REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.03.30 14:23 | aktualizacja: 2023.03.30 14:22

Fikcyjna sprzedaż w sieci. Wśród oszukanych 44-latka z powiatu

Trzy nieświadome oszustwa osoby kupiły w internecie elektronarzędzia po atrakcyjnych cenach. Myśląc, że kupują w działającym w sieci sklepie, w rzeczywistości przelały pieniądze na konta oszustów. Kiedy zamówione towary nie przyszły do odbiorców, strona sklepu nagle zniknęła z sieci. Najwięcej stracił 37-latek z powiatu zamojskiego, który zapłacił za narzędzia ponad 5 tysięcy złotych.
Fikcyjna sprzedaż w sieci. Wśród oszukanych 44-latka z powiatu

37-letni mieszkaniec gminy Zamość skorzystał z oferty internetowej dotyczącej zakupu sprzętu elektronicznego. Przekonany, że korzysta z działającego w sieci sklepu zajmującego się sprzedażą tego typu towaru wybrał interesujące go produkty. Zakupił stół do ukośnicy, myjkę parową, odkurzacz oraz składany stół na łączną kwotę ponad 5000 złotych. Za produkty zapłacił przelewem. Od sprzedawcy otrzymał informację zwrotną o potwierdzeniu płatności oraz realizacji zamówienia.

Po dokonanym zakupie mężczyzna powiedział o nim żonie, która zdziwiła się cenami niektórych produktów. Były one bowiem znacznie niższe niż ich ceny rynkowe. Wspólnie przeczytali komentarze na temat tego sprzedawcy i dowiedzieli się, że inni internauci ostrzegali przed tym sklepem, informując, że jest to oszustwo.

37-latek natychmiast chciał wycofać przelew, jednak było już za późno - pieniądze trafiły do odbiorcy. Próbował też skontaktować się z przedstawicielem sklepu, jednak nikt nie odbierał telefonów, nikt nie odpisał też na wysyłane przez niego maile. Po kilku dniach strona sklepu zniknęła z Internetu. Oszukany 37-latek wczoraj sprawę zgłosił zamojskim policjantom.

Podobne zawiadomienie policja przyjęła też od 48-letniego mieszkańca Szczebrzeszyna. On również skorzystał z oferty tego sklepu. Zakupił frezarkę, zszywacz akumulatorowy, akumulator, ładowarkę, ścisk stolarski oraz narzędzie wielofunkcyjne. Za produkty zapłacił ponad 1300 złotych przelewem za pomocą Blika. On również otrzymał potwierdzenie zamówienia z informacją, że towar dostarczy kurier. Po upływie kilku dni 48-latek chciał sprawdzić, co dzieje się z jego zamówieniem. W tym celu próbował odnaleźć w Internecie stronę sklepu, jednak była już nieosiągalna. Wtedy zorientował się, że został oszukany. Nie otrzymał towaru, ani zwrotu pieniędzy.

Na taki sklep natknęła się w internecie również mieszkanka powiatu biłgorajskiego. 44-latka za pośrednictwem tej samej strony kupiła nitownicę za kwotę około 200 złotych. Początkowo wydawało się, że wszysko jest w porządku ponieważ, otrzymała informację o wysłaniu zamówienia. Kiedy jednak po kilku dniach w dalszym ciągu nie otrzymała przesyłki, okazało się, że witryna sklepu już nie istnieje i nie ma możliwości skontaktowania się ze sprzedającym.

Zakupy w sklepie internetowym można zrobić w każdym miejscu i w każdym czasie. Wystarczy dostęp do internetu. Również dla przestępców jest to kolejne miejsce, gdzie mogą wykorzystać roztargnienie, nieostrożność i pośpiech kupujących. Fałszywy sklep internetowy to ryzyko kupna nieistniejącego produktu i strata pieniędzy.

Robiąc zakupy w sieci zwróćmy uwagę na to jak wygląda witryna sklepu internetowego - czy znajdziemy na niej regulamin, politykę prywatności, a w nich informację, kto jest właścicielem sklepu i administratorem danych osobowych. Brak takich dokumentów, albo trudności z ich odszukaniem na stronie, powinny zapalić nam ostrzegawczą lampkę. Powinna być również podana informacja o siedzibie sklepu internetowego. Naszą czujność powinien wzbudzić też krótki okres prowadzenia działalności gospodarczej sklepu oraz brak opinii o sklepie albo same pozytywne komentarze, które pojawiły się w krótkim czasie. Koleją informacją świadczącą o wiarygodności sprzedawcy jest możliwość płatności za produkty przy odbiorze przesyłki. Uważajmy także na podejrzanie atrakcyjne ceny. Nie wierzmy, że ktoś da nam coś za darmo albo za znacznie zaniżoną cenę.

red.
red. dodany 30 marca 2023
 
Odsłon: 1596

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 16:49 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
w poniedziałek, godzina 16:08 Biłgoraj
Jak pozbyć się śniegu z posesji? Władze Biłgoraja mają rozwiązanie
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
dzisiaj, 08:26 Lekkoatletyka
Angelika Mach z minimum na igrzyska w Paryżu
dzisiaj, 11:08 Dereźnia
Św. Mikołaj odwiedził dzieci
w czwartek, godzina 19:37 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
w poniedziałek, godzina 15:49 Biłgoraj
Uruchomiono telefon alarmowy dla mieszkańców
w poniedziałek, godzina 11:19 Biłgoraj
Zmarł ks. kan. Józef Godzisz
22 listopada 2023 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
dzisiaj, 09:42 Gmina Biłgoraj
Ponad 1,3 mln zł na wymianę oświetlenia na terenie gminy Biłgoraj
w poniedziałek, godzina 09:48 Rakówka
Zabawa andrzejkowa seniorów i pokaz mody
dzisiaj, 09:05 Biłgoraj
Jan Pyznarski i Krzysztof Halicki wydali oświadczenie dot. biłgorajskich zapiekanek
W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się zapiekankach, którymi od lat zajadają się mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Okazuje się, że wokół tego produktu zrobiła się niemała afera. Właśnie dlatego wydane zostało oświadczenie.
w sobotę, godzina 08:41 Józefów
Nowa atrakcja stanęła na rynku
w poniedziałek, godzina 18:14 Biłgoraj
Biuro poselskie Marcina Romanowskiego otwarte
w sobotę, godzina 10:54 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
dzisiaj, 07:56 Pływanie
Spartanie na podium w województwie
23 listopada 2023 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
w piątek, godzina 08:34 Szarajówka
Znalezisko sprzed 4 tys. lat w powiecie
Tym razem do zamojskiej delegatury WUOZ Lublin trafiły znaleziska dwóch zabytków archeologicznych: siekierki krzemiennej z Szarajówki oraz fragmentu toporka kamiennego z Dereźni Solskiej. Oba zabytki archeologiczne były konsultowane z prof. dr hab. Jerzym Liberą z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, w celu określenia ich chronologii, typologii i przynależności kulturowej.
w sobotę, godzina 09:03 Księżpol
Społeczność szkoły pożegnała wieloletnią dyrektor
w poniedziałek, godzina 20:20 Biłgoraj
"Zima nas jednak zaskoczyła". Burmistrz przeprasza i prosi o wyrozumiałość
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika