O wniosku radnego Bednarza o wyjaśnienie sytuacji informowaliśmy w artykule pt. Biłgoraj będzie oszczędzać energię?.
Już jest odpowiedź władz miasta.
- Wobec rosnących cen energii elektrycznej wdrożenie inteligentnych systemów sterowania oświetleniem w starych budynkach placówek oświatowych i administracyjnych przyczyniłoby się do uzyskania wymiernych oszczędności. Jednak mając na uwadze obecnie realizowane inwestycje wykonanie takich zadań, bez wsparcia budżetu miasta ze środków zewnętrznych, raczej nie będzie możliwe w najbliższym czasie, ponieważ wiąże się z koniecznością modernizacji instalacji wewnętrznych, wymianą osprzętu, opraw oświetleniowych oraz montażem systemu czujników, a więc wymaga znacznych nakładów finansowych - wyjaśnił burmistrz Janusz Rosłan, dodając, że modernizacja jednego obiektu oświatowego w takim razie to wydatek ok. pół mln zł.
Poza tym, jak podkreślił włodarz wdrożenie inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym wymagałoby rozbudowy istniejących linii oświetleniowych o dodatkowe kable oraz urządzenia sterujące i zarządzające, co wiąże się z koniecznością wykonania projektów oraz robót budowlano - montażowych, a więc znacznie większymi nakładami finansowymi niż w przypadku budynków. Jednak kwestia oświetlenia ulicznego wygląda inaczej, gdyż podczas planowania i przygotowania zadań inwestycyjnych po roku 2010, w ramach których budowane były urządzenia oświetleniowe, rozważane były różne koncepcje, w tym także możliwość zastosowania systemów inteligentnego sterowania i właśnie ze względu na wysokie koszty ich wdrożenia miasto było zmuszone odstąpić od ich przyjęcia.
- Natomiast przyjęliśmy dużo tańszy sposób ograniczenia zużycia energii poprzez zastosowanie opraw oświetleniowych LED z wbudowanymi układami redukcji mocy w godzinach nocnych. Tak więc wdrażanie innych, znacznie droższych i dublujących się systemów ograniczających zużycie energii jest bezzasadne - dodaje gospodarz Biłgoraja i wyjaśnia, że nocne wyłączanie energochłonnych obwodów oświetleniowych stosowane jest już od wielu lat. Przerwa nocna trwa od północy do godz. 5 rano. Co więcej całkowicie z eksploatacji zostały wyłączone prawie wszystkie urządzenia doświetlające ścieżki rowerowe i ciągi piesze.
W najbliższym czasie zostaną wyłączone z eksploatacji oprawy doświetlające ścieżkę rowerową i ciąg pieszy na końcowym odcinku ul. Zamojskiej oraz zostanie zastosowana przerwa nocna dla kolejnych energochłonnych urządzeń, w tym iluminacji kościelnych.
- Informuję również, że od 1 stycznia br. za energię elektryczną płacimy 0,5174 zł netto za kWh, a umowa z obecnym sprzedawcą obowiązuje do końca 2023 roku - wyjaśnił burmistrz Rosłan.
Na wielu budynkach miejskich już zostały zrealizowane inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, na budynkach powstają lub już powstały instalacje fotowoltaiczne.
Drakkar | 0
Budżet miejski czy tam samorządow
Jeżeli jako podatnik mam wybierać bezpieczeń Jeśli tak ci zależy na oświetleni Obecnie jest tak że kościoły oświetlone jak choinki na święta wg mnie to zwykłe marnowanie pieniędzy podatnika. Zaoszczędz |
Tutejszy | Oceniano 1 raz -1
Komentując
|
JKlemens | Oceniano 6 razy +2
To Rosłan płacił za oświetlani
|
Drakkar | Oceniano 7 razy +5
W najbliższy
Czyli można z tego wywnioskow |