REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2024.02.10 09:57 | aktualizacja: 2024.02.10 10:09

"W pewnym mieście po tej stronie granicy", czyli historia ukraińskich uchodźców

Mariusz Polowy, nauczyciel j. polskiego w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju wydał książę zatytułowaną "W pewnym mieście po tej stronie granicy", zawierającą relacje Ukraińców, którzy po wybuchu wojny znaleźli schronienie w Biłgoraju. - To nasza lokalna historia, która dzieje się na naszych oczach - mówi autor. Gdzie można nabyć publikację?
"W pewnym mieście po tej stronie granicy", czyli historia ukraińskich uchodźców

"W pewnym mieście po tej stronie granicy spotkali się ludzie, którzy nigdy nie sądzili, że kiedykolwiek przyjdzie im się poznać. W wyniku wojny jedni musieli nagle opuścić swoje domy i zacząć budować życie w obcym kraju - drudzy odpowiedzieli na potrzebę chwili, ruszając z pomocą. Wspólne doświadczenia Ukraińców i Polaków tworzą rozdziały nowej kroniki Biłgoraja, podobne do tych, jakie pisze codzienność setek polskich miast i miasteczek. W przededniu drugiej rocznicy wojny na Ukrainie przyjrzyjmy się temu, jak wygląda życie uchodźców w małym polskim mieście położonym osiemdziesiąt kilometrów od granicy" - czytamy na okładce nowej biłgorajskiej publikacji, której autorem jest Mariusz Polowy, polonista, były pracownik Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. Właśnie wydał on książkę pt. "W pewnym mieście po tej stronie granicy".

- W publikacji zostały zebrane relacje Ukraińców, którzy po wybuchu wojny znaleźli schronienie w Biłgoraju. Ludzie ci opowiadają o tym, jak wyglądało ich życie przed wojną, w jakich okolicznościach opuszczali swoje domy, jak znaleźli się w naszym mieście i dlaczego postanowili tu pozostać na stałe - opowiada autor.

W książce znalazły się też wypowiedzi osób, które od początku wojny aktywnie pomagały uchodźcom. Wśród nich są m.in. ludzie, którzy prowadzili biłgorajski punkt pomocowy oraz dowozili pomoc humanitarną do Irpienia czy Buczy. "W pewnym mieście po tej stronie granicy" to zbiór poruszających historii, które będą w przyszłości uzupełnieniem wiedzy z podręczników, opisujących wojnę na Ukrainie.

Publikacja, która mogła zostać wydana dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół autora, dostępna jest w dwóch miejscach, można ją znaleźć w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, a także w saloniku prasowym państwa Szozdów przy ul. Dąbrowskiego w Biłgoraju. Projekt dofinansowano ze środków programu Działaj Lokalnie.

red.
red. dodany 10 lutego 2024
 
Odsłon: 1093

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

bembem
Oceniano 2 razy  0
Cytuję, "Mariusz Polowy, nauczyciel j. polskiego w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju wydał KSIĄŻĘ zatytułowaną (...) " Nasuwa się pytanie czym jest to książę ;-)
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 13:28 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
w sobotę, godzina 08:25 Obsza
Akcyza do zwrotu
w sobotę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wilki w okolicy Biłgoraja
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
w sobotę, godzina 16:18 Biłgoraj
Tłumy na treningu z trzykrotnym mistrzem świata
w niedzielę, godzina 12:40 Borowiec
Ogień strawił poddasze
15 lutego 2024 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
17 lutego 2024 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
w sobotę, godzina 12:58 Powiat
Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców z powiatu
w czwartek, godzina 09:55 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
w niedzielę, godzina 08:48 Goraj
Spotkanie ws. budowy światłowodu
w czwartek, godzina 12:13 Lubelszczyzna
Nagrody dla sołtysów
w niedzielę, godzina 22:58 Długi Kąt
Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej
W niedzielny wieczór 25 lutego na drodze wojewódzkiej nr 853 doszło do potrącenia pieszego. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanej osoby.
18 lutego 2024 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
we wtorek, godzina 11:46 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
w niedzielę, godzina 11:07 Gmina Biłgoraj
Gmina szuka trzech dyrektorów
Urząd Gminy w Biłgoraju ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów Szkół Podstawowych w Dereźni Solskiej, Hedwiżynie i Korytkowie Dużym. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, które pokierują placówkami?
w niedzielę, godzina 21:19 Biłgoraj
Spotkanie z twórcami filmu "Chłopaki"
w sobotę, godzina 12:47 Biłgoraj
"Trójka" prezentuje mocne strony
w piątek, godzina 17:42 Biłgoraj
Ogłoszono przetarg na remont zabytkowego mostu
Władze powiatu biłgorajskiego ogłosiły przetarg na roboty budowlane na zabytkowym moście w ciągu ulicy Lubelskiej w Biłgoraju.
w środę, godzina 08:14 Powiat
Bez prądu w 13 miejscowościach
w niedzielę, godzina 11:16 Kraj
Policja kontroluje
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika