REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.09.09 02:09 | aktualizacja: 2021.09.09 02:08

Wszywka alkoholowa Esperal - pogromca nałogów, czy kontrowersyjny produkt koncernów farmaceutycznych?

Kontrowersje wokół wszywki powielane są od lat. Jakie korzyści daje wszywka alkoholowa Esperal?
Wszywka alkoholowa Esperal - pogromca nałogów, czy kontrowersyjny produkt koncernów farmaceutycznych?

Mianem wszywki alkoholowej określa się jałową tabletkę Esperal, która w swoim składzie posiada organiczny związek chemiczny o nazwie Disulfiram. Zabieg zaszycia alkoholowego zalicza się do tak zwanych farmakologicznych metod awersyjnych. Co ciekawe, po dziś dzień, mimo iż metoda ta stosowana jest od wielu lat, w dalszym ciągu w środowisku medycznym i terapeutycznym powielane są te same kontrowersje. U części profesjonalistów wynika to z czystej troski o dobro Pacjenta, u innych z kolei przeważa swojego rodzaju sentyment do sposobów z zakresu psychoterapii. Nie mniej jednak temat wszywek alkoholowych uznawany jest za ważny, chociażby dlatego, że u wielu alkoholików jest to ostatnia forma pomocy, zwłaszcza kiedy inne sposoby odwykowe nie działają. Warto się dokładniej przyjrzeć jej działaniu, a także zastanowić się nad korzyściami, jakie mogą płynąć z jej posiadania.

Wszywka alkoholowa ostatnią deską ratunku dla osób uzależnionych - jak działa, jaka jest jej skuteczność?

Metody awersyjne wprowadza się po to, aby u osoby uzależnionej zmienić nastawienie względem napojów procentowych, których tak pożądają. Jest to możliwe za pomocą zastępowania pierwotnych skojarzeń z alkoholem, które zdaniem alkoholików są pozytywne tymi negatywnymi. Tym samym relaks zamienia się na ból, odprężenie na stres o własne zdrowie, a rozwiązanie problemów staje się generowaniem nowych. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze, osoba zainteresowana wszywką antyalkoholową musi być świadoma konsekwencji złamania abstynencji podczas terapii nią, co jest wymagane i sprawdzane przed samym zabiegiem, po drugie: wiele osób mimo świadomości sięga po alkohol przekonując się na własnym doświadczeniu jak fatalnie zaczyna się czuć po takim połączeniu już kilka minut od momentu rozpoczęcia picia. W aspekcie biologicznym proces ten odbywa się w następujący sposób: kiedy chirurg implantuje wszywkę pod skórę Pacjenta, niemalże natychmiast tabletka zaczyna uwalniać do krwioobiegu swoją substancję aktywną. Obecny we krwi Disulfiram blokuje poprawne działanie wątroby. Tym samym nie jest ona zdolna do wytwarzania enzymu odpowiedzialnego za procesy trawienia alkoholu. Nazywa się on dehydrogenazą alkoholową. W praktyce, Pacjent prowadzony metodą awersyjną pijący alkohol doprowadza do reakcji Disulfiramu z etanolem. Zaburzony enzym wątroby nie jest w stanie strawić alkoholu, doprowadzając go do postaci kwasu octowego wydalanego z organizmu. W konsekwencji alkoholik doznaje zatrucia alkoholowego będącego efektem reakcji disulfiramowej. W ciele człowieka odkładają się nadmierne ilości toksycznego aldehydu octowego, który powoduje:

 • Nudności, wymioty, biegunkę,
 • Ból: głowy, mięśni, brzucha i w klatce piersiowej,
 • Trudności z oddychaniem, duszności,
 • Zaczerwienienie skóry na twarzy, rozszerzenie naczyń krwionośnych,
 • Stres, lęk, stany depresyjne, zwiększony strach o własne zdrowie,
 • Ogólne złe samopoczucie i spadek kondycji,
 • Problemy ze snem i niską jakością snu,
 • Suchość w ustach i metaliczny posmak,
 • Skoki ciśnienia i tachykardię,
 • Nadwrażliwość na bodźce,
 • Wzmożoną potliwość.

Warto dodać, że skuteczność wszywki alkoholowej jest wysoka - reakcja taka pojawia się zawsze w chwilach kiedy dochodzi do spożycia alkoholu, nawet w niewielkiej dawce. Tym samym groźne dla zdrowia są także wszelkie produkty spożywcze, lecznicze, kosmetyczne i chemiczne, które mogą posiadać w składzie właśnie alkohol. Należy dodać, że natężenie objawów, jak i czas trwania zależny jest od kilku czynników, np. wagi Pacjenta, podanej dawki leku, a także spożytego alkoholu. Warto pamiętać, że zatrucie alkoholowe wywołane Disulfiramem jest znacznie bardziej dokuczliwe, niż typowy kac i może trwać nawet kilkanaście godzin, co w praktyce oznacza kilkanaście godzin fatalnego samopoczucia fizycznego i psychicznego, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, poważnych stanów chorobowych, np. zawału lub paraliżu, a nawet śmierci.

Wszywka alkoholowa - korzyści zdrowotne i poza zdrowotne

Warto zadać sobie pytanie - skoro wszywka alkoholowa generuje realne ryzyko utraty zdrowia, jest ona godna uwagi Pacjentów i czy w ogóle można ją stosować u wszystkich chętnych? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Jak wszędzie, gdzie ma się do czynienia z żywym organizmem - jest to zależne od indywidualnego przypadku. Owszem, Esperal jest skuteczny i niesie ze sobą wiele korzyści mimo potencjalnego ryzyka. Z tego powodu obowiązkowo należy odbyć z lekarzem konsultację medyczną, gdzie wykluczone zostaną przeciwwskazania zabiegowe, dostosowana zostanie dawka leku, a także weryfikacji ulegnie stan wiedzy na temat działania tego typu leku. Następnie wszystko zależy w rękach Pacjenta i w jego nastawieniu. Zabieg skutecznie może zwiększyć motywację do zmian, pomóc utrzymać abstynencję, stanowi idealny środek umożliwiający zmianę swoich nawyków. Ze względu na czas działania wszywki, szacuje się, że jest to od 8 do 12 miesięcy, jest to idealny moment na naukę sposobów życia bez obecności alkoholu, odzyskując kontrolę nad swoim życiem, myślami i czynami. Tym samym Esperal przyczynia się do naprawy wyrządzonych szkód poczynionych pod wpływem alkoholu - poprawie ulegają relacje z innymi ludźmi, zacieśniają się więzi rodzinne, człowiek ma możliwość powrotu do pracy i odbudowania swojej reputacji, a przy tym poprawia się sytuacja finansowa danej rodziny. Oprócz tego te kilka, kilkanaście miesięcy abstynencji pozwala chociaż trochę odbudować swoje zdrowie, szczególnie narządy takie jak wątroba, mózg, serce, trzustka i nerki są w stanie odpocząć i poprawić swoje funkcjonowanie.

Esperal - czy dla wszystkich chętnych?

W tym przypadku śmiało można dać odpowiedź przeczącą. Niestety zabieg zaszycia Esperalu, mimo, iż mało inwazyjny, bezpieczny i krótki (trwa około 30 minut), ma swoje ograniczenia w postaci przeciwwskazań. Lekarz ma prawo odmówić zabiegu u osoby:

 • Nietrzeźwej lub takiej, która nie zachowała minimum 48 godzin abstynencji przed zabiegiem - warto w takiej sytuacji odbyć wcześniej odtruwanie alkoholowe,
 • W ciąży lub okresie laktacji,
 • Niepełnoletniej,
 • Z chorobami przewlekłymi: onkologicznymi, zaburzonymi funkcjami układu sercowo-krążeniowo-naczyniowego, zapaleniem nerwu wzrokowego lub zapaleniem wielonerwowym,
 • Z nadwrażliwością na Disulfiram.

Zabieg zaszycia alkoholowego i jego etapy

Jak wspomniano wyżej, zabieg jest bezbolesny i trwa krótko. W Bydgoszczy godnym polecania gabinetem chirurginczym jest: http://esperalbydgoszcz.pl/. Nie ma się czego bać, tym bardziej, że działania lekarza są całkowicie bezbolesne. Pacjentom podaje się znieczulenie miejscowe, dzięki któremu stale są świadomi wszystkich działań wokół nich, przy czym nie odczuwają bólu. Początkowo wymagana jest konsultacja, wywiad z lekarzem, o którym pisano już we wcześniejszych fragmentach. Kiedy znieczulenie działa, lekarz jednorazowymi narzędziami nacina skórę w okolicy pośladka, łopatki lub ramienia i wprowadza odpowiednią dawkę leku. Rana zaszywana jest szwami, zabezpieczona opatrunkiem, a sam Pacjent w celach profilaktycznych podawane ma antybiotyki.

Warto dodać, że sama wszywka na co dzień nie daje oznak swojej obecności. Nie wpływa na działanie leków (o ile nie mają w składzie alkoholu), nie zmienia zachowania człowieka, jego koordynacji ruchowej i umiejętności skupienia uwagi - w dalszym ciągu może np. prowadzić samochód. Sama tabletka nie jest wyczuwalna przez skórę, ani nie krępuje ruchów. Jedyne co, to po zabiegu należy zapewnić sobie opiekę osoby trzeciej, która pomoże dotrzeć do domu (zalecenie ze względu na podane znieczulenie), a także należy regularnie zmieniać opatrunek. Przez kilka dni warto zrezygnować z ciężkiej aktywności fizycznej i dźwigania, aby nie dopuścić do pęknięcia szwów lub przemieszczenia leku. W przypadku zaobserwowania wycieku surowicy, obrzęku, zaczerwienienia miejsca zabiegowego należy skontaktować się z lekarzem - są to objawy odrzucenia wszywki i potraktowania jej jako ciało obce. Zdarza się to bardzo rzadko, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z chirurgiem wykonującym zabieg.

Red.
Red. dodany 9 września 2021
 
Odsłon: 602

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmiany kadrowe w biłgorajskiej straży
Lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski z dniem 1 sierpnia 2022 r. powierzył pełnienie obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju bryg. Dariuszowi Gęborysowi.
3 sierpnia 2022 Andrzejówka
Poszukiwania 17-latki zakończone
w niedzielę, godzina 12:01 Luchów Górny
Śmiertelny wypadek z udziałem pieszego
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmarł Bogdan Zwoliński
W piątek 29 lipca otrzymaliśmy wiadomość o śmierci Bogdana Zwolińskiego, wieloletniego komendanta Straży Miejskiej w Biłgoraju.
dzisiaj, 08:14 Tarnogród
"Pamiętnik z powstania warszawskiego" w interpretacji Dominiki Ostałowskiej
we wtorek, godzina 12:43 Biłgoraj
Drifty, koncerty i pokaz laserów na pożegnanie starego autodromu
31 lipca 2022 Księżpol
W Księżpolu odkryto kapsułę czasu sprzed 170 lat
W pierwszej połowie lipca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu dokonano cennego odkrycia. W trakcie prac remontowych w prezbiterium odkryto kapsułę czasu.
we wtorek, godzina 09:27 Wola Różaniecka
Peugeot załadowany nielegalnym tytoniem
w poniedziałek, godzina 10:34 Biłgoraj
Mieszkaniec Biłgoraja odzyskał gotówkę
1 sierpnia 2022 Biłgoraj
Biłgorajanie uczcili powstańców
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją po 63 dniach. W 78. rocznicę tych wydarzeń hołd bohaterom oddali mieszkańcy Biłgoraja i okolic.
we wtorek, godzina 07:23 Biłgoraj
Spotkają się w Parku Nowakowskiego i na placu zabaw. Po co?
w piątek, godzina 18:49 Biłgoraj
Znalezione pieniądze czekają na właściciela
3 sierpnia 2022 Tarnogród
Zabytki archeologiczne w tarnogrodzkim parku
W centrum Tarnogrodu realizowany jest ostatni etap projektu pn. "Rewitalizacja w Gminie Tarnogród" polegającego na przebudowie Parku Miejskiego. W trakcie prac remontowych odkryte zostały zabytki archeologiczne.
we wtorek, godzina 10:42 Biłgoraj
Co z dodatkiem węglowym? Można już składać wnioski?
w sobotę, godzina 19:43 Potok Górny
Bitwa na regionalne smaki
w poniedziałek, godzina 10:16 Biłgoraj
Uciekł z miejsca zdarzenia. Już został doprowadzony do prokuratury
Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę w Luchowie Górnym. Kierujący mercedesem najechał na leżącego na jezdni 36-latka. 23-letni kierujący w niedzielę został doprowadzony do prokuratury. Postawiono mu zarzut nieudzielenia pomocy.
w niedzielę, godzina 21:28 Górecko Kościelne
Brathanki gwiazdą 25. Festiwalu Maryjnego w Górecku [WYNIKI]
w niedzielę, godzina 13:35 Biłgoraj
Miłośnicy biegania i jazdy na rowerze wystartowali w biłgorajskim duathlonie [WYNIKI]
dzisiaj, 08:29 Biłgoraj
Strażnik poszukiwany
Jeszcze do przyszłego tygodnia można składać dokumenty w konkursie ogłoszonym przez burmistrza Biłgoraja na stanowisko strażnika miejskiego. Ile można zarobić i jakie są wymagania?
w piątek, godzina 11:40 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w poniedziałek, godzina 07:45 Biłgoraj
Piknik nad zalewem [NOWE ZDJĘCIA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj