REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.03.25 08:39 | aktualizacja: 2023.03.27 19:18

5 przyczyn bólu w jajnikach

Jajniki to dwa małe gruczoły znajdujące się po obu stronach miednicy mniejszej. Odgrywają ważną rolę w reprodukcji, cyklu menstruacyjnym i rozwoju cech płciowych u kobiet.
5 przyczyn bólu w jajnikach

Co miesiąc jeden pęcherzyk dojrzewa do jajeczka, które jest uwalniane z jajnika w procesie zwanym owulacją. U większości kobiet dzieje się to regularnie od okresu dojrzewania do menopauzy. Oto 5 najczęstszych przyczyn bólu jajników:

Owulacja

Owulacja to proces, w którym jajo jest uwalniane z jajnika i następuje około 14. dnia przeciętnego cyklu miesiączkowego. Niektóre kobiety nie odczuwają niczego podczas owulacji, ale inne doświadczają silnego dyskomfortu przez kilka minut lub godzin w czasie owulacji. Ból owulacyjny może występować po jednej lub obu stronach ciał. Nie ma lekarstwa na to zjawisko, niektóre kobiety przyjmują tabletki antykoncepcyjne, aby zapobiec owulacji i związanemu z nią dyskomfortowi testujemyjedzenie.pl

Zapalenie miednicy

Zapalenie miednicy to infekcja, która rozprzestrzeniła się na macicę, jajniki lub jajowody. Bakterie powodujące choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka czy pleśniawki. Możliwe jest również zakażenie w wyniku porodu, założenia wkładki wewnątrzmacicznej, poronienia, aborcji lub innego zabiegu inwazyjnego. Choroba ta wymaga podawania antybiotyków w celu leczenia zakażenia.

Skręcenie jajników

Jajniki są połączone ze ścianą brzucha cienkim więzadłem, przez które przechodzą również naczynia krwionośne i nerwy zaopatrujące jajnik. Więzadło to może się skręcić, a nawet ulec zwichnięciu. Skręcenie jest częstsze, jeśli na jajniku znajduje się torbiel, ponieważ torbiel sprawia, że jajnik jest cięższy lub większy niż normalnie.

Endometrioza

Endometrioza to nieprawidłowy rozrost tkanki, która powstaje w wyniku cyklu miesiączkowego, ale poza macicą. Tkanka ta może rozwinąć się w dowolnym miejscu w brzuchu lub w miednicy, w tym w jajnikach. Na początku cyklu tkanki rosną z powodu zwiększonego poziomu hormonów w organizmie. Kiedy zaczyna się miesiączka, tkanki zaczynają się rozpadać, tak jak wyściółka macicy. Może to powodować krwawienie wewnętrzne, blizny i silny ból brzucha lub miednicy. Leczenie może polegać na stosowaniu leków lub operacji, w zależności od stopnia jej zaawansowania. Nie ma lekarstwa na endometriozę, ale można ją kontrolować za pomocą leków przeciwbólowych, hormonalnych i chirurgicznych.

Torbiel jajnika
Torbiel jajnika to wypełniony płynem worek, który rozwija się w jajnikach kobiety. Torbiele jajników są bardzo powszechne i w większości przypadków nie powodują żadnych objawów. Jednak duża lub pęknięta torbiel może powodować wiele objawów, takich jak ból brzucha, wzdęcia, nieregularność miesiączek, częste oddawanie moczu, uczucie pełności jedzenia, dyskomfort w żołądku. Większość torbieli jest łagodna (nie jest nowotworowa), ale w bardzo rzadkich przypadkach może być nowotworowa jedzmy-zdrowo.pl

Red.
Red. dodany 25 marca 2023
 
Odsłon: 670

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 08:42 Zastawie
Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej. Są utrudnienia
Rozpoczęła się długo oczekiwana przebudowa drogi wojewódzkiej nr 835 w gminie Goraj. Przez najbliższe miesiące kierowców czekają utrudnienia. Remont kosztować będzie ponad 8,7 mln zł.
dzisiaj, 11:56 Tereszpol
Uroczystość Bożego Ciała w Tereszpolu
w czwartek, godzina 10:59 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w środę, godzina 20:45 Biłgoraj
40-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Biłgoraju
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Biłgoraju istnieje już 40 lat. Uroczyste obchody jubileuszu zorganizowano w środę 7 czerwca.
w niedzielę, godzina 17:07 Okrągłe
Turniej Wsi 2023 [NOWE ZDJĘCIA]
we wtorek, godzina 09:36 Biłgoraj
400 szt. podrabianych zabawek w jednym ze sklepów w Biłgoraju
w czwartek, godzina 13:45 Biłgoraj
Boże Ciało w parafii pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP
Dziś (czwartek 8 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie nazywana Bożym Ciałem. We wszystkich parafiach organizowane są procesje z Najświętszym Sakramentem.
dzisiaj, 10:44 Biłgoraj
Pierwsze w sezonie warsztaty rolkowe
dzisiaj, 08:46 Goraj
Kwietny dywan powstał w Goraju
w czwartek, godzina 12:08 Biłgoraj
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii św. Marii Magdaleny
Dziś przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Na pamiątkę cudu eucharystycznego w każdej parafii organizowane są procesje z Najświętszym Sakramentem.
we wtorek, godzina 11:28 Biłgoraj
Biłgorajanie na marszu 4 czerwca
dzisiaj, 08:22 Powiat
Uwaga zbieracze runa leśnego. Sanepid ma ważną informację
w sobotę, godzina 21:27 Biłgoraj
Koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia zespołu "Tanew"
W tym roku Zespół Tańca Ludowego "Tanew" obchodzi 40-lecie powstania. Z tej okazji, w sobotnie popołudnie 3 czerwca, odbył się koncert jubileuszowy, w którym wystąpili obecni i byli tancerze, ale także Grupa Folklorystyczna "Pokolenia".
w środę, godzina 08:15 Szyszków
Strażacy z 4 gmin rywalizowali [WYNIKI]
w środę, godzina 09:53 Biłgoraj
Gwałtowne wzrosty stanów wody
27 maja 2023 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
w poniedziałek, godzina 13:22 Okrągłe
Święto ludowców
w niedzielę, godzina 14:30 Szyszków
Młodzieżowe drużyny pożarnicze rywalizowały w Szyszkowie
30 maja 2023 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Dnia Strażaka [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
We wtorek 30 maja, w Biłgorajskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Były Odznaczenia i życzenia satysfakcji ze służby.
2 czerwca 2023 Biłgoraj
Piękni i Młodzi oraz Playboys kręcili teledysk na biłgorajskim autodromie
w środę, godzina 14:16 Biłgoraj
Przedszkolaki za pan brat z matematyką
dzisiaj, 12:45 Biłgoraj
Dyrektor MDK poszukiwany
Władze powiatu biłgorajskiego znów poszukują osoby na stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Ogłoszenie o konkursie opublikowano w piątek 9 czerwca.
dzisiaj, 09:22 Józefów
Śladami mistrza komedii
1 czerwca 2023 Biłgoraj
39-latek aresztowany za groźby wobec sąsiadów
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika