REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.09.09 02:09 | aktualizacja: 2021.09.09 02:08

Wszywka alkoholowa Esperal - pogromca nałogów, czy kontrowersyjny produkt koncernów farmaceutycznych?

Kontrowersje wokół wszywki powielane są od lat. Jakie korzyści daje wszywka alkoholowa Esperal?
Wszywka alkoholowa Esperal - pogromca nałogów, czy kontrowersyjny produkt koncernów farmaceutycznych?

Mianem wszywki alkoholowej określa się jałową tabletkę Esperal, która w swoim składzie posiada organiczny związek chemiczny o nazwie Disulfiram. Zabieg zaszycia alkoholowego zalicza się do tak zwanych farmakologicznych metod awersyjnych. Co ciekawe, po dziś dzień, mimo iż metoda ta stosowana jest od wielu lat, w dalszym ciągu w środowisku medycznym i terapeutycznym powielane są te same kontrowersje. U części profesjonalistów wynika to z czystej troski o dobro Pacjenta, u innych z kolei przeważa swojego rodzaju sentyment do sposobów z zakresu psychoterapii. Nie mniej jednak temat wszywek alkoholowych uznawany jest za ważny, chociażby dlatego, że u wielu alkoholików jest to ostatnia forma pomocy, zwłaszcza kiedy inne sposoby odwykowe nie działają. Warto się dokładniej przyjrzeć jej działaniu, a także zastanowić się nad korzyściami, jakie mogą płynąć z jej posiadania.

Wszywka alkoholowa ostatnią deską ratunku dla osób uzależnionych - jak działa, jaka jest jej skuteczność?

Metody awersyjne wprowadza się po to, aby u osoby uzależnionej zmienić nastawienie względem napojów procentowych, których tak pożądają. Jest to możliwe za pomocą zastępowania pierwotnych skojarzeń z alkoholem, które zdaniem alkoholików są pozytywne tymi negatywnymi. Tym samym relaks zamienia się na ból, odprężenie na stres o własne zdrowie, a rozwiązanie problemów staje się generowaniem nowych. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze, osoba zainteresowana wszywką antyalkoholową musi być świadoma konsekwencji złamania abstynencji podczas terapii nią, co jest wymagane i sprawdzane przed samym zabiegiem, po drugie: wiele osób mimo świadomości sięga po alkohol przekonując się na własnym doświadczeniu jak fatalnie zaczyna się czuć po takim połączeniu już kilka minut od momentu rozpoczęcia picia. W aspekcie biologicznym proces ten odbywa się w następujący sposób: kiedy chirurg implantuje wszywkę pod skórę Pacjenta, niemalże natychmiast tabletka zaczyna uwalniać do krwioobiegu swoją substancję aktywną. Obecny we krwi Disulfiram blokuje poprawne działanie wątroby. Tym samym nie jest ona zdolna do wytwarzania enzymu odpowiedzialnego za procesy trawienia alkoholu. Nazywa się on dehydrogenazą alkoholową. W praktyce, Pacjent prowadzony metodą awersyjną pijący alkohol doprowadza do reakcji Disulfiramu z etanolem. Zaburzony enzym wątroby nie jest w stanie strawić alkoholu, doprowadzając go do postaci kwasu octowego wydalanego z organizmu. W konsekwencji alkoholik doznaje zatrucia alkoholowego będącego efektem reakcji disulfiramowej. W ciele człowieka odkładają się nadmierne ilości toksycznego aldehydu octowego, który powoduje:

 • Nudności, wymioty, biegunkę,
 • Ból: głowy, mięśni, brzucha i w klatce piersiowej,
 • Trudności z oddychaniem, duszności,
 • Zaczerwienienie skóry na twarzy, rozszerzenie naczyń krwionośnych,
 • Stres, lęk, stany depresyjne, zwiększony strach o własne zdrowie,
 • Ogólne złe samopoczucie i spadek kondycji,
 • Problemy ze snem i niską jakością snu,
 • Suchość w ustach i metaliczny posmak,
 • Skoki ciśnienia i tachykardię,
 • Nadwrażliwość na bodźce,
 • Wzmożoną potliwość.

Warto dodać, że skuteczność wszywki alkoholowej jest wysoka - reakcja taka pojawia się zawsze w chwilach kiedy dochodzi do spożycia alkoholu, nawet w niewielkiej dawce. Tym samym groźne dla zdrowia są także wszelkie produkty spożywcze, lecznicze, kosmetyczne i chemiczne, które mogą posiadać w składzie właśnie alkohol. Należy dodać, że natężenie objawów, jak i czas trwania zależny jest od kilku czynników, np. wagi Pacjenta, podanej dawki leku, a także spożytego alkoholu. Warto pamiętać, że zatrucie alkoholowe wywołane Disulfiramem jest znacznie bardziej dokuczliwe, niż typowy kac i może trwać nawet kilkanaście godzin, co w praktyce oznacza kilkanaście godzin fatalnego samopoczucia fizycznego i psychicznego, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, poważnych stanów chorobowych, np. zawału lub paraliżu, a nawet śmierci.

Wszywka alkoholowa - korzyści zdrowotne i poza zdrowotne

Warto zadać sobie pytanie - skoro wszywka alkoholowa generuje realne ryzyko utraty zdrowia, jest ona godna uwagi Pacjentów i czy w ogóle można ją stosować u wszystkich chętnych? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Jak wszędzie, gdzie ma się do czynienia z żywym organizmem - jest to zależne od indywidualnego przypadku. Owszem, Esperal jest skuteczny i niesie ze sobą wiele korzyści mimo potencjalnego ryzyka. Z tego powodu obowiązkowo należy odbyć z lekarzem konsultację medyczną, gdzie wykluczone zostaną przeciwwskazania zabiegowe, dostosowana zostanie dawka leku, a także weryfikacji ulegnie stan wiedzy na temat działania tego typu leku. Następnie wszystko zależy w rękach Pacjenta i w jego nastawieniu. Zabieg skutecznie może zwiększyć motywację do zmian, pomóc utrzymać abstynencję, stanowi idealny środek umożliwiający zmianę swoich nawyków. Ze względu na czas działania wszywki, szacuje się, że jest to od 8 do 12 miesięcy, jest to idealny moment na naukę sposobów życia bez obecności alkoholu, odzyskując kontrolę nad swoim życiem, myślami i czynami. Tym samym Esperal przyczynia się do naprawy wyrządzonych szkód poczynionych pod wpływem alkoholu - poprawie ulegają relacje z innymi ludźmi, zacieśniają się więzi rodzinne, człowiek ma możliwość powrotu do pracy i odbudowania swojej reputacji, a przy tym poprawia się sytuacja finansowa danej rodziny. Oprócz tego te kilka, kilkanaście miesięcy abstynencji pozwala chociaż trochę odbudować swoje zdrowie, szczególnie narządy takie jak wątroba, mózg, serce, trzustka i nerki są w stanie odpocząć i poprawić swoje funkcjonowanie.

Esperal - czy dla wszystkich chętnych?

W tym przypadku śmiało można dać odpowiedź przeczącą. Niestety zabieg zaszycia Esperalu, mimo, iż mało inwazyjny, bezpieczny i krótki (trwa około 30 minut), ma swoje ograniczenia w postaci przeciwwskazań. Lekarz ma prawo odmówić zabiegu u osoby:

 • Nietrzeźwej lub takiej, która nie zachowała minimum 48 godzin abstynencji przed zabiegiem - warto w takiej sytuacji odbyć wcześniej odtruwanie alkoholowe,
 • W ciąży lub okresie laktacji,
 • Niepełnoletniej,
 • Z chorobami przewlekłymi: onkologicznymi, zaburzonymi funkcjami układu sercowo-krążeniowo-naczyniowego, zapaleniem nerwu wzrokowego lub zapaleniem wielonerwowym,
 • Z nadwrażliwością na Disulfiram.

Zabieg zaszycia alkoholowego i jego etapy

Jak wspomniano wyżej, zabieg jest bezbolesny i trwa krótko. W Bydgoszczy godnym polecania gabinetem chirurginczym jest: http://esperalbydgoszcz.pl/. Nie ma się czego bać, tym bardziej, że działania lekarza są całkowicie bezbolesne. Pacjentom podaje się znieczulenie miejscowe, dzięki któremu stale są świadomi wszystkich działań wokół nich, przy czym nie odczuwają bólu. Początkowo wymagana jest konsultacja, wywiad z lekarzem, o którym pisano już we wcześniejszych fragmentach. Kiedy znieczulenie działa, lekarz jednorazowymi narzędziami nacina skórę w okolicy pośladka, łopatki lub ramienia i wprowadza odpowiednią dawkę leku. Rana zaszywana jest szwami, zabezpieczona opatrunkiem, a sam Pacjent w celach profilaktycznych podawane ma antybiotyki.

Warto dodać, że sama wszywka na co dzień nie daje oznak swojej obecności. Nie wpływa na działanie leków (o ile nie mają w składzie alkoholu), nie zmienia zachowania człowieka, jego koordynacji ruchowej i umiejętności skupienia uwagi - w dalszym ciągu może np. prowadzić samochód. Sama tabletka nie jest wyczuwalna przez skórę, ani nie krępuje ruchów. Jedyne co, to po zabiegu należy zapewnić sobie opiekę osoby trzeciej, która pomoże dotrzeć do domu (zalecenie ze względu na podane znieczulenie), a także należy regularnie zmieniać opatrunek. Przez kilka dni warto zrezygnować z ciężkiej aktywności fizycznej i dźwigania, aby nie dopuścić do pęknięcia szwów lub przemieszczenia leku. W przypadku zaobserwowania wycieku surowicy, obrzęku, zaczerwienienia miejsca zabiegowego należy skontaktować się z lekarzem - są to objawy odrzucenia wszywki i potraktowania jej jako ciało obce. Zdarza się to bardzo rzadko, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z chirurgiem wykonującym zabieg.

Red.
Red. dodany 9 września 2021
 
Odsłon: 1104

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 13:28 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
w sobotę, godzina 08:25 Obsza
Akcyza do zwrotu
w sobotę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wilki w okolicy Biłgoraja
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
w sobotę, godzina 16:18 Biłgoraj
Tłumy na treningu z trzykrotnym mistrzem świata
w poniedziałek, godzina 15:23 Kraj
Policjanci zabezpieczają przejazd kolumn wojskowych
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
17 lutego 2024 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
w poniedziałek, godzina 13:57 Józefów
Nastolatek utknął na skalnej ścianie. Wezwano strażaków
w niedzielę, godzina 22:58 Długi Kąt
Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W niedzielny wieczór 25 lutego na drodze wojewódzkiej nr 853 doszło do potrącenia pieszego. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanej osoby.
w niedzielę, godzina 12:40 Borowiec
Ogień strawił poddasze
w sobotę, godzina 12:58 Powiat
Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców z powiatu
w czwartek, godzina 09:55 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
w czwartek, godzina 12:13 Lubelszczyzna
Nagrody dla sołtysów
w poniedziałek, godzina 20:40 Biłgoraj
Witajcie w "Jedynce"
w niedzielę, godzina 11:07 Gmina Biłgoraj
Gmina szuka trzech dyrektorów
Urząd Gminy w Biłgoraju ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów Szkół Podstawowych w Dereźni Solskiej, Hedwiżynie i Korytkowie Dużym. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, które pokierują placówkami?
w piątek, godzina 17:42 Biłgoraj
Ogłoszono przetarg na remont zabytkowego mostu
18 lutego 2024 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
w poniedziałek, godzina 18:58 Biłgoraj
Mura do Rosłana, Rosłan do Mury - kampania się rozpędza
Poszło o opłaty za korzystanie z Orlików. Radny, a zarazem kandydat na burmistrza Biłgoraja Marcin Mura zasugerował, że obecne władze planują właśnie takie kroki. Burmistrz Janusz Rosłan odpowiedział ostro. - Stop brudnej kampanii - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych. Szczegóły poniżej.
20 lutego 2024 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
w poniedziałek, godzina 09:28 Powiat
Kilometr drogi powiatowej za ponad 2 mln zł
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika