W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzono remont budynku dawnej szkoły w Osuchach oraz wzniesiono nowy obiekt. Teren wokół muzeum został odpowiednio zagospodarowany, a media podłączone.
Muzeum Partyzantów Polskich "Osuchy 44" ma na celu upamiętnienie bohaterów walczących w ramach Polskiego Państwa Podziemnego. Będzie to pierwsze w Polsce muzeum narracyjne, którego głównym tematem będzie życie i walka partyzantów. Jego unikalna lokalizacja oraz tematyka stanowią innowacyjny produkt turystyczny, łączący obiekt muzeum z największym cmentarzem partyzanckim w Polsce oraz terenem Bitwy pod Osuchami.
Starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip, w dniu 23 stycznia odwiedził teren inwestycji, informując o postępach w przygotowaniu wystawy stałej oraz planowanych konsultacjach dotyczących merytorycznych i historycznych aspektów muzeum.
Wybór Osuch na siedzibę muzeum nie jest przypadkowy - to miejsce związane jest z lokalizacją największego cmentarza partyzanckiego, upamiętniającego jedną z największych bitew partyzanckich - Bitwę pod Osuchami. Muzeum, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym oraz narracyjnemu charakterowi, nawiązuje do sposobu prezentacji treści w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum powstanie na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, co w połączeniu z turystycznym potencjałem Roztocza oraz szlaków turystycznych wzmocni atrakcyjność powiatu biłgorajskiego.
Muzeum, które powstaje w Osuchach, z pewnością stanie się ważnym punktem na mapie turystycznej regionu i przyczyni się do popularyzacji historii partyzanckiej.
Władze powiatu zapraszają do śledzenia postępów budowy i do odwiedzenia Muzeum Partyzantów Polskich "Osuchy 44", które już wkrótce stanie się miejscem edukacji i pamięci o bohaterach naszej historii.