Z pomocy oferowanej przez Centrum SOS będą mogły korzystać dzieci ukraińskie znajdujące się w pieczy zastępczej bądź z rodzin w kryzysowej sytuacji życiowej oraz polskie dzieci z pieczy zastępczej z terenu powiatu biłgorajskiego.
- Dzieci, które trafiają pod naszą opiekę, często przychodzą do nas z wielkim bagażem trudnych doświadczeń i deficytów wychowawczych. Są to m.in. osoby w spektrum autyzmu, borykające się trudnościami w nauce, zaburzoną motoryką czy takimi chorobami, jak np. mózgowe porażenie dziecięce. Oprócz tego wszystkiego dzieci, które przybyły do nas z objętej wojną Ukrainy, zmagają się z traumą wojenną. Profesjonalne, indywidualne, a przede wszystkim szybkie wsparcie terapeutyczne jest niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju - dzięki Centrum Specjalistycznemu SOS mogą one liczyć na tę pomoc ‘na wyciągnięcie ręki'! - opowiada Marian Łosiewicz, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Biłgoraj.
Potrzeba takiego miejsca jest jeszcze większa dziś, gdy w Polsce dostęp do specjalistów dziecięcych jest wyjątkowo utrudniony:
- Na wizytę do specjalisty dziecięcego - nawet w klinice prywatnej - trzeba czekać czasami pół roku. Dzięki Centrum Specjalistycznemu SOS, nasze dzieci będą traktowane priorytetowo i przyjmowane w pierwszej kolejności. Dochodzi tu również olbrzymie ułatwienie logistyczne - Centrum znajduje się na terenie Wioski SOS, przez co nie trzeba angażować dodatkowych osób do opieki w trakcie wizyt. Miejsce jest czynne 6 dni w tygodniu, co daje łatwą możliwość pogodzenia terapii z zajęciami szkolnymi - dodaje Marian Łosiewicz.
Podczas tworzenia biłgorajskiego Centrum duży nacisk położono na zastosowanie w nim sprzętu najwyższej jakości. Zgodnie z założeniem, ma to być przestrzeń, która będzie służyła lokalnej społeczności przez wiele lat. Koordynatorom projektu zależy także, aby oferowana pomoc była na najwyższym poziomie.
- Centrum wyposażyliśmy w bardzo nowoczesny sprzęt specjalistyczny - zarówno do diagnostyki, jak i samej terapii. W placówce będzie pracować dwóch terapeutów integracji sensorycznej z bogatym doświadczeniem, którzy przed rozpoczęciem leczenia postawią każdemu beneficjentowi szczegółową diagnozę i ustalą indywidualnie dobrany plan terapeutyczny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że prowadzona forma pomocy jest możliwie najskuteczniejsza - opowiada Anna Sanicka-Oleszczak, koordynatorka Centrum Specjalistycznego SOS w Biłgoraju, psycholog dziecięcy.
Na beneficjentów Centrum czeka szeroki wachlarz oferowanych technik terapeutycznych. Terapia Integracji Sensorycznej (SI) poprzez stymulowanie zmysłów i odbieranie bodźców zmysłowych, wspomaga rozwój dzieci m.in. z ograniczoną motoryką czy problemami z koncentracją. W przypadku traum i lęków, dzieci oraz rodzice będą mogli otrzymać pomoc psychologa i psychoterapeuty. W usprawnieniu motoryki narządów mowy i niwelowaniu zakłóceń procesu porozumiewania się pomoże terapia logopedyczna i neurologopedyczna. Z kolei terapia metodą Tomatisa wpływa korzystnie na zmysł równowagi, koncentrację, koordynację ruchową, a także na napięcie mięśniowe u dzieci.
Centrum SOS w Biłgoraju jest piątą - po Kraśniku, Krakowie, Siedlcach i podwarszawskich Laskach - tego typu przestrzenią, która oferuje profesjonalną pomoc dzieciom z polskiej i ukraińskiej pieczy zastępczej. Rozwój sieci Centrów Specjalistycznych SOS jest częścią wsparcia długoterminowego podopiecznych z Ukrainy, którzy po przyjechaniu do Polski potrzebują stałego i regularnego wsparcia specjalistycznego.
Aby wesprzeć rozbudowę sieci Centrów Specjalistycznych SOS oraz pozostałe działania SOS Wiosek Dziecięcych, przekaż darowiznę na rzecz podopiecznych stowarzyszenia na nr konta 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683 lub na stronie www.dziecisos.org. To szczególnie ważne, aby na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia wszystkie dzieci były otoczone opieką i bezpieczeństwem.