Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym w intencji zmarłych kombatantów oraz o łaskę zdrowia dla żyjących. Był to moment refleksji i zadumy, który zgromadził wielu wiernych, pragnących oddać hołd tym, którzy walczyli za wolność ojczyzny.
Po mszy uczestnicy przemieścili się na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie wójt Andrzej Borowiec serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych gości, podkreślając znaczenie pamięci o przeszłości.
Następnie przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy oddali hołd ofiarom tragicznych wydarzeń, składając wieńce pod pomnikiem upamiętniającym wysiedlonych mieszkańców.
Rys historyczny wydarzeń sprzed 81 lat przedstawił prezes koła gminnego Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej Edward Nowak.
- Spotykamy się w 81. rocznicę wysiedlenia mieszkańców Aleksandrowa przy pomniku, który przypomina o wysiedleniach w czasie II wojny światowej. Zginęło wówczas 329 osób. Ginęli w polu, w lesie, we własnych domach, byli wywożeni do obozów koncentracyjnych w Zamościu, Zwierzyńcu, Majdanku i Oświęcimiu. Przypomnijmy jaką gehennę przeżyli nasi rodzice, dziadkowie i my jako mieszkańcy, Dzieci Zamojszczyzny - mówił prezes Edward Nowak i dodał, że przez cały okres okupacji wioska doświadczyła pięciu akcji pacyfikacyjnych.
- Największa z nich miała miejsce na przełomie czerwca i lipca w 1943 roku. Akcja miała za zadanie wysiedlenie polskiej ludności cywilnej, a na jej miejsce osadzenie ludności ukraińskiej i niemieckiej. Wówczas wysiedlono całą wieś wywożąc mieszkańców poza teren powiatu. Łącznie spalono 113 gospodarstw,zamordowano 290 osób, zraniono 43 osoby, aresztowano 822 osoby, z czego 434 wywieziono na roboty do Niemiec - mówił prezes Nowak.
Po oficjalnych przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna, która wprowadziła uczestników w bardziej radosny nastrój. Na scenie wystąpiły dzieci z przedszkola Leśne Skrzaty oraz uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Następnie zaprezentował się Ludowy Zespół Śpiewaczy Aleksandrowiacy, Gminna Orkiestra Dęta w Aleksandrowie oraz Chór im. Ks. Błażeja Nowosada.
Podczas wydarzenia można było również zwiedzać interesujące wystawy historyczne, takie jak "Res non Humana. Rzecz nieludzka", "Wysiedlenia w powiecie biłgorajskim w czasie II wojny światowej" oraz "Dzieci - najmłodsze ofiary wojny". Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych uczestników. Przygotowano dmuchańce oraz malowanie twarzy, a także konkursy z nagrodami.