Najlepiej przed snem otworzyć okno, jeśli na zewnątrz jest wiatr, trzeba zrobić przeciąg, a okno zamknąć dopiero rano po wschodzie słońca. Upał jest związany z wysuszonym powietrzem, które dodatkowo może podrażniać gardło i utrudniać zasypianie. W takim wypadku należy powietrze nawilżyć, co dodatkowo wpływa również na obniżenie temperatury. Można w tym celu użyć nawilżacza powietrza, wytwarzającego parę wodną, ale jeśli nie mamy nic takiego w zasięgu, to wystarczy rozłożyć w różnych miejscach ręczniki namoczone w zimnej wodzie.
Tkaniny w jasnych kolorach nie nagrzewają się tak szybko od słońca, dzięki czemu nie kumulują takiej ilości promieni słonecznych, a wręcz przeciwnie umożliwiają odbijanie promieni. Okna powinny być wówczas dokładnie zamknięte, aby efekty ochładzania były odczuwalne. Przewietrzyć mieszkanie można jedynie nocą. Najlepiej, jeśli zasłony wykonane są z białego i grubego materiału, który uniemożliwi dostanie się gorącego powietrza do środka. Jeśli zasłony wewnętrzne przynoszą mało odczuwalne rezultaty, wówczas można zastanowić się nad rozwieszeniem zasłon od strony zewnętrznej okna. Utworzona w ten sposób podwójna bariera słoneczna zapewni przyjemny chłód wewnątrz pomieszczenia.
Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie zasłon zaciemniających, ponieważ dostęp promieni słonecznych bardzo szybko podwyższa temperaturę. Zasłony zaciemniające są bardzo dobrą barierą przed rażącym słońcem, zapewniają też prywatność, ciemny kolor zasłon wyjątkowo dobrze wygląda we wnętrzach urządzonych w nowoczesnej stylizacji. Zasłony zaciemniające nie muszą jednoznacznie kojarzyć się z materiałem w ciemnych odcieniach, możemy użyć tego typu zasłon w jaśniejszych odcieniach. Są one w stanie zatrzymać 95% promieniowania słonecznego, od którego najbardziej pomieszczenia się nagrzewają. Gruba tkanina sprawia, że bardzo dobrze izolują też wszystkie hałasy pochodzące z zewnątrz. Innym rodzajem zasłon, które są w stanie schłodzić pomieszczenie, są typowe zasłony termiczne. Ich główną funkcją jest ochrona przed upalnym powietrzem latem, a przed zimnym w zimie. Chronią one przed upałami i zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, ale nie pełnią funkcji zaciemniającej, więc nie dostarczają zupełnej ciemności.
Kiedy temperatura powietrza jest bardzo wysoka, należy pamiętać, aby mieszkanie wietrzyć wieczorem, a w ciągu dnia ochładzać je różnymi sposobami i nie otwierać okien. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem na ochłodzenie wnętrz jest zastosowanie zasłon termicznych i zaciemniających, dodatkowo koszty ich zakupu nie są wysokie. Zasłony, które wpłyną na schłodzenia pomieszczenia możesz zakupić w krakowskiem sklepie z zasłonami - www.swiatfiranzaslon.pl