REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.02.25 22:46 | aktualizacja: 2023.02.25 22:46

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Koszenie trawy to dla wielu osób przyjemność. Szczególnie w sytuacji, w której ma się dobry sprzęt do koszenia. Problem zaczyna się w momencie, w którym ilość skoszonej trawy rośnie, a my nie wiemy to z nią robić. Warto wziąć pod uwagę, że taka pozostałość może spełniać wiele funkcji w ogrodzie i warto dokładnie przemyśleć zutylizowanie jej. Do czego wykorzystać skoszoną trawę?
Co zrobić ze skoszoną trawą?

Trawa jako ściółka dla roślin

Niewiele osób bierze pod uwagę fakt, że trawa to idealny materiał do ściółkowania innych roślin w ogrodzie. Warto zacząć od skoszenia trawy na słońcu. W tym celu warto wykorzystać taki sprzęt jak mocna kosiarka akumulatorowa. Sprawi, że trawa będzie ładnie wyglądała, a praca nie będzie trudna.

Warto zaznaczyć, że trawa, która jest przeznaczona do ściółkowania, musi być zdrowa. Nie należy wykorzystywać roślin dotkniętych chorobą, ponieważ może się ona przenieść na inne rośliny. Jeśli ogrodnik zauważy, że trawa nie jest zdrowa, powinien ją jak najszybciej zutylizować.

Ludziom wydaje się, że do ściółkowania sprawdza się jedynie materiał, który jest przesuszony. To błąd, ponieważ skoszona trawa jest od razu gotowa do użytku. Należy ją równomiernie rozłożyć pomiędzy roślinami. Nie trzeba martwić się procesem rozkładu. Trawa zawiera dużą ilość azotu, dzięki czemu rozkład i przemiana w próchnice zachodzą po krótkim czasie.

Trawa — idealny składnik kompostu

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że nie warto wyrzucać skoszonej trawy, ponieważ stanowi ona idealny składnik kompostu. Dosyć szybko ulega rozkładowi, jednak należy ją odpowiednio umieścić w kompostowniku. Nie warto tam wkładać świeżo skoszonej trawy, ponieważ zawiera ona dosyć dużo wilgoci. Dobrym pomysłem jest rozłożenie jej na słońcu i po delikatnym przesuszeniu umieszczenie w kompostowniku. Trawę najlepiej ułożyć naprzemiennie z innymi materiałami kompostowanymi, ponieważ uniknie się w ten sposób gnicia.

Co warto wiedzieć o kompoście z trawy?

    Jest gotowy po kilku miesiącach.Sprawdzi się idealnie jako nawóz do roślin w ogrodzie.Gotowy nawóz ma brązowy kolor, jest dosyć sypki i ma neutralny zapach.To najbezpieczniejszy, w pełni naturalny nawóz.

Trawa jako ochrona przed mrozem

Skoszoną trawę można wykorzystać jako ochronę dla roślin podczas mrozów. Po sezonie skoszoną trawę dobrze jest przesuszyć. Świetnie sprawdzą się większe kawałki trawy, ponieważ łatwiej będzie je zawiązać u podnóża rośliny. Suszki wiążemy dookoła roślin, zaraz przy ziemi.

Jeśli chodzi o zabezpieczanie roślin przed mrozem, nie jest koniecznością robienie tego w przypadku każdej rośliny. Niektóre są bardziej wrażliwe na niższą temperaturę i nie najlepiej znoszą mrozy.

Dobrym pomysłem jest zachowanie przesuszonej trawy na zimę i trzymanie jej w chłodnym i suchym miejscu. Dostęp do suchej trawy będzie wybawieniem dla roślin, które nie lubią niskich temperatur.

Skoszona trawa bardzo rzadko jest zbędna w ogrodzie. Warto poznać jej zastosowanie i wykorzystać je w swoim ogrodzie. Kompost ze skoszonej trawy to najlepszy nawóz dla roślin.

Red.
Red. dodany 25 lutego 2023
 
Odsłon: 993

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

toczyskaaa91
  0
Ja właśnie na kompost używam skoszoną trawę, dodaję do niej komposter-eb z biozymu żeby wszystko się szybciej mineralizowało 🙂
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
1 grudnia 2023 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
dzisiaj, 15:12 Powiat
Niebezpiecznie na drogach
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
1 grudnia 2023 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
dzisiaj, 09:04 Lubelszczyzna
Nowe radiowozy na drogach, w tym nieoznakowana kia
w piątek, godzina 08:33 Lubelszczyzna
Najgorsza sytuacja na drogach w okolicach Biłgoraja
30 listopada 2023 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
dzisiaj, 13:24 Józefów
Prawie 3 mln zł na zadania publiczne
w środę, godzina 12:35 Biłgoraj
Urząd Miasta poszukuje pracownika
2 grudnia 2023 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
dzisiaj, 08:51 Biłgoraj
Wytańczyły nagrody
w sobotę, godzina 14:03 Biłgoraj
Mikołajkowe bieganie [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 11:13 Frampol
Będą debatować o ważnej kwestii. Można dołączyć
W przyszłym tygodniu, we Frampolu odbędzie się ważne spotkanie, na które zapraszają władze gminy. Będzie ono miało wpływ na przyszłość gospodarczą tego regionu.
we wtorek, godzina 08:26 Lekkoatletyka
Angelika Mach z minimum na igrzyska w Paryżu
w sobotę, godzina 12:32 Biłgoraj
Jubileuszowy Mikołajkowy Turniej Sportowy Osób Niepełnosprawnych
we wtorek, godzina 09:05 Biłgoraj
Jan Pyznarski i Krzysztof Halicki wydali oświadczenie dot. biłgorajskich zapiekanek
W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się zapiekankach, którymi od lat zajadają się mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Okazuje się, że wokół tego produktu zrobiła się niemała afera. Właśnie dlatego wydane zostało oświadczenie.
w piątek, godzina 17:26 Biłgoraj
Nowy pług wyruszy na ulice Biłgoraja
dzisiaj, 08:17 Tarnogród
Mikołaj zawitał do Tarnogrodu
we wtorek, godzina 15:41 Biszcza
Nowy sekretarz wybrany
Zakończyło się postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza w gminie Biszcza. Kto spełnił wymagane warunki i będzie pełnić funkcję - najważniejszego po wójcie - urzędnika?
w sobotę, godzina 09:08 Biłgoraj
Zrzutka po pożarze. Rodzina prosi o pomoc
w środę, godzina 13:28 Korczów
Matka osierociła czwórkę dzieci. Szkoła w Korczowie apeluje o wsparcie
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika