REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.03.09 13:17 | aktualizacja: 2023.03.09 13:16

O czym rodzice powinni pamiętać w Dniu Dziecka?

Pytanie jest nieco przewrotne, bo bynajmniej nie chodzi i prezenty i słodycze, choć te atrakcje jak co roku są mile widziane. Dzień Dziecka powinien być traktowany nie tylko jako radosne świętowania dzieciństwa naszych dzieci (a dla niektórych dorosłych okazja do przypomnienia sobie o dziecku w nich samych). Nawet w Dniu Dziecka możemy na chwilę się zatrzymać i zreflektować nad rolą rodzicielstwa.
O czym rodzice powinni pamiętać w Dniu Dziecka?

Obowiązki rodziców

Wychowanie dziecka w naszym kraju nie jest łatwe. Dla dziecka trzeba mieć czas, a trudno go znaleźć, gdy doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny, z czego jej lwią część poświęcamy na pracę i sen. Pedagodzy i psychologowie od lat alarmują, że telewizor, internet i gry komputerowe szybko stają się dla dzieci zastępstwem dla wiecznie zabieganych rodziców. Kontrolowane korzystanie z nowoczesnych technologii może przynieść pozytywne skutki, niestety jeśli dziecko spędza czas wyłącznie przed ekranem, zamiast z rodziną i rówieśnikami, zamiast na świeżym powietrzu i rozwijaniu zainteresowań, wówczas dziecko może mieć problemy z zaadaptowaniem się do życia dorosłego - do pełnienia ról społecznych, do osiągania sukcesów, do zawiązywania relacji.

Obowiązki dzieci

Jednym z najczęstszym problemem wychowawczym jest wyręczanie dzieci we wszystkim, w wyniku czego tracą one pewność siebie, zapał do samodzielności i wreszcie ochotę do dbania o siebie i o dom. W Polsce jest to prawdziwa bolączka. Zwłaszcza mamy chcą robić wszystko za dzieci i w efekcie dzieci rosną w przekonaniu, że nie muszą się starać, bo wszystko zrobi za nie ktoś inny. Efekt jest taki, że rodzic po przyjściu z pracy do domu denerwuje się i frustruje, bo sam musi ogarnąć dom, bo nikt mu w tym domu nie pomaga. Dlatego, zanim znowu sprzątniemy z podłogi skarpetki dziecka albo przyniesiemy mu do łóżka śniadanie, zastanówmy się, czy nie wyrządzamy krzywdy po pierwsze jemu, po drugie sobie. Uczmy się od rodziców takich jak blondpanidomu.pl, że bycie mamą lub tatą nie jest nasza jednyną rolą. W końcu, czy rodzić może być szczęśliwy, jeśli nie ma nawet skrawka swojej przestrzeni, pasji i zainteresowań? Dziecko szczęśliwych rodziców samo będzie szczęśliwe, nauczy się szanować i dbać o dom, o członków rodziny, o swój własny czas wolny. Są to cenne lekcje, których nie udzieli szkoła, lecz rodzice.


Refleksje nad dzieciństwem

Wiele podręczników, jak i cytaty o dzieciach dają nam proste wskazówki na temat szczęśliwego dzieciństwa i mądrego rodzicielstwa. Biorąc pod uwagę, że dzieci od najmłodszych latach życia wynoszą z domu bagaż doświadczeń, sposoby radzenia sobie z emocjami, wzory do naśladowań, sposoby na komunikowanie się z innymi ludzi, zwyczaje, a nawet poglądy okazuje się, że dziecko jest odbiciem tego, co dzieje się w rodzinie. I z tym właśnie bagażem idzie w świat, zakłada swoją rodzinę i to przekazuje dalej swoim dzieciom. Dzieciństwo jest zatem najważniejszym okresem w życiu człowieka i dlatego powinniśmy zadbać, aby ten czas był najpiękniej wspominanym przez dziecko czasem.

Red.
Red. dodany 9 marca 2023
 
Odsłon: 1099

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
9 lutego 2024 Tarnogród
Rolnicy protestują w Tarnogrodzie. Trasa wojewódzka zablokowana [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z zapowiedziami, w piątkowe przedpołudnie 9 lutego rozpoczął się ogólnopolski strajk rolników, który ma potrwać aż do marca. Odbywa się on też na terenie powiatu biłgorajskiego. Rolnicy już blokują drogę wojewódzką w Tarnogrodzie.
dzisiaj, 11:46 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
w sobotę, godzina 08:17 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
10 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ZSZiO na zakończenie sezonu studniówkowego [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę 10 lutego w Hotelu Janów w Borownicy. To ostatni z balów maturalnych organizowanych w tym roku przez biłgorajskie szkoły.
dzisiaj, 13:52 Frampol
Rolnicy protestują. Utrudnienia na rondzie we Frampolu
w niedzielę, godzina 12:16 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
dzisiaj, 08:24 Kick-boxing
Trzykrotny mistrz świata odwiedzi Biłgoraj
dzisiaj, 12:26 Biłgoraj
Monika Pawłowska wraca do Sejmu
w czwartek, godzina 09:51 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
w niedzielę, godzina 16:22 Lubelszczyzna
Lista utrudnień podczas wtorkowego protestu rolników
w piątek, godzina 11:58 Region
Utrudnienia na "krajówce". Trwają prace przygotowawcze
dzisiaj, 19:32 Lipiny Dolne
Mieszkaniec powiatu skończył 100 lat
We wtorek 20 lutego wyjątkowy jubileusz świętował mieszkaniec Lipin Dolnych, Pan Jan Matuszak. Tego dnia w kierunku dostojnego Jubilata płynęły liczne życzenia i gratulacje.
dzisiaj, 14:53 Księżpol
Księżpol jako jedyny w powiecie z dofinansowaniem na edukację
12 lutego 2024 Hedwiżyn
Jechał 127 km/h przez Hedwiżyn. Słono zapłaci
w sobotę, godzina 17:57 Biłgoraj
Koncert "Ady" przyciągnął tłumy [NOWE ZDJĘCIA]
W Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się coroczny koncert "Taniec i poezja", w wykonaniu Grup Tańca Współczesnego "Ada", działających w Młodzieżowym Domu Kultury. Wydarzenie, które odbyło się 17 lutego, zgromadziło miłośników tańca i sztuki.
w piątek, godzina 20:01 Biłgoraj
Przemysław Czarnek udzielił poparcia kandydatowi na burmistrza
13 lutego 2024 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na skrzyżowaniu. Trzy osoby trafiły do szpitala [AKTUALIZACJA]
8 lutego 2024 Powiat
Jutro blokada dróg. W jakich godzinach można spodziewać się utrudnień?
W piątek 9 lutego rozpoczyna się strajk generalny rolników, w którym udział wezmą także rolnicy z powiatu biłgorajskiego. W dwóch miejscach, na trasie wojewódzkiej nr 835 będą blokować przejazd. Kierowcy powinni uzbroić się w cierpliwość.
dzisiaj, 10:37 Biłgoraj
Zapisz tę datę. Takiego wydarzenia nie można przegapić
w poniedziałek, godzina 16:36 Tarnogród
Ulotki ws. dofinansowań w powiecie. Władze ostrzegają
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika