REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.02.25 22:46 | aktualizacja: 2023.02.25 22:46

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Koszenie trawy to dla wielu osób przyjemność. Szczególnie w sytuacji, w której ma się dobry sprzęt do koszenia. Problem zaczyna się w momencie, w którym ilość skoszonej trawy rośnie, a my nie wiemy to z nią robić. Warto wziąć pod uwagę, że taka pozostałość może spełniać wiele funkcji w ogrodzie i warto dokładnie przemyśleć zutylizowanie jej. Do czego wykorzystać skoszoną trawę?
Co zrobić ze skoszoną trawą?

Trawa jako ściółka dla roślin

Niewiele osób bierze pod uwagę fakt, że trawa to idealny materiał do ściółkowania innych roślin w ogrodzie. Warto zacząć od skoszenia trawy na słońcu. W tym celu warto wykorzystać taki sprzęt jak mocna kosiarka akumulatorowa. Sprawi, że trawa będzie ładnie wyglądała, a praca nie będzie trudna.

Warto zaznaczyć, że trawa, która jest przeznaczona do ściółkowania, musi być zdrowa. Nie należy wykorzystywać roślin dotkniętych chorobą, ponieważ może się ona przenieść na inne rośliny. Jeśli ogrodnik zauważy, że trawa nie jest zdrowa, powinien ją jak najszybciej zutylizować.

Ludziom wydaje się, że do ściółkowania sprawdza się jedynie materiał, który jest przesuszony. To błąd, ponieważ skoszona trawa jest od razu gotowa do użytku. Należy ją równomiernie rozłożyć pomiędzy roślinami. Nie trzeba martwić się procesem rozkładu. Trawa zawiera dużą ilość azotu, dzięki czemu rozkład i przemiana w próchnice zachodzą po krótkim czasie.

Trawa — idealny składnik kompostu

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że nie warto wyrzucać skoszonej trawy, ponieważ stanowi ona idealny składnik kompostu. Dosyć szybko ulega rozkładowi, jednak należy ją odpowiednio umieścić w kompostowniku. Nie warto tam wkładać świeżo skoszonej trawy, ponieważ zawiera ona dosyć dużo wilgoci. Dobrym pomysłem jest rozłożenie jej na słońcu i po delikatnym przesuszeniu umieszczenie w kompostowniku. Trawę najlepiej ułożyć naprzemiennie z innymi materiałami kompostowanymi, ponieważ uniknie się w ten sposób gnicia.

Co warto wiedzieć o kompoście z trawy?

    Jest gotowy po kilku miesiącach.Sprawdzi się idealnie jako nawóz do roślin w ogrodzie.Gotowy nawóz ma brązowy kolor, jest dosyć sypki i ma neutralny zapach.To najbezpieczniejszy, w pełni naturalny nawóz.

Trawa jako ochrona przed mrozem

Skoszoną trawę można wykorzystać jako ochronę dla roślin podczas mrozów. Po sezonie skoszoną trawę dobrze jest przesuszyć. Świetnie sprawdzą się większe kawałki trawy, ponieważ łatwiej będzie je zawiązać u podnóża rośliny. Suszki wiążemy dookoła roślin, zaraz przy ziemi.

Jeśli chodzi o zabezpieczanie roślin przed mrozem, nie jest koniecznością robienie tego w przypadku każdej rośliny. Niektóre są bardziej wrażliwe na niższą temperaturę i nie najlepiej znoszą mrozy.

Dobrym pomysłem jest zachowanie przesuszonej trawy na zimę i trzymanie jej w chłodnym i suchym miejscu. Dostęp do suchej trawy będzie wybawieniem dla roślin, które nie lubią niskich temperatur.

Skoszona trawa bardzo rzadko jest zbędna w ogrodzie. Warto poznać jej zastosowanie i wykorzystać je w swoim ogrodzie. Kompost ze skoszonej trawy to najlepszy nawóz dla roślin.

Red.
Red. dodany 25 lutego 2023
 
Odsłon: 1316

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

toczyskaaa91
  0
Ja właśnie na kompost używam skoszoną trawę, dodaję do niej komposter-eb z biozymu żeby wszystko się szybciej mineralizowało 🙂
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Miejska ciepłownia wkracza w przyszłość
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
dzisiaj, 08:28 Biłgoraj
Damian Błaszczyk przepłynie 80 km dla chorych dzieci
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w czwartek, godzina 08:38 Biłgoraj
Tak wygląda remont 90-letniego mostu
dzisiaj, 11:15 Biłgoraj
Pieszo na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika