Wszystkie rodzaje kosmetyków są objęte regulacjami, dzięki którym każdy konsument jest chroniony przed niekorzystnym wpływem różnorodnych preparatów. Również kosmetyki naturalne posiadają odpowiednio zdefiniowane prawa. Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych podaje wytyczne, jakie wpływają na postrzeganie produktów ekologicznych.
Kosmetyki naturalne przede wszystkim powinny gwarantować upiększanie i pielęgnację przy pomocy składników naturalnych. Ponadto, preparaty te powinny być przyjazne dla skóry oraz środowiska naturalnego. Ich zadaniem jest zapewnianie harmonijnego rozwoju ciała oraz ducha. Co więcej, kosmetyku naturalne powinny wspomagać utrzymanie naturalnej urody. Ich skład wymaga użycia wyłącznie naturalnych, ekologicznych komponentów, zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych. W składach kosmetyków ekologicznych nie mogą znaleźć się syntetyczne konserwanty, sztuczne aromaty czy SLS.
Decydując się na zakup kosmetyków naturalnych, powinniśmy dokładnie czytać składy. Niestety, nawet w przypadku regulacji, istnieję firmy, które wypuszczają kosmetyki, których komponenty nie wskazują na naturalność i ekologię. Kobiety, które korzystają z kosmetyków naturalnych, powinny być wyczulone na silikony, chemiczne filtry UV, parabeny, ftalany, SLS oraz SLES, składniki pochodzenia zwierzęcego, sztuczne barwniki i aromaty oraz produkty ropopochodne, w tym oleje mineralne.
Kosmetologia to szeroka dziedzina, w której spotkać możemy się z kosmetykami organicznymi. Są to nieco inne produkty niż kosmetyki naturalne. Organiczne preparaty produkowane są w znacznie bardziej rygorystyczny sposób, a ich rzetelność zazwyczaj potwierdzona jest odpowiednimi certyfikatami.