REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2013.04.13 20:21 | aktualizacja: 2013.04.13 20:55

Tydzień Biblijny w parafii św. Jerzego

W sobotni wieczór od mszy św. rozpoczął się Tydzień Biblijny w parafii Św. Jerzego. - Zapraszam wszystkich wiernych do uczestnictwa w naszych nabożeństwach - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, ks. Krystian Malec.
Tydzień Biblijny w parafii św. Jerzego

Po raz pierwszy w Biłgoraju od mszy św. rozpoczął się Tydzień Biblijny. Mszy przewodniczył ks. Krystian Malec, homilie wygłosił ks. dr hab. Henryk Drawnel, koncelebrowali ks. Andrzej Chilewicz oraz ks. Lucjan Szymanek.

- W Polsce inicjatorem tego przedsięwzięcia jest "Dzieło biblijne im. bł.Jana Pawła II z ks. profesorem Henrykiem Witczykiem. Założeniem tej inicjatwy jest zaznajomienie wiernych Pismem Świętym, propagowanie czytania Pisma, a także tłumaczenie go z tego archaicznego języka - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, ks. Krystian Malec, inicjator Tygodnia.

Gościem specjalnym w Biłgoraju był ks. dr hab. Henryk Drawnel, wykładowca języków biblijnych na KUL, który przez całą niedziele głosić będzie homilię podczas mszy św. Tydzień Biblijny co roku przebiega pod innym hasłem.

Hasłem przewodnim tegorocznego tygodnia są słowa: "Powołani, aby rozjaśnić słowa prawdy". Temat został zaczerpnięty z listu apostolskiego "Porta fidei", w którym Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Papież skierował w nim do wiernych takie słowa: "Odnowa Kościoła dokonuje się także przez świadectwo, jakie daje życie wierzących:poprzez samo swoje istnienie w świecie chrześcijanie są faktycznie powołani, aby rozjaśniać Słowo prawdy, jakie pozostawił nam Pan Jezus"

W sobotni wieczór w kościółku pw. Św. Jerzego czytanie Ewangelii rozpoczął ks. proboszcz Stanisław Budzyński, następnie księża pracujący w parafii oraz biłgorajscy samorządowcy m.in. burmistrz Janusz Rosłan, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha.

Kolejne nabożeństwa odbędą się w środę i sobotę, szczegóły znajdą Państwo tutaj https://bilgorajska.pl/wydarzenie,1230,0,0,0,Tydzien-Biblijny.html

Red.
Red. dodany 13 kwietnia 2013
 
Odsłon: 13018

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (17)

~ cc
  0
CZY KOŚCIÓŁ KATOLICKI ZABRANIAŁ CZYTANIA BIBLII?
Wpisany przez KS. RAJMUND PIETKIEWICZ
niedziela, 29 kwietnia 2012 21:39
We współczesnych mediach można czasami znaleźć doniesienia, jakoby w przeszłości Kościół katolicki zabraniał swoim wiernym czytania Pisma Świętego. Jako przykład niech posłuży kilka wypowiedzi odnalezionych w Internecie.

„W średniowieczu ponoć Kościół karał śmiercią tych, którzy studiowali tajniki Biblii, a którzy to nie byli duchownymi. Ponadto w Biblii jest dużo wersów, które przeczą idei Kościoła. Czy jest związek między tymi dwiema sprawami, jak sądzicie?”1.

„VI wiek n.e. papież św. Grzegorz I Wielki siłą schrystianizował Anglię, potępiał kształcenie wszystkich ludzi za wyjątkiem duchowieństwa, uważając to za głupotę i nikczemność. Osobom świeckim zabraniał czytania Pisma Świętego”2.

„[…] swego czasu Kościół zabraniał czytania Biblii, bo jeszcze ktoś zrozumie z niej coś i okaże się, że np. Jezus mówił o czymś innym, niż słyszą z ambony. Nabożeństwo też było po łacinie po co maluczcy mają coś wiedzieć”3.

Oczywiście tego typu poglądy stanowią przykład bezkrytycznego powtarzania obiegowych opinii, ale z drugiej strony zdradzają też poziom wiedzy i przekonania części naszego społeczeństwa, co uważam za wystarczający powód do krytycznej weryfikacji postawionego w tytule pytania: Czy rzeczywiście Kościół katolicki zabraniał czytania Biblii?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, odwołam się do tekstów źródłowych i ich opracowań naukowych, które zajmują się czytelnictwem Biblii oraz ściśle związanymi z nim zasadami edytorstwa biblijnego. Moje studium obejmuje okres do zamknięcia II Soboru Watykańskiego (1965), ponieważ co do jego nauczania nikt nie wysuwa zarzutu, że obejmuje ono zakaz czytania Biblii.

~ KxM
Oceniano 1 raz  +1
Kiedy w Kościele było zakazane czytanie Biblii?? Proszę o konkretne fakty, bo ta wypowiedź jest absurdalna.
~ 210
Oceniano 2 razy  -2
Księża powinni powiadomić parafian ,że był czas w kościele ,że czytanie Bibli było zakazane i była na indeksie,a samo czytanie nic nie daje jeżeli to słowo nie jest wcielane w czyn, Jezus mówił że nie każdy wejdzie do nieba który mówi Panie Panie.Ale po śmierci będa takie pytania , czy odwiedzileś mnie w więzieniu?Czy byłeś w szpitalu gdy chorowałem?Itd..I tu apel do przedsiębiorców placicie ludziom aby nie zdechli a mieli śiły tyrać na drugi dzień ale pamientajcie każdy umże i odpowie za to co robił, a zdziercy do nieba nie wejdą to są słowa Chrystusa a politycy co robią oprócz tania pod pomnikami i wygłaszania kazań?Biorą wypłaty
~ KxM
  0
Nie nazywaj proszę czytania Pisma Świętego cyrkiem, bo z cyrkiem nie ma to nic wspólnego, a Twój dobór słów świadczy o Twojej świadomości tego, co się w sobotę wydarzyło.
~ KxM
Oceniano 2 razy  +2
Jak tak czytam sobie większość obecnych tu komentarzy, to aż bije mnie po oczach to jak Ci, którzy się tu wypowiadają, nie znają Jezusa. Wystarczyłaby odrobina wysiłku i przeczytanie, dla samego siebie, choćby jednej Ewangelii i wiedzielibyście, że dla Niego najbliżsi byli i są Ci, których ludzie mają za nic. Skoro takie a nie inne osoby rządzą naszym miastem, to nasz wybór. Znając życie najwięcej z reguły krzyczą Ci, którym nawet nie chce się iść do urny, gdy przychodzi czas wyborów, a potem mają pretensje do całego świata, że spotyka ich zły los.
Kolejną wartą zauważenia rzeczą jest to, że na Maratonie Biblię czytało niemal 90 osób, a komentarze odnoszą się raptem do trzech. Patrzenie na jakąkolwiek inicjatywę tylko przez pryzmat kilku osób i traktowanie całego dzieła jako wstydliwe, to przesada. Te osoby, które używają słowa "wstyd" w odniesieniu do czytania publicznie Pisma Świętego i mówią, że nie chodzą do kościoła są dla mnie hipokrytami. Skoro nie chodzisz, to nie oceniaj jeżeli nie wiesz po co czyta się Biblię publicznie, a jeżeli chcesz się dowiedzieć to przyjdź i posłuchaj. Ale wiadomo, że internet daje anonimowość, czyli coraz częściej przywilej chamskiego i bezrefleksyjnego oceniania innych, co jest bardzo wygodne.
~ antydewot
Oceniano 2 razy  0
Było to pewnego razu łoj, dziad przemówił do obrazu łoj, obraz na to ani słowa taka była ich rozmowa , łoj jo jo joj.
~ Tom34
Oceniano 8 razy  +4
Tydzień biblijny!? Biblie czy pismo święte o złych faryzeuszach powinno się czytać co niedziele i tłumaczyć prostaczkom na czym wiara polega. Ja dlatego do kościoła nie chodzą bo to jeden wielki cyrk.
~ haha!
Oceniano 6 razy  0
-najzabawniejsze było jak mi klecha przez godzinę opowiadał o nieśmiertelności duszy i nawet Biblie potrafił brać do ręki ...ale tylko brać, hahaha !!!
Miał tupet i łgał też o jakiejś trójcy ,hahaha !
Widzisz tak to ludzi oszukują filozofią Platona a nie uczą tego co mówił np o śmierci pan Jezus a co Bóg .
Dla nieczytających -
W Biblii nie ma ani słowa że dusza jest nieśmiertelna.Za to co chwile pisze że dusza umiera,jest głodna ,pragnie i zwierzęta są nazwane duszami nawet te w morzach i oceanach.
-------
O trójcy nie ma ani słowa w Biblii a dwójcy tak w odniesieniu do Boga i Jezusa ,,ci dwaj jedno są "
-----------------------
w jednym miejscu pisze ,,że dobrze jest gdy w małżeństwie trzecim jest sam Bóg bo sznur potrójny jest mocny" -to w ilu osobach jest Bóg ?? nic nie pisze,że sznur w małżeństwie by był z pięciu splotów /zapachniało by to dziwnie ,prawda? /
~ Adam
Oceniano 11 razy  +7
Jak pracownik głównie sprawuje funkcję branie poborów i parzenie kawy i herbaty i latanie z ciastkami na koszt podatników to czasem trzeba zwolnić ,tylko i logika w wysokości poborów starosty i wicestarosty też jakaś musi być ,ale czy jest????????
~ Waleria
Oceniano 12 razy  +10
Jak widze Schodzinskiego, który chce mnie z pracy wyrzucać, to odechciewa mi sie do kościoła chodzić. Księża powinni byc z ludem, a zapraszajac takich arcykaplanow świadczą przeciw parafianom. Wstyd.
~ rfv
Oceniano 7 razy  +5
I wypełniła się apokalipsa św Jana który pisał ,że szatan się wedrze do kościoła i będzie się szarogęsił, szkoda że Ci czytacze pisma nie stosują 2 przykazania do swoich bliżnich,Jezus swoim uczniom mył nogi a oni swoich podatników na ulicę wywalają razem z dziećmi z przedszkoli.Ekipy lepszej nie mogliście dobrać .Kiedy płyta będzie mszę odprawiał i o 7 przykazaniu mówił?
~ 999
Oceniano 8 razy  +6
To młody ksiądz, ale kompanów do czytania Biblii mu ktoś dobrał, bo na pewno to nie był jego pomysł żeby ludzie którzy walczą ze społeczeństwem ,z małymi dziećmi , którzy bliżnich mają za śmieci teraz byli promowani jako przykłady w kościele.Przecież oni żyją w grzechu przeciw Duchowi świętemu,mają serca zatwardziałe , dla nich wywalić człowieka na ulicę z pracy nic nie znaczy.Czemu kościół nie szuka ludzi bezinteresownych ?Których postawa by była przykładem dla innych?
~ Jasio.
Oceniano 6 razy  +4
Przeczytałem Pismo Święte,raz.Drugi raz nie skończyłem.Pytanie kieruje do duchowieństwa i do ludu,odkupionego.Kto przeczytał Biblię.Ręka do góry.
~ ol
Oceniano 5 razy  +3
o co tu chodzi msza eukumeniczna, takie cyrki wyprawiają i idzie taki jeden z drugim pod ołtarz , wstyd
~ 7845
Oceniano 4 razy  0
A płyta nie czytał o 7 przykazaniu?
~ ggg
Oceniano 5 razy  +1
Proszę mi podać jakieś nazwiska księży którzy żyją według nauk mesjasza
~ Roman G
Oceniano 7 razy  +3
Matko!! To Pan Rosłan teraz zacznie publicznie Bibie czytać? Mój Boże nie sądziłem że dożyję takich czasów
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
29 stycznia 2023 Biłgoraj
31. finał WOŚP w Biłgoraju
W niedzielę 29 stycznia zorganizowano 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak każdego roku WOŚP gra w Biłgoraju. Na ulicach miasta można było spotkać wolontariuszy, a koncert finałowy odbył się w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 13:49 Biłgoraj
Model świętuje jubileusz 25-lecia
dzisiaj, 10:26 Powiat
Zakończyli jazdę w rowie
w niedzielę, godzina 00:02 Biłgoraj
Bal maturalny uczniów ZSZiO [NOWE ZDJĘCIA]
Tegoroczne studniówki uczniów biłgorajskich szkół zakończone. Jako jedni z ostatnich, w sobotę 4 lutego, na balu maturalnym bawili się maturzyści z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Ich studniówka odbyła się w hotelu Janów w Borownicy.
w niedzielę, godzina 14:19 Powiat
Zaplanowano przerwy w dostawie prądu
w niedzielę, godzina 09:05 Turobin
Gmina sprzedaje strażackiego stara
29 stycznia 2023 Biłgoraj
Studniówka uczniów RCEZ [NOWE ZDJĘCIA]
Na symboliczne sto dni przed najważniejszym egzaminem w życiu, na swoim pierwszym prawdziwym balu bawili się uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Studniówka została zorganizowana w sobotę 28 stycznia, w hotelu Janów, w Borownicy.
27 stycznia 2023 Region
Na Roztoczu powstanie ścieżka w koronach drzew
w niedzielę, godzina 19:17 Biłgoraj
Suczka porzucona na mrozie. Sprawa ma zostać zgłoszona policji
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Zmarł ks. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny
W wieku 80 lat zmarł ks. kan. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla miasta Biłgoraja". Odszedł w środę 25 stycznia.
dzisiaj, 07:38 Biłgoraj
Ponad 300 tys. zł rozdane
w niedzielę, godzina 09:47 Biłgoraj
Mistrz Polski z "Budowlanki"
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Nowe oznakowanie w okolicach jednego z głównych skrzyżowań?
Z taką propozycja, by ustawić nowe znaki w okolicy skrzyżowania ul. Boh. Monte Cassino z ul. Komorowskiego wystąpił radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz, który uznał, że poprawi to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. O jakie zmiany chodzi?
w sobotę, godzina 10:17 Żelebsko
Powstanie droga Żelebsko-Trzęsiny
w sobotę, godzina 22:55 Biłgoraj
"Sklep z facetami" w Biłgoraju
dzisiaj, 10:28 Biłgoraj
Bryła lodu spadła z dachu auta
Do tego nietypowego zdarzenia doszło w niedzielę 5 lutego, na alei Jana Pawła II w Biłgoraju, w okolicach wiaduktu. Kierujący autem, z którego spadła bryła lodu uciekł, został zatrzymany we Frampolu.
dzisiaj, 10:49 Biłgoraj
"Portret bez barier" jedzie do Kazimierza Dolnego
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Strażacy przeszli na emeryturę, w tym rzecznik KP PSP
w sobotę, godzina 22:22 Biłgoraj
"Katolik" na studniówce
Uroczystym balem studniówkowym uczniowie ostatnich klas Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II rozpoczęli odliczanie do egzaminów maturalnych. Wydarzenie zorganizowano w sobotę 4 lutego w Restauracji Kresovia pod Biłgorajem.
w czwartek, godzina 10:52 Zawada
Potrącenie na trasie Biłgoraj-Zamość. Nie żyje 63-latka
w czwartek, godzina 08:18 Biłgoraj
Sylwia wyruszyła na konkurs Miss Charm
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika