Specjalna premia za wiek dotychczas przysługiwała w różnej wysokości, w zależności od tego, w którym roku senior skończył 100 lat. Raz przyznana "honorowa emerytura" nie zmieniała się i do końca życia senior dostawał ją co miesiąc w tej samej kwocie.
Od stycznia tego roku każde świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto miesięcznie. Stulatkom, którzy do końca grudnia pobierali niższe kwoty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższył je do nowej wysokości. Świadczenia honorowe będą od teraz co roku waloryzowane w marcu tak, jak emerytury.
W całym kraju premię za ukończenie 100 lat pobiera z ZUS niemal 3,6 tys. osób. Ich liczba z roku na rok nieznacznie wzrasta. W województwie lubelskim ZUS wypłaca świadczenia honorowe 124 stulatkom. Najstarszy urodził się w 1919 roku. Zdecydowania większość (103 osoby) to kobiety. Sam Oddział ZUS w Biłgoraju ma 37 klientów w wieku 100 lat i więcej. Łączna liczba stulatków w województwie jest zdecydowanie wyższa, bo część z nich to klienci innych instytucji niż ZUS, np. KRUS.
Świadczenie honorowe przysługuje obywatelom Polski, którzy ukończyli 100 lat. Jeżeli senior pobiera emeryturę lub rentę, to otrzymuje bonusowe świadczenie bez składania wniosku. Wypłaca je ta sama instytucja, która przekazuje mu comiesięczną emeryturę lub rentę.
Jeżeli senior nie ma własnej emerytury/renty, może dostać świadczenie honorowe na wniosek. Powinien go złożyć w ZUS. Oprócz polskiego obywatelstwa i wieku senior musi wtedy spełniać dodatkowy warunek: po ukończeniu 16. roku życia mieć ośrodek interesów życiowych w Polsce przez co najmniej 10 lat. W tej sytuacji świadczenie honorowe przysługuje od miesiąca złożenia wniosku.