Najczęściej wycena nieruchomości jest przeprowadzana przez rzeczoznawcę majątkowego. Zdarza się jednak, że robi to komornik, przed zlicytowaniem domu lub mieszkania, albo biegły sądowy, jednak są to wyjątkowe sytuacje.
Wyceną nieruchomości nazywamy, mówiąc najprościej, proces oszacowania wartości rynkowej danej nieruchomości. Najczęściej przeprowadza się ją na żądanie banku w jednej z dwóch form:
Instytucje finansowe - na potrzeby chociażby wspomnianego kredytu hipotecznego - oczekują operatu szacunkowego, który sporządza rzeczoznawca. Jeśli kieruje tobą wyłącznie ciekawość, możesz też wykorzystać kalkulator wyceny nieruchomości online.
Do wyceny mieszkania czy domu wykorzystuje się metodę porównawczą. Bazuje ona na analizie rynku nieruchomości i założeniu, że wartość danego lokum powinna być analogiczna do cen innych nieruchomości o podobnych parametrach. Szczegółowych metod jest kilka. Najczęściej to metoda porównywania parami, korekta cen średnich lub analiza statystyczna.
Przebieg wyceny nieruchomości jest prosty. Najpierw ustalane są z rzeczoznawcą szczegóły i podpisywana umowa. Później ekspert zbiera dokumenty, analizuje szczegóły i przygotowuje finalny dokument. Uwzględnia on analizę konkretnej nieruchomości i lokalnego rynku, pełen opis nieruchomości i metody oraz obliczenia.
Zdarza się, że otrzymany dokument nie spełnia twoich oczekiwań. Co wówczas zrobić? Gdy podejrzewasz, że podana w operacie wartość nieruchomości jest niższa lub wyższa niż w rzeczywistości, skontaktuj się z ekspertem. Kolejnym etapem jest ścieżka formalna i odwołanie do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej przy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.
Adres firmy:
ul. Jasna 2, 05-800 Pruszków
Telefon:
+48 570 130 930
Strona WWW: