REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.03.25 08:39 | aktualizacja: 2023.03.27 19:18

5 przyczyn bólu w jajnikach

Jajniki to dwa małe gruczoły znajdujące się po obu stronach miednicy mniejszej. Odgrywają ważną rolę w reprodukcji, cyklu menstruacyjnym i rozwoju cech płciowych u kobiet.
5 przyczyn bólu w jajnikach

Co miesiąc jeden pęcherzyk dojrzewa do jajeczka, które jest uwalniane z jajnika w procesie zwanym owulacją. U większości kobiet dzieje się to regularnie od okresu dojrzewania do menopauzy. Oto 5 najczęstszych przyczyn bólu jajników:

Owulacja

Owulacja to proces, w którym jajo jest uwalniane z jajnika i następuje około 14. dnia przeciętnego cyklu miesiączkowego. Niektóre kobiety nie odczuwają niczego podczas owulacji, ale inne doświadczają silnego dyskomfortu przez kilka minut lub godzin w czasie owulacji. Ból owulacyjny może występować po jednej lub obu stronach ciał. Nie ma lekarstwa na to zjawisko, niektóre kobiety przyjmują tabletki antykoncepcyjne, aby zapobiec owulacji i związanemu z nią dyskomfortowi testujemyjedzenie.pl

Zapalenie miednicy

Zapalenie miednicy to infekcja, która rozprzestrzeniła się na macicę, jajniki lub jajowody. Bakterie powodujące choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka czy pleśniawki. Możliwe jest również zakażenie w wyniku porodu, założenia wkładki wewnątrzmacicznej, poronienia, aborcji lub innego zabiegu inwazyjnego. Choroba ta wymaga podawania antybiotyków w celu leczenia zakażenia.

Skręcenie jajników

Jajniki są połączone ze ścianą brzucha cienkim więzadłem, przez które przechodzą również naczynia krwionośne i nerwy zaopatrujące jajnik. Więzadło to może się skręcić, a nawet ulec zwichnięciu. Skręcenie jest częstsze, jeśli na jajniku znajduje się torbiel, ponieważ torbiel sprawia, że jajnik jest cięższy lub większy niż normalnie.

Endometrioza

Endometrioza to nieprawidłowy rozrost tkanki, która powstaje w wyniku cyklu miesiączkowego, ale poza macicą. Tkanka ta może rozwinąć się w dowolnym miejscu w brzuchu lub w miednicy, w tym w jajnikach. Na początku cyklu tkanki rosną z powodu zwiększonego poziomu hormonów w organizmie. Kiedy zaczyna się miesiączka, tkanki zaczynają się rozpadać, tak jak wyściółka macicy. Może to powodować krwawienie wewnętrzne, blizny i silny ból brzucha lub miednicy. Leczenie może polegać na stosowaniu leków lub operacji, w zależności od stopnia jej zaawansowania. Nie ma lekarstwa na endometriozę, ale można ją kontrolować za pomocą leków przeciwbólowych, hormonalnych i chirurgicznych.

Torbiel jajnika
Torbiel jajnika to wypełniony płynem worek, który rozwija się w jajnikach kobiety. Torbiele jajników są bardzo powszechne i w większości przypadków nie powodują żadnych objawów. Jednak duża lub pęknięta torbiel może powodować wiele objawów, takich jak ból brzucha, wzdęcia, nieregularność miesiączek, częste oddawanie moczu, uczucie pełności jedzenia, dyskomfort w żołądku. Większość torbieli jest łagodna (nie jest nowotworowa), ale w bardzo rzadkich przypadkach może być nowotworowa jedzmy-zdrowo.pl

Red.
Red. dodany 25 marca 2023
 
Odsłon: 1089

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
17 listopada 2023 Gmina Biłgoraj
Beata Strzałka pełniącą obowiązki wójta gminy Biłgoraj
Z dniem 17 listopada Prezes Rady Ministrów wyznaczył Beatę Małgorzatę Strzałkę do pełnienia funkcji wójta gminy Biłgoraj do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta
dzisiaj, 07:46 Biłgoraj
Biłgorajskie zapiekanki w Krakowie
we wtorek, godzina 17:14 Wola Duża
Zderzenie pojazdów na DW nr 858 [AKTUALIZACJA]
22 listopada 2023 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
dzisiaj, 10:21 Powiat
Atak zimy w powiecie. W ciągu doby doszło do 6 kolizji
dzisiaj, 13:52 Biłgoraj
Transformacja energetyczna regionu o krok bliżej
20 listopada 2023 Biłgoraj
Umowa na chodnik i ścieżkę rowerową podpisana... mimo protestów
Umowa na budowę chodnika i ścieżki w ciągu ul. Bagiennej w Biłgoraju została podpisana. Poinformował o tym samorząd powiatu biłgorajskiego. Inwestycja powstanie więc pomimo protestów ze strony części mieszkańców, który walczyli, by chodnik wybudować po drugiej stronie ulicy. Większość jednak popierała wykonanie inwestycji, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.
dzisiaj, 12:17 Samsonówka
Nie będzie wody
we wtorek, godzina 08:18 Tarnogród
Osobówka w rowie. Kierująca trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:23 Tereszpol
Nie żyje Ala, dziewczynka chora na miopatię
Niestety dziś rano dotarły bardzo smutne informacje. Zmarła Ala Rymarz, mała mieszkanka Tereszpola, która od urodzenia walczyła z ciężką i nieuleczalną chorobą, jaką jest miopatia. O jej odejściu poinformowali rodzice.
we wtorek, godzina 12:10 Sigła
Zderzenie osobówki i ciężarówki
w niedzielę, godzina 10:47 Biłgoraj
Tak wygląda nowy biurowiec Modela
w czwartek, godzina 17:48 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
W czwartek 23 listopada w Józefowie odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem budowy nowej siedziby miejscowego nadleśnictwa.
w poniedziałek, godzina 07:53 Józefów
Ponad 2 mln zł za 2 km chodnika
w poniedziałek, godzina 08:44 Różaniec Pierwszy
22-latka dachowała volkswagenem
16 listopada 2023 Biłgoraj
Wygrana w Lotto w Biłgoraju
We wtorek 14 listopada w Biłgoraju padła wygrana w loterii liczbowej Totalizatora Sportowego. Która kolektura okazała się szczęśliwa?
19 listopada 2023 Biłgoraj
Wakaty w straży
w niedzielę, godzina 08:52 Biłgoraj
31 mln zł na wsparcie dla przedsiębiorców z Biłgoraja i okolic
w sobotę, godzina 11:08 Frampol
Uwaga mieszkańcy gminy Frampol
Na terenie gminy Frampol planowana jest przebudowa sieci wodociągowej. W związku z tym władze gminy zachęcają mieszkańców Teodorówki do udziału w spotkaniu, podczas którego będą omówione najważniejsze kwestie. Na kiedy zaplanowano takie spotkanie?
we wtorek, godzina 13:06 Biłgoraj
Są już pierwsze dary dla podopiecznych ZOL
w czwartek, godzina 08:17 Powiat
9 miejscowości bez prądu
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika