REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2013.04.13 20:21 | aktualizacja: 2013.04.13 20:55

Tydzień Biblijny w parafii św. Jerzego

W sobotni wieczór od mszy św. rozpoczął się Tydzień Biblijny w parafii Św. Jerzego. - Zapraszam wszystkich wiernych do uczestnictwa w naszych nabożeństwach - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, ks. Krystian Malec.
Tydzień Biblijny w parafii św. Jerzego

Po raz pierwszy w Biłgoraju od mszy św. rozpoczął się Tydzień Biblijny. Mszy przewodniczył ks. Krystian Malec, homilie wygłosił ks. dr hab. Henryk Drawnel, koncelebrowali ks. Andrzej Chilewicz oraz ks. Lucjan Szymanek.

- W Polsce inicjatorem tego przedsięwzięcia jest "Dzieło biblijne im. bł.Jana Pawła II z ks. profesorem Henrykiem Witczykiem. Założeniem tej inicjatwy jest zaznajomienie wiernych Pismem Świętym, propagowanie czytania Pisma, a także tłumaczenie go z tego archaicznego języka - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, ks. Krystian Malec, inicjator Tygodnia.

Gościem specjalnym w Biłgoraju był ks. dr hab. Henryk Drawnel, wykładowca języków biblijnych na KUL, który przez całą niedziele głosić będzie homilię podczas mszy św. Tydzień Biblijny co roku przebiega pod innym hasłem.

Hasłem przewodnim tegorocznego tygodnia są słowa: "Powołani, aby rozjaśnić słowa prawdy". Temat został zaczerpnięty z listu apostolskiego "Porta fidei", w którym Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Papież skierował w nim do wiernych takie słowa: "Odnowa Kościoła dokonuje się także przez świadectwo, jakie daje życie wierzących:poprzez samo swoje istnienie w świecie chrześcijanie są faktycznie powołani, aby rozjaśniać Słowo prawdy, jakie pozostawił nam Pan Jezus"

W sobotni wieczór w kościółku pw. Św. Jerzego czytanie Ewangelii rozpoczął ks. proboszcz Stanisław Budzyński, następnie księża pracujący w parafii oraz biłgorajscy samorządowcy m.in. burmistrz Janusz Rosłan, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Miasta Marian Klecha.

Kolejne nabożeństwa odbędą się w środę i sobotę, szczegóły znajdą Państwo tutaj https://bilgorajska.pl/wydarzenie,1230,0,0,0,Tydzien-Biblijny.html

Red.
Red. dodany 13 kwietnia 2013
 
Odsłon: 12770

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (17)

~ cc
  0
CZY KOŚCIÓŁ KATOLICKI ZABRANIAŁ CZYTANIA BIBLII?
Wpisany przez KS. RAJMUND PIETKIEWICZ
niedziela, 29 kwietnia 2012 21:39
We współczesnych mediach można czasami znaleźć doniesienia, jakoby w przeszłości Kościół katolicki zabraniał swoim wiernym czytania Pisma Świętego. Jako przykład niech posłuży kilka wypowiedzi odnalezionych w Internecie.

„W średniowieczu ponoć Kościół karał śmiercią tych, którzy studiowali tajniki Biblii, a którzy to nie byli duchownymi. Ponadto w Biblii jest dużo wersów, które przeczą idei Kościoła. Czy jest związek między tymi dwiema sprawami, jak sądzicie?”1.

„VI wiek n.e. papież św. Grzegorz I Wielki siłą schrystianizował Anglię, potępiał kształcenie wszystkich ludzi za wyjątkiem duchowieństwa, uważając to za głupotę i nikczemność. Osobom świeckim zabraniał czytania Pisma Świętego”2.

„[…] swego czasu Kościół zabraniał czytania Biblii, bo jeszcze ktoś zrozumie z niej coś i okaże się, że np. Jezus mówił o czymś innym, niż słyszą z ambony. Nabożeństwo też było po łacinie po co maluczcy mają coś wiedzieć”3.

Oczywiście tego typu poglądy stanowią przykład bezkrytycznego powtarzania obiegowych opinii, ale z drugiej strony zdradzają też poziom wiedzy i przekonania części naszego społeczeństwa, co uważam za wystarczający powód do krytycznej weryfikacji postawionego w tytule pytania: Czy rzeczywiście Kościół katolicki zabraniał czytania Biblii?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, odwołam się do tekstów źródłowych i ich opracowań naukowych, które zajmują się czytelnictwem Biblii oraz ściśle związanymi z nim zasadami edytorstwa biblijnego. Moje studium obejmuje okres do zamknięcia II Soboru Watykańskiego (1965), ponieważ co do jego nauczania nikt nie wysuwa zarzutu, że obejmuje ono zakaz czytania Biblii.

~ KxM
Oceniano 1 raz  +1
Kiedy w Kościele było zakazane czytanie Biblii?? Proszę o konkretne fakty, bo ta wypowiedź jest absurdalna.
~ 210
Oceniano 2 razy  -2
Księża powinni powiadomić parafian ,że był czas w kościele ,że czytanie Bibli było zakazane i była na indeksie,a samo czytanie nic nie daje jeżeli to słowo nie jest wcielane w czyn, Jezus mówił że nie każdy wejdzie do nieba który mówi Panie Panie.Ale po śmierci będa takie pytania , czy odwiedzileś mnie w więzieniu?Czy byłeś w szpitalu gdy chorowałem?Itd..I tu apel do przedsiębiorców placicie ludziom aby nie zdechli a mieli śiły tyrać na drugi dzień ale pamientajcie każdy umże i odpowie za to co robił, a zdziercy do nieba nie wejdą to są słowa Chrystusa a politycy co robią oprócz tania pod pomnikami i wygłaszania kazań?Biorą wypłaty
~ KxM
  0
Nie nazywaj proszę czytania Pisma Świętego cyrkiem, bo z cyrkiem nie ma to nic wspólnego, a Twój dobór słów świadczy o Twojej świadomości tego, co się w sobotę wydarzyło.
~ KxM
Oceniano 2 razy  +2
Jak tak czytam sobie większość obecnych tu komentarzy, to aż bije mnie po oczach to jak Ci, którzy się tu wypowiadają, nie znają Jezusa. Wystarczyłaby odrobina wysiłku i przeczytanie, dla samego siebie, choćby jednej Ewangelii i wiedzielibyście, że dla Niego najbliżsi byli i są Ci, których ludzie mają za nic. Skoro takie a nie inne osoby rządzą naszym miastem, to nasz wybór. Znając życie najwięcej z reguły krzyczą Ci, którym nawet nie chce się iść do urny, gdy przychodzi czas wyborów, a potem mają pretensje do całego świata, że spotyka ich zły los.
Kolejną wartą zauważenia rzeczą jest to, że na Maratonie Biblię czytało niemal 90 osób, a komentarze odnoszą się raptem do trzech. Patrzenie na jakąkolwiek inicjatywę tylko przez pryzmat kilku osób i traktowanie całego dzieła jako wstydliwe, to przesada. Te osoby, które używają słowa "wstyd" w odniesieniu do czytania publicznie Pisma Świętego i mówią, że nie chodzą do kościoła są dla mnie hipokrytami. Skoro nie chodzisz, to nie oceniaj jeżeli nie wiesz po co czyta się Biblię publicznie, a jeżeli chcesz się dowiedzieć to przyjdź i posłuchaj. Ale wiadomo, że internet daje anonimowość, czyli coraz częściej przywilej chamskiego i bezrefleksyjnego oceniania innych, co jest bardzo wygodne.
~ antydewot
Oceniano 2 razy  0
Było to pewnego razu łoj, dziad przemówił do obrazu łoj, obraz na to ani słowa taka była ich rozmowa , łoj jo jo joj.
~ Tom34
Oceniano 8 razy  +4
Tydzień biblijny!? Biblie czy pismo święte o złych faryzeuszach powinno się czytać co niedziele i tłumaczyć prostaczkom na czym wiara polega. Ja dlatego do kościoła nie chodzą bo to jeden wielki cyrk.
~ haha!
Oceniano 6 razy  0
-najzabawniejsze było jak mi klecha przez godzinę opowiadał o nieśmiertelności duszy i nawet Biblie potrafił brać do ręki ...ale tylko brać, hahaha !!!
Miał tupet i łgał też o jakiejś trójcy ,hahaha !
Widzisz tak to ludzi oszukują filozofią Platona a nie uczą tego co mówił np o śmierci pan Jezus a co Bóg .
Dla nieczytających -
W Biblii nie ma ani słowa że dusza jest nieśmiertelna.Za to co chwile pisze że dusza umiera,jest głodna ,pragnie i zwierzęta są nazwane duszami nawet te w morzach i oceanach.
-------
O trójcy nie ma ani słowa w Biblii a dwójcy tak w odniesieniu do Boga i Jezusa ,,ci dwaj jedno są "
-----------------------
w jednym miejscu pisze ,,że dobrze jest gdy w małżeństwie trzecim jest sam Bóg bo sznur potrójny jest mocny" -to w ilu osobach jest Bóg ?? nic nie pisze,że sznur w małżeństwie by był z pięciu splotów /zapachniało by to dziwnie ,prawda? /
~ Adam
Oceniano 11 razy  +7
Jak pracownik głównie sprawuje funkcję branie poborów i parzenie kawy i herbaty i latanie z ciastkami na koszt podatników to czasem trzeba zwolnić ,tylko i logika w wysokości poborów starosty i wicestarosty też jakaś musi być ,ale czy jest????????
~ Waleria
Oceniano 12 razy  +10
Jak widze Schodzinskiego, który chce mnie z pracy wyrzucać, to odechciewa mi sie do kościoła chodzić. Księża powinni byc z ludem, a zapraszajac takich arcykaplanow świadczą przeciw parafianom. Wstyd.
~ rfv
Oceniano 7 razy  +5
I wypełniła się apokalipsa św Jana który pisał ,że szatan się wedrze do kościoła i będzie się szarogęsił, szkoda że Ci czytacze pisma nie stosują 2 przykazania do swoich bliżnich,Jezus swoim uczniom mył nogi a oni swoich podatników na ulicę wywalają razem z dziećmi z przedszkoli.Ekipy lepszej nie mogliście dobrać .Kiedy płyta będzie mszę odprawiał i o 7 przykazaniu mówił?
~ 999
Oceniano 8 razy  +6
To młody ksiądz, ale kompanów do czytania Biblii mu ktoś dobrał, bo na pewno to nie był jego pomysł żeby ludzie którzy walczą ze społeczeństwem ,z małymi dziećmi , którzy bliżnich mają za śmieci teraz byli promowani jako przykłady w kościele.Przecież oni żyją w grzechu przeciw Duchowi świętemu,mają serca zatwardziałe , dla nich wywalić człowieka na ulicę z pracy nic nie znaczy.Czemu kościół nie szuka ludzi bezinteresownych ?Których postawa by była przykładem dla innych?
~ Jasio.
Oceniano 6 razy  +4
Przeczytałem Pismo Święte,raz.Drugi raz nie skończyłem.Pytanie kieruje do duchowieństwa i do ludu,odkupionego.Kto przeczytał Biblię.Ręka do góry.
~ ol
Oceniano 5 razy  +3
o co tu chodzi msza eukumeniczna, takie cyrki wyprawiają i idzie taki jeden z drugim pod ołtarz , wstyd
~ 7845
Oceniano 4 razy  0
A płyta nie czytał o 7 przykazaniu?
~ ggg
Oceniano 5 razy  +1
Proszę mi podać jakieś nazwiska księży którzy żyją według nauk mesjasza
~ Roman G
Oceniano 7 razy  +3
Matko!! To Pan Rosłan teraz zacznie publicznie Bibie czytać? Mój Boże nie sądziłem że dożyję takich czasów
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 20:07 Brodziaki
Piknik historyczny w Brodziakach
OSP w Brodziakach, GOK w Biłgoraju, GRH "Wir" z Biłgoraja oraz wójt gminy Biłgoraj zaprosili na kolejny już Piknik Historyczny w Brodziakach. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 2 października.
dzisiaj, 08:18 Biłgoraj
Sytuacja Ani pogarsza się z każdą chwilą
w poniedziałek, godzina 14:49 Turobin
Mieszkaniec Turobina walczy o względy rolniczki w telewizyjnym show
24 września 2022 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w niedzielę, godzina 18:50 Biłgoraj
Udało się wygrać 100 tys. zł?
w niedzielę, godzina 13:20 Biłgoraj
34. raz biegali ulicami miasta
w sobotę, godzina 17:38 Łukowa
Łukowa gra dla Mirka
Stowarzyszenie Kobiet Gminy Łukowa zaprosiło na festyn charytatywny pod hasłem "Gramy dla Mirka". Wydarzenie odbyło się w sobotę 1 października na placu przy Szkole Podstawowej w Łukowej.
w sobotę, godzina 21:05 Aleksandrów
Mężczyzna przygnieciony przez drzewo. Zmarł na miejscu [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 07:53 Lubelszczyzna
Wojewoda o dystrybucji jodku potasu. "Preparaty znajdują się na poziomie magazynów gminnych"
27 września 2022 Biłgoraj
Podejrzany o pedofilię 59-latek zatrzymany w Biłgoraju
Na terenie Biłgoraja został zatrzymany 59-letni mężczyzna, który pisał niestosowne treści do osoby podającej się za 10-letnią dziewczynkę. Złapał się na haczyk zarzucony przez grupę "Dzieciak w sieci". Do zatrzymania podejrzanego o pedofilię doszło w minioną sobotę, w niedziele usłyszał zarzuty.
dzisiaj, 07:19 Biszcza
Trasa do Pomnika Lotników otwarta
w czwartek, godzina 10:25 Biłgoraj
Ponad sto osób chciało oddać krew dla Ani
w czwartek, godzina 16:24 Majdan Nowy
Zamordowani za chęć niesienia pomocy
Jan Gniduła, Katarzyna Kowal, Józef Kowal, Anastazja Łubiarz, Marianna Łubiarz, Katarzyna Margol oraz Kazimierz Szabat zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Dziś, w czwartkowe południe 29 września zostali "Zawołani po imieniu". Uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom gminy Księżpol.
w poniedziałek, godzina 08:53 Biłgoraj
Jubileusz 20-lecia biłgorajskiego UTW
w sobotę, godzina 12:43 Smólsko Duże
Zaginiony 65-latek odnaleziony. W poszukiwaniach wykorzystano drona z kamerą termowizyjną
20 września 2022 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
w poniedziałek, godzina 08:15 Łukowa
Ponad 41 tys. złotych zebrano dla Mirosława
w piątek, godzina 09:56 Wola Duża
Zasnął za kierownicą i uderzył w przepust
23 września 2022 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
23 września 2022 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w poniedziałek, godzina 11:07 Tarnogród
Pokazy kulinarne w TOK
21 września 2022 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
24 września 2022 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
w środę, godzina 07:49 Biłgoraj
Powstała strona poświęcona pomocy dla Ani
20 września 2022 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
w sobotę, godzina 08:17 Biłgoraj
Szkolili kierowców OSP
w środę, godzina 17:32 Biłgoraj
Drożej za przedszkole. Placówki darmowe dla dzieci z Ukrainy
w czwartek, godzina 14:54 Biłgoraj
"Czwórka" ma pół wieku
Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju powstała w 1972 roku. Obchody jubileuszu 50-lecia, na które złożyła się msza święta oraz uroczysta akademia, zorganizowano w czwartek 29 września.
w poniedziałek, godzina 16:04 Biłgoraj
Wiatr nawet do 80km/h
w środę, godzina 08:13 Biłgoraj
Kuba Nizio w "Tak to leciało"
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika