REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2022.09.27 12:30 | aktualizacja: 2022.09.27 12:29

Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów

Na początku bieżącego miesiąca radny Tomasz Bednarz złożył interpelację dotyczącą działań miasta w zakresie ograniczania zużycia energii, co ma związek z ogromnymi podwyżkami cen nośników. Burmistrz Janusz Rosłan wyjaśnił jakie rozwiązania będą wdrożone. Ograniczone będzie m.in. oświetlenie kościołów, czy ścieżek rowerowych. Ile miasto płaci za energię elektryczną?
Ograniczenie oświetlania ścieżek rowerowych, kościołów

O wniosku radnego Bednarza o wyjaśnienie sytuacji informowaliśmy w artykule pt. Biłgoraj będzie oszczędzać energię?.

Już jest odpowiedź władz miasta.

- Wobec rosnących cen energii elektrycznej wdrożenie inteligentnych systemów sterowania oświetleniem w starych budynkach placówek oświatowych i administracyjnych przyczyniłoby się do uzyskania wymiernych oszczędności. Jednak mając na uwadze obecnie realizowane inwestycje wykonanie takich zadań, bez wsparcia budżetu miasta ze środków zewnętrznych, raczej nie będzie możliwe w najbliższym czasie, ponieważ wiąże się z koniecznością modernizacji instalacji wewnętrznych, wymianą osprzętu, opraw oświetleniowych oraz montażem systemu czujników, a więc wymaga znacznych nakładów finansowych - wyjaśnił burmistrz Janusz Rosłan, dodając, że modernizacja jednego obiektu oświatowego w takim razie to wydatek ok. pół mln zł.

Poza tym, jak podkreślił włodarz wdrożenie inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym wymagałoby rozbudowy istniejących linii oświetleniowych o dodatkowe kable oraz urządzenia sterujące i zarządzające, co wiąże się z koniecznością wykonania projektów oraz robót budowlano - montażowych, a więc znacznie większymi nakładami finansowymi niż w przypadku budynków. Jednak kwestia oświetlenia ulicznego wygląda inaczej, gdyż podczas planowania i przygotowania zadań inwestycyjnych po roku 2010, w ramach których budowane były urządzenia oświetleniowe, rozważane były różne koncepcje, w tym także możliwość zastosowania systemów inteligentnego sterowania i właśnie ze względu na wysokie koszty ich wdrożenia miasto było zmuszone odstąpić od ich przyjęcia.

- Natomiast przyjęliśmy dużo tańszy sposób ograniczenia zużycia energii poprzez zastosowanie opraw oświetleniowych LED z wbudowanymi układami redukcji mocy w godzinach nocnych. Tak więc wdrażanie innych, znacznie droższych i dublujących się systemów ograniczających zużycie energii jest bezzasadne - dodaje gospodarz Biłgoraja i wyjaśnia, że nocne wyłączanie energochłonnych obwodów oświetleniowych stosowane jest już od wielu lat. Przerwa nocna trwa od północy do godz. 5 rano. Co więcej całkowicie z eksploatacji zostały wyłączone prawie wszystkie urządzenia doświetlające ścieżki rowerowe i ciągi piesze.

W najbliższym czasie zostaną wyłączone z eksploatacji oprawy doświetlające ścieżkę rowerową i ciąg pieszy na końcowym odcinku ul. Zamojskiej oraz zostanie zastosowana przerwa nocna dla kolejnych energochłonnych urządzeń, w tym iluminacji kościelnych.

- Informuję również, że od 1 stycznia br. za energię elektryczną płacimy 0,5174 zł netto za kWh, a umowa z obecnym sprzedawcą obowiązuje do końca 2023 roku - wyjaśnił burmistrz Rosłan.

Na wielu budynkach miejskich już zostały zrealizowane inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, na budynkach powstają lub już powstały instalacje fotowoltaiczne.

red.
red. dodany 27 września 2022
 
Odsłon: 5626

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (4)

Drakkar
  0
Budżet miejski czy tam samorządowy to nic innego jak pieniądze podatników czyli od nieruchomości i różnych biznesów w mieście.
Jeżeli jako podatnik mam wybierać bezpieczeństwo mieszkańców a efekt dla przyjezdnych to wybieram bezpieczeństwo.
Jeśli tak ci zależy na oświetleniu kościołów to niech to będzie tylko jedna lampa na wejściu i tylko do określonej godziny powiedzmy do 24
Obecnie jest tak że kościoły oświetlone jak choinki na święta wg mnie to zwykłe marnowanie pieniędzy podatnika.
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na inny pożyteczniejszy cel chociażby wspomniane bezpieczeństwo lub tez dopłaty dla tych którzy ogrzewają dom gazem a zostali pominięci w dopłatach do ogrzewania domu.
Tutejszy
Oceniano 1 raz  -1
Komentujących poniżej chcę uświadomić, że ponoszenie kosztów przez samorządy za utrzymanie iluminacji obiektów zabytkowych, jest zgodne z obowiązującym prawem. Robi tak chyba zdecydowana większość samorządów. Powinniśmy się cieszyć z tego, że samorząd chce eksponować elewacje takich obiektów, bo w Biłgoraju nie mamy ich wiele, a efekt jest, szczególnie dla odwiedzających nasze miasto. Dodam jeszcze, że tylko trzy kościoły, tj. Trójcy Świętej i WNMP, św. Jerzego i św. Marii Magdaleny, posiadają iluminacje, które finansowane są z budżetu miejskiego.
JKlemens
Oceniano 6 razy  +2
To Rosłan płacił za oświetlanie kościołów? Skamle, że nie ma pieniędzy a proboszczom robił przysługę z naszej, podatkowej kasy. Zobaczymy o ile wzrosną podatki od nieruchomości w następnym roku.
Drakkar
Oceniano 7 razy  +5
W najbliższym czasie zostaną wyłączone z eksploatacji oprawy doświetlające ścieżkę rowerową i ciąg pieszy na końcowym odcinku ul. Zamojskiej oraz zostanie zastosowana przerwa nocna dla kolejnych energochłonnych urządzeń, w tym iluminacji kościelnych.
Czyli można z tego wywnioskować iż to urząd miasta z pieniędzy podatników płacił za oświetlenie kościołów a nie parafie?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 16:49 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
w poniedziałek, godzina 16:08 Biłgoraj
Jak pozbyć się śniegu z posesji? Władze Biłgoraja mają rozwiązanie
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
w poniedziałek, godzina 15:49 Biłgoraj
Uruchomiono telefon alarmowy dla mieszkańców
w poniedziałek, godzina 11:19 Biłgoraj
Zmarł ks. kan. Józef Godzisz
w czwartek, godzina 19:37 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
w poniedziałek, godzina 09:48 Rakówka
Zabawa andrzejkowa seniorów i pokaz mody
w poniedziałek, godzina 18:14 Biłgoraj
Biuro poselskie Marcina Romanowskiego otwarte
22 listopada 2023 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
w sobotę, godzina 08:41 Józefów
Nowa atrakcja stanęła na rynku
w piątek, godzina 08:34 Szarajówka
Znalezisko sprzed 4 tys. lat w powiecie
20 listopada 2023 Biłgoraj
Umowa na chodnik i ścieżkę rowerową podpisana... mimo protestów
Umowa na budowę chodnika i ścieżki w ciągu ul. Bagiennej w Biłgoraju została podpisana. Poinformował o tym samorząd powiatu biłgorajskiego. Inwestycja powstanie więc pomimo protestów ze strony części mieszkańców, który walczyli, by chodnik wybudować po drugiej stronie ulicy. Większość jednak popierała wykonanie inwestycji, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.
23 listopada 2023 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
w sobotę, godzina 11:38 Biłgoraj
Psy zginęły w pożarze
w sobotę, godzina 10:54 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
w sobotę, godzina 09:03 Księżpol
Społeczność szkoły pożegnała wieloletnią dyrektor
w piątek, godzina 10:16 Region
Tragiczny wypadek w regionie. Zginęły 2 osoby, mieszkaniec powiatu trafił do szpitala
w poniedziałek, godzina 20:20 Biłgoraj
"Zima nas jednak zaskoczyła". Burmistrz przeprasza i prosi o wyrozumiałość
Po wyjątkowo obfitych opadach śniegu nie wszystkie drogi i chodniki w Biłgoraju są bezpieczne dla użytkowników. Wielu miejsc nie udało się należycie odśnieżyć. Przyczyny tłumaczy burmistrz miasta Janusz Rosłan.
w niedzielę, godzina 16:11 Lubelszczyzna
Miniona doba nie należała do spokojnych
w sobotę, godzina 22:18 Biłgoraj
Legenda kick-boxingu w Biłgoraju
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika