REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.08.30 11:19 | aktualizacja: 2022.08.30 11:18

Ogrzewanie elektryczne - czy warto?

Ogrzewanie podczerwienią jest coraz częściej wybieraną opcją dostarczania energii cieplnej do domów oraz lokali użytkowych. Za takim rozwiązaniem przemawiają niższe koszty inwestycyjne, łatwy montaż oraz bardziej zrównoważone ceny energii elektrycznej.
Ogrzewanie elektryczne - czy warto?

Zarówno maty jak i panele grzewcze są bardzo wygodne w użytkowaniu i w krótkim czasie nagrzewają pomieszczenie. Ogrzewanie elektryczne zaleca się w nowoczesnym budownictwie, gdzie straty ciepła są niewielkie. Decydując się na taki rodzaj ocieplania mamy do wyboru maty grzewcze lub panele na podczerwień, które można stosować na podłodze, ścianach lub na suficie. Poniżej postaramy się wyjaśnić jak działają te źródła ciepła.

Jak to działa?

Maty grzewcze są obecne na rynku od dłuższego czasu i cieszą się rosnącym powodzeniem. W matach stosuje się przewody grzejne, które wytwarzając ciepło nagrzewają powierzchnię, pod którą zostały umieszczone, a co za tym idzie całe pomieszczenie. Komfort, jaki zapewniają maty grzewcze jest nieporównywalny z tradycyjnymi kaloryferami. Działanie odczuwalne jest już po około 10 minutach od uruchomienia systemu, a dzięki zastosowaniu termostatu możemy indywidualnie sterować temperaturą w ogrzewanym pomieszczeniu.

Panel na podczerwień dostarcza ciepło opierając swoje działanie na przemieszczaniu się fal elektromagnetycznych. Nośnikami ciepła są wszystkie przedmioty oraz osoby znajdujące się w danej przestrzeni. Promienniki nie nagrzewają powietrza, jak to się dzieje w przypadku tradycyjnych kaloryferów, ale działają bezpośrednio na użytkowników. Dzięki wbudowanemu termostatowi możemy kontrolować temperaturę w zależności od potrzeb domowników.

Czy to się opłaca?

Ogrzewanie elektryczne jest bardziej opłacane od konwencjonalnego z kilku powodów. Pierwszym z nich jest łatwy montaż, który można wykonać niskim kosztem, po drugie ciepło emitowane przez maty czy panele efektywniej ogrzewa przestrzeń (niższe straty), po trzecie elektryczne systemy grzewcze praktycznie nie wymagają serwisowania. Rosnące ceny węgla dodatkowo zwiększają opłacalność alternatywnych źródeł ogrzewania domu. Ostateczne koszty instalacji mat grzewczych lub paneli na podczerwień zależą od powierzchni użytkowej, ceny prądu oraz klasy energetycznej budynku. Należy też określić czy zastosowanie grzejnika elektrycznego będzie stanowiło podstawowe czy uzupełniające źródło ciepła.

Ogrzewanie elektryczne - montaż

Ogrzewanie podłogowe nie wymaga skomplikowanego montażu, a do tego przebiega bardzo szybko. Panele grzewcze wymagają wywiercenia specjalnych otworów i umieszczenie ich na wybranej przestrzeni. Warto pamiętać, że dobrą praktyką jest instalacja promienników w okolicach okna czy balkonu, a więc w miejscach, gdzie "ucieka" ciepło. Zwykle umieszcza się je około 20 cm nad podłogą.

Maty grzewcze muszą być dostosowane do rozmiaru pomieszczenia, dlatego należy je rozłożyć na posadzce na próbę i w kolejnym kroku przyciąć siatkę we właściwym miejscu. Po rozmieszczeniu mat pokrywa się je cienką warstwą zaprawy i na niej układa posadzkę. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności należy dodatkowo zastosować izolację przeciwwilgociową. Należy pamiętać, aby omijać szczeliny dylatacyjne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ogrzewanie podłogowe.

Alternatywa dla węgla

Ogrzewanie podczerwienią jest ekologicznym zamiennikiem opalania węglem, gazem czy olejem opałowym, nie emituje szkodliwego CO2, pyłu, ani innych odpadów, np. popiołu. Promienniki nie generują hałasu, ani nie wydzielają zapachów. Ponadto ich instalacja oznacza bezproblemowe użytkowanie nawet przed 30 lat.

Zastosowanie

Zarówno maty grzewcze, jak i promienniki podczerwieni mają bardzo szerokie zastosowanie. Można nimi dostarczać ciepło w halach magazynowych, biurach, kościołach, szkołach, hotelach, szpitalach czy kontenerach. Panel na podczerwień to także znakomity sposób ogrzewania tarasowego przydomowego lub w restauracjach.

Red.
Red. dodany 30 sierpnia 2022
 
Odsłon: 816

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 13:28 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
dzisiaj, 17:50 Biłgoraj
Mieszkanka Domu Kombatanta spisała wojenne wspomnienia
dzisiaj, 12:13 Lubelszczyzna
Nagrody dla sołtysów
9 lutego 2024 Tarnogród
Rolnicy protestują w Tarnogrodzie. Trasa wojewódzka zablokowana [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z zapowiedziami, w piątkowe przedpołudnie 9 lutego rozpoczął się ogólnopolski strajk rolników, który ma potrwać aż do marca. Odbywa się on też na terenie powiatu biłgorajskiego. Rolnicy już blokują drogę wojewódzką w Tarnogrodzie.
w sobotę, godzina 08:17 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
dzisiaj, 16:35 Lubelszczyzna
153 tys. interwencji, 53 zabójstwa i 800 wypadków
10 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ZSZiO na zakończenie sezonu studniówkowego [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę 10 lutego w Hotelu Janów w Borownicy. To ostatni z balów maturalnych organizowanych w tym roku przez biłgorajskie szkoły.
we wtorek, godzina 11:46 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
w środę, godzina 08:14 Powiat
Bez prądu w 13 miejscowościach
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
dzisiaj, 08:47 Biłgoraj
Można korzystać z powiatowych taksówek. Usługa jest bezpłatna
w niedzielę, godzina 12:16 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
we wtorek, godzina 13:52 Frampol
Rolnicy protestują. Utrudnienia na rondzie we Frampolu
dzisiaj, 08:21 Kraj
Oszuści podszywają się pod komendanta policji
dzisiaj, 09:55 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
w piątek, godzina 11:58 Region
Utrudnienia na "krajówce". Trwają prace przygotowawcze
w niedzielę, godzina 16:22 Lubelszczyzna
Lista utrudnień podczas wtorkowego protestu rolników
we wtorek, godzina 19:32 Lipiny Dolne
Mieszkaniec powiatu skończył 100 lat
We wtorek 20 lutego wyjątkowy jubileusz świętował mieszkaniec Lipin Dolnych, Pan Jan Matuszak. Tego dnia w kierunku dostojnego Jubilata płynęły liczne życzenia i gratulacje.
we wtorek, godzina 08:24 Kick-boxing
Trzykrotny mistrz świata odwiedzi Biłgoraj
12 lutego 2024 Hedwiżyn
Jechał 127 km/h przez Hedwiżyn. Słono zapłaci
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika