W odpowiedzi na utrudniony dostęp do specjalistów dziecięcych w Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju powstało Centrum Specjalistyczne SOS. To piąte - po Kraśniku, Krakowie, Siedlcach i podwarszawskich Laskach - tego typu miejsce, które oferuje profesjonalną pomoc dzieciom z polskiej i ukraińskiej pieczy zastępczej.
Na podopiecznych placówki czeka szeroki wachlarz oferowanych technik terapeutycznych, w tym terapia integracji sensorycznej (SI), która poprzez stymulowanie zmysłów i odbieranie bodźców zmysłowych, wspomaga rozwój dzieci m.in. z ograniczoną motoryką czy problemami z koncentracją, pomoc psychologa i psychoterapeuty, w przypadku traum i lęków, terapia logopedyczna i neurologopedyczna, która pomoże w usprawnieniu motoryki narządów mowy i niwelowaniu zakłóceń procesu porozumiewania, czy terapia metodą Tomatisa, która wpływa korzystnie na zmysł równowagi, koncentrację, koordynację ruchową, a także na napięcie mięśniowe u dzieci.
Uroczyste otwarcie placówki odbyło się we wtorek 21 listopada. Wszystkich obecnych witał Marian Łosiewicz, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Biłgoraju.
Koordynatorka Centrum Specjalistycznego SOS w Biłgoraju, psycholog dziecięcy Anna Sanicka-Oleszczak podkreślała, że nadrzędnym celem placówki jest wsparcie dzieci z różnymi trudnościami, traumami, czy zaburzeniami neurorozwojowymi w procesie adaptacji do świata i dorosłego życia, aby po napotkaniu trudności umiały sobie z nimi na bieżąco radzić.
- Zdarzało się niejednokrotnie, że podopieczni programu SOS czekali ponad pół rok na możliwość skorzystania z fachowej pomocy terapuetycznej. Centrum Specjalistyczne SOS jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie - tłumaczyła Anna Sanicka-Oleszczak i dodała, że specjaliści pracujący w placówce przeprowadzą diagnozę na podstawie obserwacji i niezbędnych narzędzi, żeby jak najszybciej rozpocząć pracę z danym dzieckiem.
Z podopiecznymi placówki pracować będzie 11 specjalistów, którzy mają za zadanie reagować na potrzeby dzieci, towarzyszyć dzieciom w procesie usamodzielniania, pomóc w podejmowaniu wyzwań i przygotować do samodzielności.
Z pomocy oferowanej przez Centrum Specjalistyczne SOS będą mogły korzystać dzieci ukraińskie znajdujące się w pieczy zastępczej, rodziny SOS, dzieci i rodzice z programu Umacniania Rodzin SOS, a od stycznia 2024 roku dzieci z pieczy zastępczej z terenu powiatu biłgorajskiego.
Drakkar | Oceniano 2 razy 0
akiś czas temu jeden z portali biłgorajsk
Podobnie caritas i tez podsyła papierowe odpady z żebraniem na różne cele oczywiście z gotowymi drukami wpłat. Porażająca jest ta bezczelnoś W każdym razie koniec z wpłatami pomocowymi przez takie właśnie natręctwo. |
george | Oceniano 3 razy +3
to co powinno byc norma jest wielkim wydarzenie
|