ACC to wspomagająca i alternatywna komunikacja. Pojęcie to dotyczy grupy metod, mających na celu umożliwienie komunikowania się osobom, które nie posiadają umiejętności mowy, bądź posiadają ją w stopniu uniemożliwiającym satysfakcjonującą komunikację.
- Niestety w społeczeństwie wciąż jeszcze funkcjonują nieprawdziwe przekonania i stereotypy dotyczące osób niemówiących. Owe stereotypy utrudniają diagnozę i podjęcie wczesnej interwencji, dającej szansę na wprowadzenie alternatywnych metod porozumiewania się i w miarę godne życie w przyszłości. Brak własnego głosu, brak możliwości wyrażenia własnych potrzeb potęguje niepełnosprawność, powoduje poczucie bezradności i przyczynia się do wykluczenia społecznego - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Ewa Kraczowska, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Specjalnego w Biłgoraju.
By zwiększyć świadomość społeczną, na temat możliwości i potrzeb osób mających problemy w porouzmiewaniu Niepubliczne Przedszkole Specjalne w Biłgoraju, działające przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu Koło Terenowe w Biłgoraju zorganizowało obchody Międzynarodowego Miesiąca AAC.
Od wtorku, 5 listopada, do piątku, 8 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury, odbywają się projekcje filmu "Chce się żyć", w reżyserii Macieja Pieprzyca.
- Wierzymy, że z inicjatywy naszej Placówki, przy Państwa zaangażowaniu, spojrzymy na problematykę osób niemówiących z innej perspektywy i okażemy solidarność z osobami niemówiącymi - zaznaczają pracownicy Niepublicznego Przedszkola Specjalnego w Biłgoraju.
Przed projekcją filmu gości zaproszono na prezentację sprzętu i wystawę pomocy edukacyjnych przeznaczonych do komunikacji osób o różnym stopniu niepełnosprawności, wykorzystywanych w codziennej pracy w Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym w Biłgoraju.
Uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość obejrzenia film pt. "Z komunikacją na co dzień", nakręconego przez prcowników placówki. Film ten wziął udział w konkursie Stowarzyszenia Mówić Bez Słów - "Poza słowami", organizowanego z okazji Międzynarodowego Miesiąca AAC - października.
- Zależy nam na włączeniu osób niemówiących w życie społeczne i chcielibyśmy aby takie osoby były bardziej widoczne w swoim środowisku. Między innymi dlatego wychodzimy z naszymi wychowankami w przestrzeń publiczną, by w sklepie, czy na placu zabaw, pokazać, że komunikacja altermatywna ułatwia porozumiewanie się. Poprzez tę dzisiejszą inicjatywę chcięliśmy łączyć się w środowisku osób niemówiących, wspierać je, ich rodziny, ale także dzielić się naszymi doświadczeniami - dodała dyrektor Kraczowska.