REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2021.12.01 17:43 | aktualizacja: 2021.12.02 08:58

Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?

Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?

- W chwili obecnej na terenie miasta Biłgoraja stawki podatku od nieruchomości obowiązują w niezmiennej wysokości od 2013 r. W związku z koniecznością urealnienia i zwiększania dochodów bieżących budżetu przedkładamy niniejszy projekt zmian stawek podatkowych w podatku od nieruchomości z wnioskiem o jego podjęcie - uzasadniały władze miasta.

Dyskusja o wysokości podatków odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia, podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja. W proponowanej uchwale zawarto konkretne kwoty, jakie miałyby obowiązywać od przyszłego roku.

Określono wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości:

Od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków — 0,80 zł od 1 m 2 powierzchni,
- pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych — 4,00 zł od 1 ha powierzchni,
- zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego — 0,17 zł od 1 m 2 powierzchni,
- pozostałych — 0,43 zł od 1 m 2 powierzchni,
- niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2021 r. poz. 485), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego — 0,50 zł od 1 m 2 powierzchni

Od budynków lub ich części:
- mieszkalnych — 0,70 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,

Związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej — 19,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej z zastrzeżeniem pkt 3,
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie handlu na powierzchni powyżej 400 m 2 (od jednego budynku) — 25,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,
- zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym — 10,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,
- związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń 5,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,
- pozostałych, w tym budynków gospodarczych i garaży — 6,30 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej, z wyjątkiem domków letniskowych — 5,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,

Zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizację pożytku publicznego — 4,20 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej.
- od budowli — 2% ich wartości, określonej na podstawie art. 4 ust.1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z wyliczeniami skarbnika miasta z tych podatków ma wpłynąć do budżetu 19,2 mln zł, a to o prawie 1,6 mln zł więcej niż w bieżącym roku.

Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. - Nie mamy żadnego "bezpiecznika", jeśli nie uchwalimy nowych stawek - mówił przewodniczący komisji Jan Skrok i zwrócił się do radnych opozycji proszą, że jeżeli jest mają polecenie partyjne do odrzucenia uchwały, by nie głosowali.

- Temat podwyżki podatków już przerabialiśmy w ubiegłym roku, mimo pesymistycznych przewidywać budżet się nie zawalił. Trzeba się zastanowić czy to dobry czas na podwyższanie podatków, w czasach pandemii kiedy każdy przedsiębiorca ogląda każdą złotówkę dwa razy - mówił radny Łukasz Pracoń.

- Uważam, że został zrobiony błąd, że te podatki nie były podnoszone, ale to nie jest właściwy moment. Dobrą praktyką byłoby, gdybyśmy podnosili regularnie o drony procent, teraz nie byłoby dyskusji - dodał radny Jacek Piskorski.

- Państwo radni przychodzą na sesję raz w miesiącu, spotykają się na komisjach, by wydać jakąś opinię, czasem nie rozpoczynając dyskusji. Państwo radni nie chcieli z nami rozmawiać, po czym na portalu internetowym pojawiło się stanowisko. Tak nie powinna wyglądać współpraca - odpowiadał burmistrz Janusz Rosłan i wyliczał niezbędne do wykonania inwestycje, na które budżetu miasta nie stać.

- Podatki powinny mieć taką wysokość jaka jest konieczna na dany rok i porównywanie się z innymi miastami nie ma sensu - mówił przewodniczący Rady Miasta Andrzej Łęcki i dodał: - Powinniśmy się cieszyć, że mamy niskie podatki, jeśli zapewniają one normalne funkcjonowanie w kolejnym roku.

Ostatecznie okazało się, że nie ma zgody na podwyżkę podatków od nieruchomości, za podjęciem uchwały zagłosowało 6 osób, 11 było przeciwnych, a 1 wstrzymała się od głosu. Nowe stawki dotyczące podatku od środków transportowych również nie uzyskały aprobaty radnych.

red.
red. dodany 1 grudnia 2021
 
Odsłon: 7258

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (5)

Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens
Oceniano 22 razy  +12
No to burmistrz będzie bez kasy. Nie będzie za co zmieniać kwiatków na rondach 7 razy w ciągu roku. Normalnie będzie tylko trawka i strzyżenie kosiarką. Lodów już się nie będzie kręcić.
Wszystkie komentarze
Drakkar
Oceniano 5 razy  -1
Drakkar
Oceniano 15 razy  +7
Dość szczegółowo opisane plany podniesienia podatków za co i ile.
Teraz poprosimy o równie szczegółowe sprawozdanie na co przeznaczony jest budżet miasta.
Dokładnie punkt po punkcie.
Grzegorz z Chetyna
Oceniano 7 razy  -1
Hje, hje, hje, dobre... :)
JKlemens
Oceniano 14 razy  0
Ja już tutaj pisałem, żeby redaktorzy nie chleli wódy jak stukają w klawiaturę. A już bezwzględnie powinni przeczytać to co napisali.
JKlemens
Oceniano 22 razy  +12
No to burmistrz będzie bez kasy. Nie będzie za co zmieniać kwiatków na rondach 7 razy w ciągu roku. Normalnie będzie tylko trawka i strzyżenie kosiarką. Lodów już się nie będzie kręcić.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
15 stycznia 2022 Biłgoraj
TBS wybuduje ekologiczne osiedle
Bloki ogrzewane pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych powstaną w Biłgoraju. Inwestycję zrealizuje miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. a budowa ma ruszyć w tym roku.
dzisiaj, 07:18 Biłgoraj
Trwają prace przygotowawcze pod sadzenie lasu
w czwartek, godzina 08:21 Lubelszczyzna
Inspekcja Transportu Drogowego zdalnie odczyta tachografy
14 stycznia 2022 Biłgoraj
Biłgorajskie szkoły w rankingu "Perspektywy 2022"
Poznaliśmy wyniki tegorocznego, XXIV Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Jak tym razem wypadły szkoły średnie z Biłgoraja?
w czwartek, godzina 09:09 Obsza
50-lecie pożycia małżeńskiego
w czwartek, godzina 10:58 Gmina Biłgoraj
Wpadła w poślizg i uderzyła w drzewo
9 stycznia 2022 Majdan Stary
Noworoczne spotkanie krwiodawców w Majdanie
W niedzielę 9 stycznia, w Majdanie Starym w gminie Księżpol zorganizowana została jubileuszowa akcja poboru krwi. Tego samego dnia odbyło się noworoczne spotkanie krwiodawców z powiatu, podczas którego wręczono odznaczenia i podziękowano za bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.
w piątek, godzina 10:17 Gródki
Nie ustąpił pierwszeństwa, dostał mandat w wysokości 1800 zł
w czwartek, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Sytuacja na drogach Lubelszczyzny po opadach śniegu
11 stycznia 2022 Biłgoraj
Dotacja na wymianę starego źródła ogrzewania. Można dostać 50% wartości inwestycji
Mieszkańcy Biłgoraja mogą pozyskać nawet 50% kosztów inwestycji związanych ze zmianą źródła ciepła. Najwięcej, bo aż 6.5 tys. zł brutto można dostać na pompę ciepła, ale są też inne możliwości. Warto sprawdzić jakie.
we wtorek, godzina 07:37 Podlesie
Droga będzie zamknięta
w piątek, godzina 10:40 Lubelszczyzna
Rekord zakażeń. Ponad 36 tys. nowych przypadków
w środę, godzina 14:15 Biłgoraj
Od dziś miejskie lodowisko będzie otwarte
Były zapowiedzi o tym, że lodowisko w Biłgoraju w tym roku nie zostanie uruchomione. Zainterweniowali mieszkańcy, a władze miasta wspólnie z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 5 zdecydowali, by jednak obiekt otworzyć. Od dziś z miejskiego lodowiska mogą korzystać wszyscy chętni.
w piątek, godzina 08:44 Lubelszczyzna
Aktualny raport drogowy. Jak wygląda sytuacja na Lubelszczyźnie?
we wtorek, godzina 10:24 Biłgoraj
Chciała wynająć mieszkanie w Krakowie, została oszukana
w poniedziałek, godzina 08:09 Biłgoraj
Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 w biłgorajskim szpitalu
Od połowy grudnia ub.r. w biłgorajskim szpitalu można zaszczepić przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ilu maluchów dotychczas zaszczepiono?
w piątek, godzina 07:41 Lubelszczyzna
Wojewoda o aktualnej sytuacji epidemicznej i dalszych planach
w środę, godzina 08:54 Biłgoraj
Ponad połowa mieszkańców Biłgoraja postanowiła nie przyjąć szczepionki przeciwko COVID-19
10 stycznia 2022 Biszcza
Zmiana zarzutów dla sprawcy śmiertelnego wypadku
W maju ubiegłego roku, na terenie gminy Biszcza doszło to tragicznego w skutkach wypadku. Zginęło dwóch mężczyzn siedzących pod wiatą na stacji paliw. Teraz sprawcy wypadku śledczy zmienili zarzuty. Będzie odpowiadać za pozbawienie życia z zamiarem ewentualnym, a nie za wypadek ze skutkiem śmiertelnym.
we wtorek, godzina 09:41 Biłgoraj
26-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany
w niedzielę, godzina 14:58 Biłgoraj
"Kto śpiewa dwa razy się modli"
13 stycznia 2022 Biłgoraj
Ogłoszono konkurs na dyrektora Miejskiej Służby Drogowej
Burmistrz Biłgoraja ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Miejskiej Służby Drogowej. Dotychczas te funkcję pełnił Piotr Michalczyk.
w czwartek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
Więcej testów, wiecej zakażeń
14 stycznia 2022 Biłgoraj
Gminy same zdobędą dane z ZUS do dodatku osłonowego
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj