w lampy wiszące do pokoju dziecięcego czy te podłogowe.
Artykuł przygotowano dzięki specjalistom w dziedzinie oświetlenia ze sklepu Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl
lampix | 0
Wszystko zależy od miejsca gdzie ma być powieszona
|
nataliakrakowska | Oceniano 1 raz +1
A jaki światło do pokoju dla dziecka? Trafiłam na taki artykuł https://do
|
~ Karola | 0
Dobór oprawy LED to bardzo ważny element, warto jednak także zwrócić uwagę na ciekawy design: http://klu
|