REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2023.04.26 17:38 | aktualizacja: 2023.04.26 17:41

Przepychanka o podatki. Radni podjęli uchwałę o ich podwyższeniu?

Środowa sesja Rady Miasta Biłgoraja ledwo zdążyła się rozpocząć, a już radni posprzeczali się o jedną z uchwał. Burmistrz chciał wprowadzenia do porządku obrad uchwały dotyczącej podwyżki podatków. Radni opozycyjni od razu opowiedzieli się przeciwko. - Jeśli chodzi o budżet miasta jest źle - mówił Jan Skrok. Jak skończyła się ta przepychanka?
Przepychanka o podatki. Radni podjęli uchwałę o ich podwyższeniu?

Temat podwyżek stawek podatkowych zawsze wzbudza kontrowersje. Jednak tym razem, dyskusja na ten temat rozpoczęła się zaledwie kilka minut po rozpoczęciu sesji Rady Miasta Biłgoraja. Obrady odbyły się w środowe popołudnie 26 kwietnia, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Ale od początku.

Jak tylko okazało się, że na sesji jest wystarczająca liczba osób do podejmowania uchwał burmistrz miasta Janusz Rosłan zaproponował wprowadzeni do porządku obrad punku dotyczącego zmian w stawkach podatkowych.

- Proszę o wprowadzenie projektu uchwały w sprawie określenia stawek od podatku od nieruchomości, obowiązujących na terenie miasta. Jest to związane z wydarzeniami, które mają miejsce obecnie. Chodzi o to, że do 8 maja may termin na złożenie wniosków o dofinansowanie obiektów sportowych w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Mamy już opracowaną dokumentację na przebudowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3, spełniamy wszystkie warunki, jest możliwość pozyskania dofinansowania w wysokości nawet 50%, a inwestycja szacowana jest na ponad 600 tys. zł, brakuje nam na wkład własny - argumentował włodarz i dodał, że na wczorajszej konferencji wojewoda lubelski ogłosił, że w maju będzie ogłoszony kolejny nabór w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Lokalnych. - Na to również mamy przygotowane wnioski, opracowane są dokumentacje. Niestety naszego budżetu nie będzie stać na skorzystanie ze środków zewnętrznych, już nie wspomnę o wnioskach składanych przez rady osiedlowe, które ze względu na stan finansów nie będą mogły zostać zrealizowane - zaznaczył Janusz Rosłan.

Natychmiast na to stanowisko odpowiedział Łukasz Pracoń, radny reprezentujący PiS.

- Składam wniosek o odrzucenie propozycji burmistrza jeśli chodzi o wprowadzenie do porządku obrad uchwały dotyczącej stawek podatkowych, krótko mówiąc odnośnie wzrostu podatków - mówił radny i stwierdził, że ani rada ani komisje nie miały czasu, by zaznajomić się z nowymi stawkami. Poza tym nie ma opinii komisji budżetu w tej sprawie. - To nie jest odpowiedni moment na podwyżkę podatków, zwłaszcza, że widzimy co się dzieje, ile witryn sklepowych jest pustych. A sam sposób wprowadzania tych podwyżek jest skandaliczny, dostaliśmy stawki dziś przed sesją. Nie wiem jak burmistrz to sobie wyobraża, mamy teraz się nad tym pochylić i podjąć decyzję? - pytał Pracoń.

- Wnioski, o których mówiłem są w większości wnioskami członków Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli nie zwiększymy dochodów nie będziemy mieć możliwości finansowania wniosków. Zdaję sobie sprawę z tego, że mogą państwo czuć się zaskoczeni, ale o podatkach mówimy przecież już od kilku lat. W związku z tym, jeśli chcą się państwo zapoznać z tymi propozycjami, wnioskuję do przewodniczącego, by zwołał sesję przed 8 maja, np. za tydzień w piątek i podjąć uchwałę w tym zakresie, tak, by miasto mogło jeszcze skorzystać z tych środków zewnętrznych - tłumaczył burmistrz.

Łukasz Pracoń, by sfinansować planowane inwestycje, zaproponował przesunięcia w budżecie np. zdjęcie kilkuset tysięcy zł z jak to określił "wątpliwej inwestycji" w skwer Saski.

Marek Łoński również wyraził oburzenie brakiem wcześniejszych konsultacji w kwestii planów podwyższenia podatków. -To złamanie dobrego zwyczaju i procedur, obecnie nie ma pozytywnej opinii komisji budżetu - mówił.

