Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Biłgoraju ogłosił wprowadzenie nadzwyczajnych środków ostrożności po potwierdzeniu przypadku wścieklizny u kota w miejscowości Komodzianka.
W czwartek 25 lipca w miejscowości Komodzianka w gminie Frampol wyznaczono ognisko wścieklizny. Chorobę potwierdzono u wychodzącego kota. Informowaliśmy o tym w artykule pt. Kot zakażony wścieklizną w powiecie biłgorajskim.
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej groźnej choroby wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności.
Wyznaczono obszar zagrożony wścieklizną, który obejmuje miejscowości w gminie Frampol: Komodzianka, Radzięcin, Stara Wieś, Rzeczyce, Kąty, Wola Kątecka, Wola Radzięcka, Pulczynów, Smoryń, Chłopków, Teodorówka, Teodorówka Kolonia oraz w gminie Goraj: Hosznia Abramowska, Jędrzejówka, Średniówka, Majdan Abramowski, Albinów Mały, Abramów Kolonia.
W odpowiedzi na zagrożenie, w wyznaczonym obszarze służby weterynaryjne wprowadziły szereg nakazów i zakazów mających na celu ochronę zdrowia publicznego i zwierząt:
- Trzymanie psów na uwięzi i kotów w zamknięciu. Wszystkie psy muszą być prowadzone na smyczy, a koty trzymane w domu. Ma to na celu ograniczenie kontaktu ze zwierzętami wolno żyjącymi.
- Szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Wszystkie koty muszą zostać zaszczepione w terminie 30 dni od ukończenia trzeciego miesiąca życia.
- Nadzór nad zwierzętami gospodarskimi. Zwierzęta gospodarskie mogą przebywać na wybiegach i pastwiskach jedynie pod nadzorem właścicieli.
- Zakaz organizowania targów, wystaw i konkursów zwierząt. Zabroniono organizowania wszelkich wydarzeń, podczas których ludzie mogą mieć kontakt ze zwierzętami.
- Zakaz polowań i odłowów zwierząt łownych. Wyjątek stanowią odstrzały sanitarne dzików oraz indywidualne polowania na dziki bez udziału psów i naganki.
Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, zagrażającą zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Wirus atakuje centralny układ nerwowy, a zakażenie następuje najczęściej przez ugryzienie.
Choroba może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:
- psy - występuje niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;
- koty odnotowuje się podobne objawy jak u psów, przy czym zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;
- bydło obserwuje się niestrawność i obniżone łaknienie, wzdęcie, zaparcie lub biegunkę, drgawki poszczególnych grup mięśni, ślinotok, parcie na przeszkody, ciągłe ryczenie, objawy podobne do rui, nienaturalne położenie głowy lub ogona, chwiejność i porażenia kończyn tylnych;
- świnie - występuje lękliwość, ochrypłe chrząkanie, kurczowe ruchy głowy i gryzienie ściółki;
- owce i kozy - odnotowuje się niepokój, wzmożony popęd płciowy, ochrypłe beczenie, nagłe porażenia i upadki;
- konie obserwuje się wpadanie na ściany stajni, drgawki mięśniowe, objawy kolkowe i częste oddawanie moczu;
- zwierzęta dzikie głównym objawem jest utrata wrodzonego lęku. Występuje także agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta domowe, gospodarskie i ludzi. Dodatkowo, u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników.
U ludzi choroba objawia się bólem głowy, apatią, gorączką, wymiotami, wodowstrętem i ślinotokiem. W najpóźniejszym okresie choroby występują napady szału z drgawkami, wzmożona pobudliwość ruchowa, tachykardia, trudności w połykaniu, porażenie i śmierć.
Okres inkubacji choroby może wynosić od kilku dni do kilku lat, w zależności od ilości wirusa wprowadzonego do organizmu oraz charakterystyki zakażenia. Leczenie objawowe nie jest skuteczne, a wścieklizna jest niemal zawsze śmiertelna.
Mieszkańcy powiatu są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie wszelkich przypadków podejrzanych zachowań zwierząt do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Biłgoraju przy ul. Włosiankarskiej 11 lub pod numerem 84 686 12 79. W przypadku kontaktu z podejrzanym zwierzęciem należy natychmiast udać się do lekarza w celu przeprowadzenia profilaktyki.
Red.