REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.10.18 08:54 | aktualizacja: 2022.10.18 08:56

Umywalki Kamienne - czy warto mieć marmur w łazience?

Ostatnimi czasy coraz więcej osób rezygnuje ze zwykłych umywalek zbudowanych z tworzyw sztucznych, a zaczyna inwestować w produkty bardziej naturalne.
Umywalki Kamienne - czy warto mieć marmur w łazience?

Umywalki kamienne, stają się coraz bardziej popularne ze względu na swój unikalny wygląd oraz odporność. Jak wiemy, nie ma na świecie dwóch identycznych kamienia co sprawia, że produkt, który kupujecie jest jedyny w swoim rodzaju. W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam najpopularniejszy kamień jakim jest marmur. Czy jest warto swojej ceny? Zapraszamy do lektury.

Czym jest marmur?

Marmur to skała metamorficzna o zwartej teksturze, którą tworzą skały wapienne lub dolomitowe, które pod wpływem wysokich temperatur ulegają procesowi rekrystalizacji. Można go znaleźć naturalnie w masach warstwowych lub nieregularnych, w zależności od jego pochodzenia. Jest znany i używany do różnych zastosowań.

Marmur - charakterystyka

Składa się głównie z węglanu wapnia, który powoduje, że naturalnie posiada on biały kolor. Jednak poprzez naturalne zanieczyszczenia występujące we wnętrzu ziemi, nabiera on innych kolorów. Ulega on przebarwieniom od krzemianów magnezu, miki, kwarcu, chlorynu, tlenku żelaza. Twardość marmuru wynosi 3 do 4 w skali Mohsa. Co sprawia, że jest od kamieniem niezwykle odpornym.

Najbardziej nazwanym złożem na świecie jest Macael, prowincja Almería w Hiszpanii, nazywa też Miastem Białego Złota, odkąd Fenicjanie znaleźli złoża białego marmuru w jej górach w V wieku p.n.e.

Inną słynną odmianą marmuru jest Carrara we Włoszech, wydobywana z Alp. Charakterystyczna biel i niebieskie odcienie sprawiają, że jest to doskonały materiał do wyrobu elementów dekoracyjnych. Bloczki z marmuru kararyjskiego występują w konstrukcjach budynków użyteczności publicznej i domów patriarchów np. w Rzymie. W Rzymie jego eksport odbywał się z wykorzystaniem portu Luni, dlatego Rzymianie nazywają go również marmurem lunense.

W przeszłości wydobywano go z góry Hymettus, na południe od Aten. Miał on popielaty kolor, który po przecięciu wydzielał nieprzyjemny zapach, ponieważ częściowo składał się z resztek organicznych. Wykorzystywano go jednak do budowy filarów w ważnych budowlach, takich jak bazylika Świętego Piotra w Rzymie.

Marmur zastosowanie

Od czasów starożytnych służył do budownictwa i tworzenia sztuki. Tworzono z niego drobne przedmioty ale także ogromne rzeźby.

Obecnie jest stosowany do wykładania ścian wewnętrznych i zewnętrznych, jako symbol luksusu i przepychu. Łatwo się go czyści. Szpitale i inne placówki medyczne wybierają marmur, ponieważ sprzyja utrzymaniu czystości

Jest to wysokiej jakości materiał, który zapewnia elegancję, dlatego stosuje się go na ścianach i podłogach hal lub budynków o dużym natężeniu ruchu, muzeów, sal konferencyjnych, lobby hotelowych, placów i pałaców rządowych. Kawałki marmuru są również używane w blatach i półkach kuchennych.

Umywalka kamienna - jak czyścić?

Jeśli chodzi o  umywalki z marmuru nie ma specjalnych wytycznych jeśli chodzi o czyszczenie. Na rynku jest bardzo wiele środków, które mogą służyć do utrzymania marmuru w czystości. Najlepiej używać takich, które mają neutralne pH. Bardzo ważnym jest także, aby nie pozostawiać na powierzchni marmuru uporczywych plam na dłużej. Może to sprawić, że plama w jakiś sposób weżre się w powierzchnie umywalki i będzie ją trudno usunąć.

Umywalka z kamienia nablatowa - wady i zalety

Absolutną i podstawową zaletą takich umywalek jest ich wygląd. Prezentują się one bardzo okazale i sprawiają, że pomieszczenie nabiera bardziej prestiżowego charakteru. Dodatkowo są znacznie prostsze w czyszczeniu, ponieważ umywalka nablatowa jest montowana w taki sposób, że nie posiada szczelin, w które może dostawać się brud. Dodatkowo zaoszczędzacie sporo miejsca, która możecie użyć na przykład na postawienie kosmetyków.

Kamień rzeczny - czy warto?

Innym rodzajem kamienia poza marmurem jest ostatnio popularny kamień rzeczny. Występuje on tylko w jednej ciemnej odmianie. Charakteryzuje się znacznie przystępniejszą ceną niż marmur. Dodatkowo jest też bardzo wytrzymały i odporny na zabrudzenia. Jeśli Wasza łazienka jest tworzona w ciemnej kolorystyce, to warto pomyśleć właśnie o kamieniu rzecznym. Występuje on w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Jak wspominałem na początku, nie ma dwóch identycznych kamieni.

Podsumowując, jeśli pragniecie mieć coś wyjątkowego w swojej łazience, symbol luksusu i pozycji, to marmur będzie idealnym rozwiązaniem. Jego cena nie jest aż tak wysoka, żeby odstraszała, a poza tym jest bardzo wytrzymały więc może posłużyć dłużej niż zwykła umywalka wykonana z tworzywa sztucznego.

Red.
Red. dodany 18 października 2022
 
Odsłon: 2170

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
w piątek, godzina 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 20:16 Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w piątek, godzina 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w piątek, godzina 19:34 Biłgoraj
Współpraca, która zmienia lokalną rzeczywistość
w piątek, godzina 08:04 Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
16 listopada 2024 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w piątek, godzina 11:07 Biłgoraj
Punkt paszportowy wróci do Biłgoraja?
w czwartek, godzina 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w piątek, godzina 12:23 Biłgoraj
Wybitne Polki oczami młodych artystów. Finał konkursu plastycznego w Biłgoraju
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
15 listopada 2024 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w czwartek, godzina 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
we wtorek, godzina 08:52 Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Reklama Kontakt
Wnioski Czyste Powietrze | Audyty Energetyczne | Kalkulator mocy pompy ciepła | Fotowoltaika - montaż i wycena | Porównywarka Fotowoltaiki | Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej