I nic dziwnego. Jako opiekunka w Niemczech znajdziesz się w obcym dla siebie miejscu. A na Twoich barkach będzie spoczywać ogromna odpowiedzialność. Twój strach świadczy o tym, że chcesz wywiązać się z obowiązków jak najlepiej. Nie pozwól jednak, by Cię paraliżował. Poznaj kilka prostych sposobów, by ułatwić sobie wejście w nowy tryb życia.
A to oznacza, że możesz czuć obawę przed pierwszym spotkaniem z seniorem i jego rodziną. Być może wyobrażasz sobie, że jeśli nie wykażesz się znajomością języka w stopniu perfekcyjnym, z miejsca stracisz ich zaufanie. Tak nie jest. Wystarczy, że będziesz porozumiewać się w stopniu komunikatywnym i rozumieć swojego rozmówcę.
By zmniejszyć swój stres, wyobraź sobie pierwszą rozmowę i przećwicz ją choćby przed lustrem. Przedstaw się, opowiedz o swojej podróży, zadaj ważne pytania. Wyobraź sobie odpowiedzi i zareaguj na nie swobodnie i sympatycznie.
Skoro mowa o pytaniach, pamiętaj, by włączyć do rozmowy swojego podopiecznego. W nowym miejscu zatrudnienia to wokół niego będą się kręcić wszystkie Twoje działania. Z tego względu gdy tylko go spotkasz, zwróć na niego szczególną uwagę i nawiąż z nim kontakt. Spytaj go o jego emocje, szukaj tematów, które mogą być interesujące dla Was obojga.
Dobrym pomysłem jest uzyskanie od pracodawcy tak wielu informacji o starszej osobie, jak to tylko możliwe. I to jeszcze zanim wyjedziesz z kraju.
To prosta metoda, by zaimponować zarówno seniorowi, jak i jego rodzinie. Jeśli w rozmowie wspomnisz, że udało Ci się zlokalizować najbliższe apteki, sklepy i miejsca do wypoczynku, od razu zyskasz w ich oczach. Będą Cię postrzegać jako osobę świetnie zorganizowaną i przewidującą. Dzięki temu poczują się przy Tobie bezpieczni i zaopiekowani.
Koniecznie zapytaj też, czy mogą polecić Ci przydatne miejsca, których nie udało Ci się znaleźć. Weź przy tym pod uwagę preferencje seniora.
Opieka nad osobami starszymi odbywa się zazwyczaj w systemie zmianowym. Koniecznie spytaj w agencji, czy na miejscu zastaniesz osobę, którą będziesz zmieniać. Jeśli tak, nie traktuj jej jak konkurencję. To niewyczerpane źródło wiedzy. Oczywiście jej spojrzenie na pewne sprawy może się różnić od Twojego. Jesteście w końcu dwiema różnymi osobami.
Jednak przebywając z seniorem przez ostatnie miesiące lub lata poznała go świetnie. Jej wskazówki mogą się okazać nieocenione.
Zazwyczaj pierwszym, co pokazuje się opiekunkom w Niemczech, jest samo mieszkanie lub dom. Trzeba w końcu przekazać, gdzie co jest. Jeśli osoby, które zastaniesz na miejscu, zapomną o tym, koniecznie dopytaj, gdzie znajdziesz apteczkę, akcesoria higieniczne i środki do utrzymywania otoczenia w czystości.
Pamiętaj przy tym, że w Niemczech opiekunka może jedynie nadzorować przyjmowanie leków. Nie może ich podać. Podobnie nie zmienisz opatrunków podopiecznemu.
Legalne oferty znajdziesz na Jobs.pricura.de. Jest to strona agencji opiekunek w Niemczech z siedzibą w Landau.
Agencja zadba o zapewnienie Ci przejazdu tam i z powrotem. Udzieli wszelkich niezbędnych informacji. Będzie z Tobą w kontakcie w czasie zatrudnienia. Oferuje przy tym porządne wynagrodzenie oraz niemieckie ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. A to oznacza, że po pięciu latach przepracowanych na terenie Niemiec zyskasz prawo do niemieckiej emerytury.