REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Mieszkanki powiatu na Kongresie Kobiet
2012.09.20 08:41 | aktualizacja: 2012.09.20 08:44

Świadomie po nowe doświadczenia

To hasło wyjazdu grupy kobiet z Powiatu Biłgorajskiego na IV Kongres Kobiet, który odbył się w dniach 14-15 września 2012 r. w Warszawie,w Pałac Kultury i Nauki.
Świadomie po nowe doświadczenia

Panie z regionu udały się do Warszawy bezpłatnymi autobusami na zaproszenie prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej. W sumie z naszego powiatu wyjechało 23 osoby, największa grupę stanowiły Panie z Aleksandrowa - Z naszej wsi wyjechało 18 pań, które działalją w różnego rodzajo organizacjach i stowarzyszeniach - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Ewa Maciocha.

Tegoroczny Kongres zgromadził ponad 9,5 tysiąca uczestniczek z kraju i zagranicy debatujących o kluczowych problemach i wyzwaniach stojących przed współczesnymi kobietami. - Chciałyśmy w tym tłumie zostać zauważone. Doszłyśmy do wniosku, że najlepszym sposobem na widzialność będzie założenie kamizelek odblaskowych. Wszystkie Panie się zgodziły. Nie odbierało im to wdzięku i kobiecości. Na ponad 9 tysięcy kobiet byłyśmy zauważone i udzielałyśmy wywiadu dla telewziji publicznej i Radia Zet - opowiada pani Maciocha.
Podkreśla także, że w byciu zauważonym, chodziło także o zwrócenie uwagi na kobiety, które mieszkają na prowniocji, w małych miasteczkach i na wsiach.
- Kobiety na wsi muszą raczej walczyć o prawo do kobiecości, a nie o to, żeby zrównać prawa z mężczyznami. Bo na wsi kobiety pracują na równi z mężczyznami, bardzo ciężko - wyjaśnia uczestniczka kongresu. Dodaje także, że bardzo cieszy ja fakt, że panie z naszych terenów nie czuły się zakompleksione i gorsze. Uczestniczyły w panelach tematycznych, brały udział w dyskusjach.

W prace Kongresu zaangażowanych jest szereg wspaniałych kobiet: przedstawicielek biznesu, polityki, kultury, mediów, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich."Aktywność, Przedsiębiorczość, Niezależność" to hasło czwartej już odsłony dwudniowego święta kobiet z całej Polski i zagranicy. Był to festiwal szeroko pojmowanej kobiecej samorealizacji w najlepszym wydaniu - od działalności lokalnej, samorządowej, poprzez aktywność społeczną, polityczną i biznesową, wreszcie przedsiębiorczość i przebojowość kobiet z miast, miasteczek i wsi. Wyjazd pań z regionu lubelszczyzny zorganizowała
europosłanka Lena Kolarska-Bobińska. Pani profesor zabrała także głos podczas Kongresu. Lena Kolarska-Bobińska wymieniła podstawowe wartości europejskie, którymi powinna kierować się każda kobieta - unijny polityk - w tym również te dotyczące równości pracy i płacy, równego uczestnictwa w decyzjach, walki z dyskryminacją i przemocą czy walki z nierównym podziałem obowiązków. - Warunkiem wyjazdu nie było zaangażowanie partyjne, ale zaangażowanie w problemy kobiet.Mmiło, że pani profesor, będąc tam na górze, pamięta o tych kobietach tutaj - mówi pani Maciocha.

Regionalnym akcentem kongresu był także występ zespołu "Jarzębina", który rozpoczął spotkanie w Sali Kongresowej.

Kongresowi patronują między innymi: Henryka Bochniarz, Małgorzata Fuszara, Danuta Hübner, Henryka Krzywonos, Jolanta Kwaśniewska, Magdalena Środa, Małgorzata Tusk, Danuta Wałęsa.

Red.
Red. dodany 20 września 2012
 
Odsłon: 5755

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (5)

~ Do Podatnika
Oceniano 4 razy  -2
Chyba przesadzasz odmawiwjąc racji naszym kobietom, a moż jesteś tylko zgorzkniały. Dla mnie taki wyjazd naszych kobiet na taki reprezentatywny zjazd, jest chwalebny. One dorównały i dotrzymały kroku tym z najwyższej półki. One na pewno wróciły z większą chęcią do nowoczesnego życia i niech w ich ślady idą następne, a wtedy szybciej "ściana wschodnia" przestanie być postrzegana jako zacofana. Natomiast zgadzam się, że zarobki elity są za wysokie.
~ w temacie
Oceniano 4 razy  -4
Henryka Krzywonos to druga po nieboszczce.Annie Walentynowicz.Tylko ta ma łagodne usposobienie do Lecha Wałęsy.Nikt ni kogo nie,ruso.Tak wyjaśniam na wszelki,wypadek.Powiadają ludzie.U dobrego chłopa kobita jak,kopa.Tak na koniec,pytam.I co ta kobity,uchwaliły? Dobrego?
Drakkar
Oceniano 4 razy  -2
Wysłannicy naszej redakcji niezależnej od partyjnego bagna też tam byli;

~ boss
Oceniano 8 razy  0
wez Podatnik ty sie zastanów co ty piszesz baranie
~ Podatnik
Oceniano 9 razy  +1
W/w pani euro-posłanka, podobnie jak inni "zwykli" (tzn. nie na stołkach) europosłowie, zarabia ponad 300 tys. zł rocznie i było ją stać na sfinansowanie kosztów podróży dla 23 osób z powiatu biłgorajskiego do Warszawy. Przecież to jest jej okręg wyborczy i zrobiła to na poczet propagandy przedwyborczej wyborów do parlamentu UE, które odbędą się za dwa lata. Muszę powiedzieć, że kobiety z powiatu na w/w Kongres przyjęły kuriozalne hasło tj. "Świadome po nowe doświadczenia", a co może m.in. oznaczać, że przed Kongresem "nie były one świadome po nowe doświadczenia".
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 11:52 Biłgoraj
Znamy kwotę zebraną podczas 19. edycji Dnia Jesiennego Liścia
dzisiaj, 10:57 Lubelszczyzna
Wzrost zakażeń o 1,5 proc. tydzień do tygodnia
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 08:04 Lubelszczyzna
Sytuacja na drogach województwa po intensywnych opadach śniegu
dzisiaj, 07:56 Biłgoraj
Tablica upamiętniająca budynek przy 3 Maja 79 odsłonięta
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
w poniedziałek, godzina 15:51 Dereźnia
Mikołaj odwiedził Dereźnię
dzisiaj, 10:04 Biłgoraj
Chciała sprzedać leżaczek dla dziecka. Została oszukana
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
w poniedziałek, godzina 10:29 Hedwiżyn
Pędził w terenie zabudowanym 137 km/h
w niedzielę, godzina 18:19 Biłgoraj
Drifterzy dla Kuby
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
dzisiaj, 09:06 Biłgoraj
Mikołajki z OSiR
w niedzielę, godzina 09:02 Gmina Biłgoraj
Zespół "Jarzębina" wystąpił w Teatrze Polskim
w niedzielę, godzina 16:30 Biłgoraj
Finał XIX Dnia Jesiennego Liścia. Tym razem środki trafią do Mateuszka Feręca
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju zaprosiła na finał akcji XIX DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA DLA MATEUSZKA FERĘCA, który odbył się w niedzielę 5 grudnia na miejskim targowisku Mój Rynek, przy ulicy Jagiełły.
w poniedziałek, godzina 10:10 Biłgoraj
Czujny 45-latek ujął nietrzeźwego kierowcę
30 listopada 2021 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
dzisiaj, 14:15 Kraj
Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Wraca nauka zdalna, zwiększone limity
Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiony został drugi pakiet zaostrzeń, który ma być odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Zmiany mają nastąpić od 15 grudnia i obejmą czas zarówno Świąt Bożego Narodzenia, jak i sylwestra.
w sobotę, godzina 22:45 Biłgoraj
Mikołajkowy spot Moto Serce
w poniedziałek, godzina 11:58 Lubelszczyzna
Ani jednego zgonu wśród zakażonych osób na Lubelszczyźnie
w niedzielę, godzina 15:25 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
Kolejny rok z rzędu motocykliści zorganizowali akcję z myślą o najmłodszych, mieszkających w Wiosce Dziecięcej SOS. Z bagażnikiem pełnym słodyczy i zabawek pojechali do maluchów w niedzielne przedpołudnie 5 grudnia.
29 listopada 2021 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
w sobotę, godzina 13:54 Biłgoraj
Mikołajkowy Turniej Karate już po raz 30.
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj