REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł partnera
2022.10.16 12:16 | aktualizacja: 2022.10.16 12:16

Jak odróżnić ból brzucha od bólu jajnika?

Przy dolegliwościach bólowych brzucha często trudno jest określić, czy dyskomfort wywołany jest przez ból jajnika. Zwłaszcza w okresie menstruacji, kiedy organizm kobiety zwykle mocniej reaguje na bodźce, w tym ból. Tymczasem o ile dolegliwości ze strony jajników nie powinny niepokoić, jeśli odczuwane są w trakcie menstruacji, to już po niej powinny być traktowane jako przesłanka do wizyty u ginekologa.
Jak odróżnić ból brzucha od bólu jajnika?

Ból brzucha a ból jajnika

W trakcie menstruacji lub bezpośrednio przed rozpoczęciem krwawienia wiele kobiet skarży się na dolegliwości bólowe odczuwane na wysokości podbrzusza. Zwykle jest wynikiem wahań hormonów w organizmie kobiety, które są charakterystyczne dla cyklu menstruacyjnego kobiet w wieku rozrodczym. Poza bólem może pojawić się biegunka, nadwrażliwość, ból pleców czy uczucie obrzmienia. Przed okresem dają o sobie znać również jajniki, ale nie powinno to wzbudzać niepokoju, o ile ból ustaje po zakończeniu krwawienia.

Ból jajników po okresie jest łatwiejszy do zlokalizowania, ponieważ jajniki usytuowane są po obu stronach. Jeśli dolegliwości utrzymują się lub nasilają po menstruacji, należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ często w takich sytuacjach świadczy o zapaleniu przydatków. Może być też objawem torbieli na jajnikach lub zapalenia dróg moczowych. Z racji kilku możliwych przyczyn konieczna jest poszerzona diagnostyka i odpowiednio dobrane leczenie. Inaczej leczy się bowiem zapalenie dróg moczowych, które wywołują zwykle bakterie, a innej terapii wymaga zdiagnozowana torbiel. Zdarza się również, że ból jajników po okresie jest objawem wczesnego etapu ciąży.

Wiele kobiet zastanawia się, czy ból brzucha po okresie. Jeśli mamy problem z określeniem dokładnej lokalizacji dolegliwości, z pewnością pomoże kontakt ze specjalistą. Warto w trakcie wizyty wspomnieć również o objawach dodatkowych, jeśli te występują.

Czy ból jajnika może być wynikiem choroby?

Niestety ból jajnika może mieć poważne przyczyny. Po owulacji, kiedy doszło do zapłodnienia, może być objawem poronienia lub ciąży pozamacicznej, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu krwawienia i wysoka gorączka.

Jeśli mimo stosowania leków przeciwbólowych bez recepty ból nie ustępuje lub nasila się, nie należy odwlekać wizyty u specjalisty, ponieważ może świadczyć również o infekcji bakteryjnej w obrębie przydatków, czyli jajników i jajowodów. Niestety zaniedbanie leczenia w obrębie układu rozrodczego kobiet może skończyć się poważnymi problemami z płodnością. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty można stosować doraźnie w celu złagodzenia dolegliwości. Szybkim działaniem odznaczają się te należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które zawierają ketoprofen. To substancja czynna o skutecznym działaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym. Przed zażyciem leku koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza przeciwwskazaniami do stosowania leku i zalecanym dawkowaniem.

Red.
Red. dodany 16 października 2022
 
Odsłon: 802

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w czwartek, godzina 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
15 września 2023 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
w czwartek, godzina 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
15 września 2023 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
we wtorek, godzina 08:21 Biłgoraj
Biłgorajska Drużyna K wyróżniona
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika