REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.03.10 09:37 | aktualizacja: 2023.03.10 09:36

Jak wybrać odpowiedni rozmiar i moc kosiarki do trawy?

Wybór kosiarki to niezwykle ważna kwestia dla właściciela ogrodu. Dzięki temu może on utrzymać trawnik w dobrej kondycji i wygodnej go kosić. Jak dobrać kosiarkę do swoich potrzeb i do trawnika? Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?
Jak wybrać odpowiedni rozmiar i moc kosiarki do trawy?

Liczy się wielkość trawnika i szerokość urządzenia

Kluczowe kryterium wyboru to oczywiście wielkość trawnika w ogrodzie. Od tego głównie zależy jaką kosiarkę wybrać czyli to jaki będzie miała napęd. Jeśli ktoś jest właścicielem małego trawnika to może spokojnie wybrać kosiarkę elektryczną lub ręczną. Dla posiadaczy dużych ogródków poleca się kosiarki spalinowe. Oczywiście należy pamiętać o ilości gniazdek elektrycznych w ogrodzie, które ograniczają zasięg urządzenia i o długości kabla.

Szerokość kosiarki także ma duże znaczenie, bo szersza kosiarka to więcej trawy skoszonej jednorazowo. Nie każdy ma tyle miejsca w ogrodzie na szersze modele i o tym też trzeba pamiętać. Jeśli komuś zależy na tym, aby szybko skosić trawę, to powinien wybierać modele jak najszersze. Takie szczegóły jak miękki i wyprofilowany uchwyt bardzo się przydają w trakcie długiego koszenia. Nie bez znaczenia są kwestie środowiska, gdzie kosiarka spalinowa emituje najwięcej szkodliwych substancji.

To jak często kosi się trawę i jak wygląda podłoże ma duże znaczenie

Kolejna kwestia, która ma duży wpływ na wybór kosiarki do trawy to częstotliwość koszenia trawy. Gdy jest możliwość koszenia trawy minimum dwa razy w tygodniu, to poleca się kosiarkę bębnową lub z opcją mulczowania. Kosiarka bębnowa ma noże na bębnie i wymaga nieco dłuższego koszenia, ale mniej niszczy trawę i trawnik wygląda delikatniej. W przypadku małych trawników ta opcja będzie korzystna.

Z kolei kosiarki z opcją mulczowania mają opcję zostawiania zmielonej trawy i nadają się bardziej do częstego koszenia. W niektórych modelach można sobie zaprogramować jaka część trawy ma być wyrzucana na trawnik. Jeśli chodzi o samo podłoże to w przypadku nierównego terenu i takiego, gdzie jest dużo przeszkód, koniecznie wybiera się zwrotną kosiarkę, czyli taką gdzie koła są skrętne. Gdy teren jest nierówny, ma skarpy i nierówności, model kosiarki dobiera się właśnie pod takie podłoże czyli kosiarka musi mieć napęd i najlepiej duże, wygodne koła. Trawnik duży, równy i bez przeszkód toleruje każdy rodzaj kosiarki, ale najlepsza będzie ta szeroka i dużej mocy silnika.

Co jeszcze należy wiedzieć o kosiarkach?

Wybór kosiarki to tak naprawdę wypadkowa kilku czynników, a mianowicie:

  • wielkości trawnika
  • tego ile razy w tygodniu można kosić trawę
  • tego, czy podłoże ma nierówności i skarpy czy jest płaskie
  • jak szybko chce się kosić trawę
  • czy lubi się wysiłek fizyczny

Jak można zauważyć, jest trochę kwestii wpływających na wybór dobrego urządzenia do koszenia trawy. Dla przykładu, jeśli ma się duży ogród, czyli taki powyżej 300m2, to moc kosiarki musi być duża czyli wybór padnie zapewne na model spalinowy. Z kolei przy małym ogródku, a za takie przyjmuje się obszar do 100m2 i wysiłek fizyczny nie jest przeszkodą, to z kolei kosiarka ręczna bębnowa będzie w porządku na takie potrzeby. Trawnik, który ma na sobie jakieś przeszkody typu kamienie czy szyszki, najlepiej podda się działaniu kosiarki rotacyjnej lub poduszkowej.

Oczywiście są też modele automatyczne, inaczej nazywane robotami koszącymi, które same koszą trawę, ale trawnik musi być równy, o regularnym kształcie i odpowiednio przygotowany, bez żadnych przeszkód. Małe i średnie trawniki można łatwo wypielęgnować w ten sposób, ale i bardziej wymagający teren będzie zadbany przy użyciu wyższych modeli kosiarek automatycznych.

Red.
Red. dodany 10 marca 2023
 
Odsłon: 913

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 13:28 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
dzisiaj, 12:13 Lubelszczyzna
Nagrody dla sołtysów
dzisiaj, 16:35 Lubelszczyzna
153 tys. interwencji, 53 zabójstwa i 800 wypadków
9 lutego 2024 Tarnogród
Rolnicy protestują w Tarnogrodzie. Trasa wojewódzka zablokowana [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z zapowiedziami, w piątkowe przedpołudnie 9 lutego rozpoczął się ogólnopolski strajk rolników, który ma potrwać aż do marca. Odbywa się on też na terenie powiatu biłgorajskiego. Rolnicy już blokują drogę wojewódzką w Tarnogrodzie.
w sobotę, godzina 08:17 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
we wtorek, godzina 11:46 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
10 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ZSZiO na zakończenie sezonu studniówkowego [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę 10 lutego w Hotelu Janów w Borownicy. To ostatni z balów maturalnych organizowanych w tym roku przez biłgorajskie szkoły.
w środę, godzina 08:14 Powiat
Bez prądu w 13 miejscowościach
dzisiaj, 08:47 Biłgoraj
Można korzystać z powiatowych taksówek. Usługa jest bezpłatna
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
w niedzielę, godzina 12:16 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
we wtorek, godzina 13:52 Frampol
Rolnicy protestują. Utrudnienia na rondzie we Frampolu
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
dzisiaj, 08:21 Kraj
Oszuści podszywają się pod komendanta policji
w piątek, godzina 11:58 Region
Utrudnienia na "krajówce". Trwają prace przygotowawcze
dzisiaj, 09:55 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
w niedzielę, godzina 16:22 Lubelszczyzna
Lista utrudnień podczas wtorkowego protestu rolników
we wtorek, godzina 08:24 Kick-boxing
Trzykrotny mistrz świata odwiedzi Biłgoraj
we wtorek, godzina 19:32 Lipiny Dolne
Mieszkaniec powiatu skończył 100 lat
We wtorek 20 lutego wyjątkowy jubileusz świętował mieszkaniec Lipin Dolnych, Pan Jan Matuszak. Tego dnia w kierunku dostojnego Jubilata płynęły liczne życzenia i gratulacje.
12 lutego 2024 Hedwiżyn
Jechał 127 km/h przez Hedwiżyn. Słono zapłaci
13 lutego 2024 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na skrzyżowaniu. Trzy osoby trafiły do szpitala [AKTUALIZACJA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika