Wykładziny do sypialni (dywanowe) to popularny wybór okrycia podłogowego, który dostępny jest w ogromnej różnorodności typów, faktur i stylów. Można powiedzieć, że ich wybór jest tak duży, że wszystkie są na swój sposób niepowtarzalne!
Najpopularniejsze rodzaje wykładzin to:
z ciętym włosem;
pętelkowe;
wzorzyste;
fryzowe;
berberyjskie.
Niektóre z nich poradzą sobie w sypialniach lepiej, a niektóre będą nadawać się do innych pomieszczeń. Dlatego przed zakupem warto przeczytać recenzje i pooglądać zdjęcia zamieszczone w internecie, aby nie popełnić błędu.
Układanie prawie każdego rodzaju wykładziny jest proste. Wystarczy ją rozciągnąć na powierzchni lub założyć za pomocą metody klejenia. Fachowcy polecają jednak sposób pierwszy - zdjęcie jej w przyszłości nie będzie wiązało się z koniecznością wymiany dotychczasowej podłogi.
Podczas rozważań, jaki rodzaj wykładziny zastosować w sypialni, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki: komfort oraz estetykę.
Miękkie, pluszowe dywany wykonane z materiałów takich jak wełna lub poliester są według wielu najlepsze. Zapewniają przytulną atmosferę, a także redukują hałas - zarówno z wewnątrz, jak i zewnątrz. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, więc znalezienie takiego, który pasuje do stylu pomieszczenia, nie będzie stanowić żadnego problemu.
Rozważyć można też wykładziny berberysy i pętelki. Zapewniają świetną amortyzację dla stóp i dobrze trzymają ciepło. Są za to trudne w czyszczeniu. Jeżeli w domu znajdują się dzieci lub zwierzęta, lepszym wyborem będą nylonowe. Cechuje je duża trwałość oraz łatwość w utrzymaniu. Wybór odpowiedniej wykładziny musi być uwarunkowany stylem życia i osobistymi preferencjami.
Czyszczenie dywanów bywa trudne, ale wcale nie musi takie być! Wystarczy robić to regularnie, a nie tylko raz na kilka tygodni. Cały proces wymaga pewnego poziomu umiejętności, wiedzy i podstawowego sprzętu - podłogi można przetrzeć mopem, ale wykładziny już niekoniecznie.
Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty, których zadaniem jest np. wywabianie plam. Można używać ich regularnie, po uprzednim zapoznaniu się z etykietą wykładziny i substancji aktywnej. Raz na kilka lat wypada jednak skorzystać z usługi profesjonalnego serwisu czyszczącego.