1. Czym jest Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
2. Co zawiera MPZP?
3. Gdzie uzyskać dostęp do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?
4. Jak dostosować projekt do MPZP?
MPZP, inaczej plan miejscowy, to akt prawny stworzony zgodnie z Ustawą z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Każda gmina w Polsce posiada swój własny plan miejscowy. Tworzony jest on przez radę miasta lub gminy i co jakiś czas może być modyfikowany, dlatego inwestorzy budowlani powinni interesować się lokalnymi inicjatywami w tym zakresie i być na bieżąco ze zmianami.
MPZP zawiera kluczowe informacje dla każdego inwestora czy osoby prywatnej budującej dom lub nieruchomość. W planie miejscowym wskazane jest m.in.:
- to, pod jakie budownictwo przeznaczony jest dany teren, na przykład budownictwo jednorodzinne, działki rolne itp. Fakt zakwalifikowania danego terenu do konkretnego rodzaju budownictwa nie świadczy jeszcze o tym, że nie będziemy mogli np. na działce rolnej postawić budynku mieszkalnego, ale będzie się to wiązało z dodatkowymi procedurami i kosztami.
- wysokość budynku, który może stanąć na danym terenie, a nierzadko także ilość kondygnacji, kształt dachu, powierzchni użytkowej - słowem, niemal każdego kluczowego elementu projektu.
- przebieg ulic - od tej informacji zależy, z której strony działki może przebiegać droga dojazdowa do nieruchomości.
- strefa ochronna lub strefa ochrony konserwatorskiej - w takiej strefie trudno będzie nam postawić bądź zmodyfikować budynek, ze względu na obecność np. ujęć wodnych, dużych zakładów produkcyjnych, rezerwatów przyrody bądź szczególnych warunków konserwatorskich (np. zabytkowej starówki miejskiej).
- jakie duże inwestycje planowane są w okolicy w przyszłości. Pozwoli nam to ustalić, czy dana działka jest np. atrakcyjna dla turystyki (jeśli planujemy biznes wynajmu krótkoterminowego), czy planowana jest w pobliżu duża droga krajowa lub wojewódzka (co znacznie zwiększy cenę działki oraz wygodę dojazdu), albo przeciwnie - czy położona w głębi lasu ziemia na pewno pozostanie na długie lata oazą ciszy i spokoju, którą sobie wymarzyliśmy.
Dostęp do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego ma każdy, kto tego potrzebuje, ponieważ jest to dokument jawny. Dostępny jest on w urzędzie miasta lub gminy, jednak możemy otrzymać do niego dostęp również przez Internet za pośrednictwem m.in. witryny BIP-u (Biuletynu Informacji Publicznej). Możemy też wnioskować o wydanie wyrysu lub wypisu z MPZP. Taka usługa jest całkowicie bezpłatna - jedynym wyjątkiem od tego jest sytuacja, w której działamy przez pośrednika.
Jeżeli okazało się, że nasz wymarzony projekt domu nie pasuje do MPZP - ten bowiem zakłada np. niższe budynki w danej okolicy - wówczas mamy dwa wyjścia. Najbardziej oczywistym jest zmiana prjektu i dostosowanie się do odgórnych ustaleń gminy. Możemy jednak walczyć o zmiany warunków zabudowy, wysyłając wniosek o zmianę MPZP do wójta, burmistrza lub prezydenta, zależnie od wielkości i rodzaju gminy.
Alternatywą jest wybranie prostego, choć efektywnego projektu domu, takiego jak dom Zosia, który powinien pasować do większości Miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.