Po blisko półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią powróciła kwalifikacja wojskowa. Na Lubelszczyźnie rozpoczęła się ona 9 sierpnia i potrwa do 19 listopada. Przed powiatowe komisje obligatoryjnie stawi się w sumie ponad 18 500 18 i 19-latków. To podwójny rocznik, bowiem ubiegłoroczna kwalifikacja została przerwana przez pandemię koronowirusa.
Na terenie województwa lubelskiego kwalifikacja wojskowa odbędzie się w 24 lokalizacjach. Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu powiatu i orzekają o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych pojawią się rekruterzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią korzyści, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Z rekruterami można również umówić się na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie, korzystając ze strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by wykonać krok w dorosłość i podjąć decyzje dotyczące dalszego rozwoju życiowego. Służba w WOT stwarza możliwość pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.
Przypomnijmy, kwalifikacji wojskowej w tym roku podlegają:
mężczyźni urodzeni w 2002 r.,
mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane przez powiatową komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kat. B),
kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, pobierające lub kończące naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych,
osoby, która ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.