W obronie pomysłu o podwyżce podatków stanął radny Jan Skrok z komisji budżetu. - Radny Pracoń powiedział słusznie, że nie ma dobrego czasu na podwyżki podatków i to jedyne co powiedział słusznie. Reszta to polityka. Na pewno nie grzeszy grzecznością. Natomiast jeśli chodzi o procedowanie stawek to szukanie dochodów. Zwiększenie dochodów to jest jedyna szansa, byśmy w przyszłym roku mogli coś zrobić. Jest po prostu źle, nie wszyscy mamy tego świadomość - podkreślił radny.

Ostatecznie burmistrz wycofał się z wniosku o dodanie projektu uchwały do porządku obrad, kolejna sesja najprawdopodobniej odbędzie się końcem przyszłego tygodnia. Wówczas wróci temat podwyżek stawek podatkowych.

red.
red. dodany 26 kwietnia 2023
 
Odsłon: 3384

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (2)

LBLANIN
Oceniano 6 razy  +6
Każdy chyba widzi jak wiele dróg i inwestycji powstaje dzięki staraniom burmistrza. Niestety teraz ten system dąży do tego, że samorząd bez jałmużny od rządu nie jest w stanie zupełnie nic zrobić. Jeśli za te kilkadziesiąt złotych więcej podatku na rok faktycznie ma dalej powstawać tyle ulic jak do tej pory albo i więcej to myśle że każdy kto kocha to miasto tak jak ja nie będzie mu żałował. Inna opcja to zadłużanie miasta i myślę, że radni z PiS bez mrugnięcia okiem wybraliby tę opcję bo to specjalność tej partii ale według nie lepiej zapłacić teraz troche więcej niż później spłacać odsetki. Przeciwna opcja to przyspieszone wyludnienie, zapaść. Teraz dzięki m.in. pracy zdalnej jest szansa na zatrzymanie młodych ludzi w mieście, nie możemy jej zmarnować
Drakkar
Oceniano 21 razy  +1
Kiedy wreszcie przestaniecie szukać pieniędzy w kieszeni podatnika?
Może czas poszukać ich u siebie wdrażając oszczędności.
Dobrze Pracon powiedział z tym skwerem saskim.
Remont tego miejsca powinien zaczekać bo i tak juz sporo czasu leży odłogiem więc jak poczeka jeszcze trochę to nic sie nie stanie.
Mozna sie tylko domyslać ile by kosztowała rewitalizacja skweru ale skoro remont skwerku u zbiegu Trzeciego maja i Zamojskiej kosztował 860 tys.to przebudowa saskiego może wynieśc znacznie więcej.
Zatem uwagi Praconia mogą byc słuszne.
Trzeba tez pamietąć iz podatek od nieruchomości zaplacimy dwukrotnie.
Raz od własnej nieruchomości a dwa w cenach towarów i usług do których zostanie ów podatek doliczony.
Nie podoba mi sie podejście Skroka do sprawy bo odkąd pamiętam ciągle narzeka :Budżet w rozsypce,miasto nie ma pieniedzy,ostatnia szansa,jest po prostu źle.
Nie podoba mi sie też to że nie martwi sie o pieniądze podatnika który to podatnik daje mu tez pensje radnego.
Panie Skrok jesli w moim budżecie nie wystarcza mi na coś to po prostu tego nie robie lub odwlekam to w czasie równoczesnie nie wkładam rąk do kieszeni sąsiada a u was to musi byc teraz natychmiast.
Nie macie pieniędzy to szukajcie oszczędności.
Nie wiem czy pan Skrok zauwazył ale wszystko ostatnio PODROŻAŁO więc drażnienie społeczenstwa kolejnymi podwyżkami to nie jest najlepszy pomysł.
Co do pustych witryn pana Praconia potwierdzam rozmawiałem ze znajomymi przedsiębiorcami.
Jedni zauważyli spadek obrotów a drudzy zastanawiają sie czy nie zamknąć interesu.
Także szanowny panie Skrok śmiało niech pan ratuje budżet.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
dzisiaj, 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w niedzielę, godzina 08:34 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
w czwartek, godzina 08:38 Biłgoraj
Tak wygląda remont 90-letniego mostu
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w piątek, godzina 19:43 Biszcza
Dziewięć zastępów straży walczyło z pożarem zboża
w środę, godzina 08:14 Biłgoraj
Mieszkańcy powiatu stracili tysiące złotych
w niedzielę, godzina 21:56 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w niedzielę, godzina 18:20 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
we wtorek, godzina 19:47 Tokary
Ciągnik przygniótł mężczyznę [AKTUALIZACJA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika