Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:45 na cmentarzu przy Krzyżu Katyńskim zbiórką pocztów sztandarowych. Następnie odprawiona została msza święta w intencji ofiar sowieckiego ludobójstwa.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju oraz wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury.
Podczas uroczystości głos zabrał etatowy członek Zarządu Powiatu, Bartłomiej Świtała, który zwrócił się szczególnie do młodego pokolenia: - Rozkaz Zbrodni Katyńskiej był elementem planu, który rozpoczął się już w 1938 roku - planu wyniszczenia polskości na ziemiach wschodnich, byśmy nigdy więcej nie mogli się odrodzić. Ale my się odrodziliśmy - i trwamy.
- To święto ma głęboki sens, zwłaszcza dla Was, młodych ludzi, ponieważ to Wy jesteście naszym początkiem, naszą przyszłością. Jeśli będziecie pamiętać o tej zbrodni i jej ofiarach - Polska będzie lepszym krajem - mówił Świtała do zgromadzonych.
Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Polski. 5 marca 1940 roku sowieckie Biuro Polityczne podjęło decyzję o masowej egzekucji polskich jeńców wojennych oraz więźniów cywilnych. W wyniku tej decyzji funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej, w tym niemal 15 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariuszy służby więziennej.
Egzekucje odbywały się m.in. w lasach katyńskich, a także w innych miejscach ZSRR - w Charkowie, Twerze (dawnym Kalininie) czy Kijowie. Zbrodnia była konsekwencją sowieckiej agresji na Polskę z 17 września 1939 roku, dokonanej wspólnie z III Rzeszą na mocy tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow.
Wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej byli również mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej. Wspomnieni zostali:
Władysław Błaszczyk - policjant z Biłgoraja,
Czesław Bagiński - podporucznik lotnictwa,
Józef Brygiel - policjant z Biłgoraja,
Kazimierz Dudziec - policjant z Goraja,
Tadeusz Niezabitowski - porucznik artylerii,
Sławomir Nowakowski - harcerz z Biłgoraja,
Antoni Rozwadowski - policjant z Biłgoraja,
Stefan Sobieszczański - policjant z Puszczy Solskiej.
Zwieńczeniem obchodów było złożenie wieńców przez przedstawicieli lokalnych władz i instytucji, a także symboliczne zapalenie zniczy przez młodzież. Organizatorami wydarzenia byli starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Zespół Szkół Specjalnych.