Gazeta Biłgorajska: - Kto uprawniony jest do pobierania renty rodzinnej?
Irena Dudka: - Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny, spełniający określone ustawą warunki: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, małżonek ( wdowa i wdowiec ), rodzice.
- Jakie warunki muszą spełnić dzieci, aby uzyskać prawo do renty rodzinnej?
- Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 roku życia lub 25 roku życia, jeżeli się uczą oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego ( emeryta lub rencisty ), chyba że śmierć była następstwem wypadku, a ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją - jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony ( emeryt lub rencista ) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
- Kiedy do renty rodzinnej uprawniona jest wdowa?
- Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje przynajmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 roku życia, a jeżeli uczą się - 18 roku życia lub są całkowicie niezdolne do pracy. Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania wyżej wymienionych dzieci.
Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która przed śmiercią męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia wyżej wymienionych warunków wymaganych od wdowy, w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.
Wdowa, która nie spełnia żadnego z wymienionych warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej i nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez okres jednego roku od dnia śmierci męża albo przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża. Te same zasady stosuje się wobec wdowca.
- Czy rodzice mają prawo do renty rodzinnej?
- Rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli ubezpieczony ( emeryt lub rencista ) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania, a ponadto spełniają warunki takie jak dla wdowy, wdowca (dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowywania małoletnich osób)
- Kiedy powstaje prawo do renty rodzinnej?
- Prawo do renty rodzinnej powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa od członka rodziny ubiegającego się o przyznania renty rodzinnej, albo od dnia zgonu ubezpieczonego bądź emeryta lub rencisty.
Świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do świadczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
Od tej zasady uczyniony został jeden wyjątek, dotyczący renty rodzinnej. W razie zgłoszenia wniosku o rentę rodzinną w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć ubezpieczonego bądź emeryta lub rencisty, rentę rodzinną wypłaca się od dnia śmierci, nie wcześniej jednak niż od dnia spełnienia warunków do renty przez uprawnionych członków rodziny.
- Jaka jest wysokość renty rodzinnej?
- Renta rodzinna wynosi: dla jednej osoby uprawnionej - 85 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu; dla dwóch osób uprawnionych - 90 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu; dla trzech i więcej osób uprawnionych - 95 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Należy podkreślić, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.
Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.
- Jaka jest obecnie najniższa wysokość renty rodzinnej?
- Od 1.03.2010 r. najniższa renta rodzinna wynosi 706,29 zł, a dodatek dla sieroty zupełnej 340,39zł.
- Dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję.
~ pracująca wdowa | Oceniano 1 raz +1
dlaczego nie mówi się ,że renta rodzinna po zmarłym/łe
Zastanawia |
~ Barbara | Oceniano 2 razy +2
Sprawa: renta rodzinna
W październi Kiedy powinnam złożyć wniosek o rentę rodzinną i czy jest zagrożenie Wspomnę, że pracowałam 14 lat i nie mogę liczyć na żadne inne świadczeni Rentę rodzinną pobierała ucząca się córka od 2007 do 2010 roku serdecznie pozdrawiam |
~ mimk.pl | 0
zobacz też tutaj: http://zas
|