Najważniejszą kwestią jest plan działania, bez niego nie licz ba to, że wszystko pójdzie gładko. Plan jest potrzebny z kilku powodów:
prace powinny być wykonywane od tych najtrudniejszych do najłatwiejszych i najmniej inwazyjnych, aby nie zniszczyć tego co zostało zrobione,
nawet jeśli remontujesz jedno pomieszczenie, ustal co w jakiej kolejności będzie robione, jakie rzeczy kupować, by nie leżały w mieszkaniu,
czy wiesz już, jak ma wyglądać nowa kuchnia, salon, łazienka? - Jeśli nie masz pomysłu, to najpierw poszukaj inspiracji, zdecydowanie skróci to czas remontu.
Spisanie na kartce kolejnych etapów remontu jest dużym ułatwieniem. A gdy dopiero jesteś na etapie inspiracji, wiele nowoczesnych pomysłów znajdziesz na Meblator.
To pieniądze często bardziej spędzają sen z powiek niż sam remont. Dlatego zamiast martwić się nocami, czy oszczędności wystarczy na pokrycie wydatków, zrób kosztorys przed rozpoczęciem prac. Oszacowanie nie jest łatwe, ceny materiałów, ekip remontowych są zróżnicowane, natomiast taki orientacyjny budżet należy ustalić. I dodaj jeszcze do niego 10-15% tej kwoty. Przy remoncie zawsze zdarzają się niezaplanowane wydatki.
Jeśli remontujesz kuchnie to rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Kuchnię kupisz, zamówisz w wielu sklepach - i to jest tańsza opcja. Natomiast zamawiając na wymiar zapłacimy więcej. Remont kuchni, podobnie jak łazienki, to najczęściej największy wydatek. Choć pomysły na kuchnie są różne i też niewielkim kosztem, gdy przestrzeń jest sprzyjająca, można zrobić remont. W końcu wiele zależy od kreatywności.
Nie musisz zrywać płytek, tapet i podłóg, by odświeżyć mieszkanie. Częstym problem w blokach jest mała łazienka, która wymaga remontu po zakupie mieszkania. Przy niewielkich funduszach i prostych trikach można ją odświeżyć. Inspiracje na małą łazienkę znajdziesz tutaj.
To czy remont będzie dla nas przygodą czy koszmarem zależy od podejścia i przygotowania do niego. I zawsze warto trzymać się myśli, że przecież remont się kiedyś skończy.