Wykładziny gumowe są również stosowane na siłowniach w celu zabezpieczenia sprzętów oraz jako amortyzacja dla osób ćwiczących - gumowe podłoże chroni przed ewentualnym poślizgnięciem, upadkiem i kontuzją. Wykładziny mają właściwości wygłuszające oraz zapewniają izolację termiczną, wykorzystuje się je jako podkład pod jastrych. Służą również jako pionowa i pozioma izolacja budynków. Jak widać, wykładziny gumowe mają szerokie zastosowanie - są chętnie wykorzystywane w przemyśle, budownictwie oraz przez osoby prywatne dzięki swojej uniwersalności, wytrzymałości oraz niskiej ceny produktu.
Wykładziny gumowe produkowane są z wulkanizowanych mieszanek na bazie kauczuków syntetycznych. Wulkanizacja jest to chemiczny proces sieciowania cząstek polimeru. Prowadzi do otrzymania gumy. Podczas wulkanizacji kauczuków miesza się zazwyczaj rozdrobnioną siarkę rombową z kauczukiem. Otrzymana pasta jest nanoszona na kalandry - czyli specjalne bębny, w których w temperaturze 150 stopni Celsjusza występuje reakcja sieciowania. W wyniku tego procesu powstaje guma, która może być twardsza lub miększa - wszystko zależy od gęstości sieciowania kauczuku. Im większa jest ta gęstość tym twardsza i wolniej ścierająca się guma powstaje, jest ona jednak również mniej elastyczna. Możliwe jest również wzmocnienie produkowanych płyt poprzez wprowadzenie tekstylnych przekładek czyli płacht ze specjalnych tkanin, które wkłada się pomiędzy dwie płachty surowej gumy.
Wykładziny gumowe powstają z różnych mieszanek, w skład których wchodzi kauczuk, siarka oraz specjalne domieszki. W efekcie powstają różne rodzaje wykładzin gumowych o różnych właściwościach:
Płaty tak zwanej surowej gumy są następnie formowane na kalandrach i walcarkach. Proces ten wymaga rolowania wiele razy surowej gumy pomiędzy wałkami. W efekcie otrzymana zostaje jednolita masa. Płaty są rozgniatane, łączone, a następnie formowany w szerszy materiał. W następnym kroku płaty surowej gumy poddawane są procesowi wulkanizacji, o którym pisaliśmy już wcześniej. Wulkanizacja może być wykonana przy wykorzystaniu różnych maszyn - pras wulkanizacyjnych lub wulkanizatorów ciągłych. Wybór maszyny zależy od grubości docelowej wykładziny gumowej.