Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Rejon Biłgoraj, parafia pw. Trójcy Świętej i WNMP w Biłgoraju oraz burmistrz Biłgoraja zaprosili na uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary więzienia funkcjonującego w czasie II wojny światowej przy ulicy Zamojskiej.
Wydarzenie, na które złożyła się msza święta, rys historyczny, odsłonięcie i poświęcenie pomnika, przyrzeczenie uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Błogosławionego Księdza Prymasa Kardynała Wyszyńskiego, apel poległych oraz złożenie wiązanek, zorganizowano w niedzielę 17 marca.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, harcerze, członkowie GRH "Wir", młodzież szkolna oraz mieszkańcy Biłgoraja.
W obecnej siedzibie straży miejskiej przed wojną funkcjonował areszt miejski. W czasie II wojny światowej budynek został rozbudowany, otoczony murem i zamieniony niemieckie więzienie przejściowe.
Jak mówił Tomasz Książek prezes Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Rejon Biłgoraj w Biłgoraju więzienie stało się miejscem kaźni dla mieszkańców miasta i okolic.
- Niemcy prowadzili liczne aresztowania mieszkańców, których po przesłuchaniach w gestapo osadzano w tym więzieniu. Kolejnym etapem były zamojska Rotunda, Zamek Lubelski lub obóz koncentracyjny. Część więźniów rozstrzeliwano w tzw. “Brzezinkach" lub na Piaskowej Górce. Przez biłgorajskie gestapo i pozostające w jego dyspozycji więzienie przeszły setki patriotów z całego ówczesnego powiatu biłgorajskiego - przypominał prezes Książek.
Poniżej prezentujemy listę żołnierzy AK obwodu Biłgoraj, aresztowanych i przetrzymywanych w więzieniu przy ul. Zamojskiej w Biłgoraju, przygotowaną przez regionalistę i członka ŚZŻAK Piotra Flora.