REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2015.07.11 09:20 | aktualizacja: 2015.07.09 17:01

Jak wyeliminować problem sinic?

Każdego roku wraca kwestia wykwitu sinic w biłgorajskim zalewie Bojary. W trakcie ubiegłego sezonu z tego powodu zbiornik był niedostępny dla mieszkańców przez kilka tygodni. W tym roku sinice pojawiły się już na początku wakacji. Problem ten chcą rozwiązać władze miasta.
Jak wyeliminować problem sinic?

Zalew Bojary został przebudowany dwa lata temu. Koszt inwestycji to ok. 3,5 mln zł. W ramach zadania wokół zalewu powstała nowoczesna infrastruktura oraz parking, a sam zbiornik uatrakcyjniła m.in. zjeżdżalnia wodna typu Anakonda. Projekt przewidywał także utworzenie bulwaru pieszo - rowerowego, remont schodów, budowę oświetlenia, jak również montaż systemu monitoringu, a także wykonanie boisk do piłki plażowej oraz przebudowę budynków wypożyczalni sprzętu wodnego.

Wszystko to zostało wykonane, a uroczyste otwarcie przebudowanego obiektu nastąpiło w czerwcu 2013r. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Zalew uroczyście otwarty.

Niestety każdego roku obiekt jest zamykany ze względu na występujące podczas upałów sinice. Jeszcze kilka dni temu obowiązywał zakaz kąpieli. Informowaliśmy o tym w artykule pt. W Biłgoraju zakwitły sinice, we Frampolu można się kąpać.

Temat ten został poruszony podczas środowej sesji Rady Miasta. Z interpelacją dotyczącą modernizacji odpływu wystąpił radny Marcin Mura. - Należy udrożnić dolny odpływ lub podjąć rozmowę z projektantem i zamienić odpływ dolny na górny. Wówczas woda wypływała by z większą siłą - stwierdził. - Myślę, że to miało duży wpływ na wykwit sinic, ale z pewnością przyczyniła się też pogoda i niski poziom wody w Osie - dodał.

O to jakie działania zostały podjęte, by zapobiec pojawieniu się sinic pytała natomiast radna Renata Socha.

- Bardzo dokładnie analizowaliśmy ten problem i zastanawialiśmy się jak go rozwiązać - rozpoczął burmistrz Janusz Rosłan. - Szereg czynników wpływa na tę sytuację. Jednak wcześniej, gdy był zupełnie inny wypływ wody również, prawie każdego roku, mieliśmy problem z sinicami. Nie bez znaczenia jest obecności ryb w zbiorniku i ich dokarmianie. Propozycja zgłoszona w lutym przez OSiR dotycząca wykorzystania środków chemicznych, które mogłyby zmniejszyć zagrożenie sinicami, wiązałaby się z kosztami rzędu 46 tys. zł. Ponadto należałoby zastosować urządzenia, które napowietrzałyby zbiornik, a ich koszt to 41 tys. zł - odpowiadał burmistrz.

Są to dane uzyskane po rozmowach ze specjalistyczną firmą. Jednocześnie specjaliści nie mogliby udzielić gwarancji, że po zastosowaniu tych metod problem sinic nie powróci.

Ponadto inspektor biłgorajskiego Sanepidu wypowiedziała się w tym temacie, twierdząc, że stosowanie środków chemicznych jest bezcelowe, gdyż nie przyniesie spodziewanych efektów.

- Przyczyną jest zbyt mały przepływ wody, a z kolei to spowodowane jest suszą i małą ilością wody w Osie. Sinice powstają powyżej zalewu, w związku z czym napływają one do naszego zbiornika właśnie z cieku Osa. Mając tę wiedzę wydawanie dziesiątek tysięcy złotych jest bezcelowe - tłumaczył burmistrz Rosłan.

Sama zamiana sposobu odprowadzania wody z zalewu również nie zlikwiduje problemu. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z projektantem.

- Jeżeli będzie taka wola i zgoda, przystąpimy do wykonania drugiej grobli, która pozwoli na regulowanie wypustu wody - podsumował włodarz miasta.

red.
red. dodany 11 lipca 2015
 
Odsłon: 5351

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (23)

~ g
  0
januszku propozycja przedstawiona przez osir to koszt 7 -10 tys zlotych, czy ty jeszce normalnie funkcjonujesz???????????????????????????????????????? 46 tys to chyba z wakacjami dla wszystkich urzednikow na bora bora.... co za komedia
~ Man Skan
Oceniano 7 razy  +3
Niestety ja na samą myśl, że Rosłan dalej burmistrzem to już 'siny chodzę'
~ xyz
  0
No właśnie Solina = elektrownia wodna. Gdyby nie to, iż solina jest też elektrownią wodną inwestycja była i jest opłacalna. Gdyby mieli zalać pola i wsie aby zrobić tylko zbiornik wodny bez elektrowni inwestycja była by nie opłacalna i niepotrzebna ...
~ do Xyz
Oceniano 2 razy  0
To może straż rybacka sprawdzi i same koła, ile osób nęci i łowi na grunt. Wystarczy przejść się i zobaczyć co w tych wiaderkach mają wędkarze. Jak są zawody to dopiero sypią zanętę.
~ Xyz
Oceniano 3 razy  +1
Nie bardzo masz pojęcie o czym piszesz, w zalewie nie można łowić metodą gruntową (twoje koszyczki). Do tego w okresie letnim nie można nęcić, nie rozumiem po co piszesz coś o czym nie masz pojęcia.
~ mieszkaniec
Oceniano 6 razy  +4
Proszę sprawdźcie ile wody jest w zbiorniku w lesie, tam jest minimum i tam też są sinice. Podrodze na osie jest kilka żeremi one również hamują przepływ wody. Wędkarze sypia tonami zanęte która osiada na dnie zbiornika i wpływa na zmianę parametrów wody. Może w okresie letnim i bezpośrednio prze wakacjami w przyszłym roku zakazać połowu na te koszyczki ( nie wiem jak ta metoda się nazywa) i pozostawić tylko spining. Niech wędkarze również trochę się przyczynią do poprawy jakości wody. Zalew jest mały a wymagania duże.
~ taki tam
Oceniano 9 razy  +7
poziom wody mozna regulowac ,ale poziom wiedzy naszych wlodazy siega dna.
~ zonda
Oceniano 8 razy  -2
ale nie jest to główną przyczyną tego zjawiska
~ Ave--jaaaaaa
Oceniano 10 razy  +4
susze to ma burmistrz w glowie
~ abc
Oceniano 8 razy  +8
Nie ma sensu w Osie jest zbyt mały przepływ i jakby powiększyć zalew to już w ogóle praktycznie by nie było wymiany wody i jeszcze większe problemy z jej jakością.
Ten zalew trzeba zostawić jak jest, niech będą kaczki, ryby, spacery czy jazdy na rolkach/rowerach wokół.
Dla celów rekreacyjno-turystycznych trzeba myśleć o budowie dużego zbiornika między Brodziakami, a Biłgorajem na Czarnej Ładzie. Przy okazji dodatkowo rozwiązałby on problem powodzi na Czarnej Ładzie w Puszczy.
Szkoda, że te plany stoją, bo byłaby super atrakcja turystyczna w okolicy.
Według planów miałby mieć około 100ha powierzchni, dla porównania Biszcza i Janów mają po około 40ha, a Bojary chyba 9ha.
~ abc
Oceniano 11 razy  +1
Przecież burmistrz właśnie wspomina o tym problemie:
"Nie bez znaczenia jest obecności ryb w zbiorniku i ich dokarmianie."
~ guinean sailor
Oceniano 3 razy  +1
Myślę, że osobą z wizją mógłby być często piszący tu komentarze przedstawiciel woli narodu (trafne - wysoka ilość łapek w górę z powietrza się nie bierze). Jako człowiek światowy, wszechstronnie utalentowany, mający dobro tego miasta w sercu oraz palec boski - stworzyłby bryłę architektoniczną, do której to przybywałyby pielgrzymki wybitnych znawców sztuki i architektury. Już upajam się myślą tego niebanalnego kształtu, nowoczesnej formy oraz atrakcyjnych kolorów.
~ czemu
Oceniano 3 razy  +3
zawsze byłaby to jakaś atrakcja, w Janowie Lub. udało się zorganizować atrakcje dla ludzi, a co do terenów zieleni, które miałby być zalane i zniszczone to zapraszam nad Solinę gdzie nie tylko są zalane tereny zielone, a także pola uprawne i kilka wsi wraz z budynkami i nawet jeden kościół
~ zonda
Oceniano 11 razy  -3
i co teraz powiecie nieuki co tak krzyczeliście na wędkarzy, wyjaśniła się sprawa zakwitu sinic, dzięki wielkie za wyjaśnienie niektórym śnieżnym istotom tematu
~ do xyz
Oceniano 3 razy  +1
Jestem tam co dwa dni a na ziemi jeszcze zarobi Potocki, Pińczyński itd ,takie roboty dla nich to żyła złota , a kasę można wydębić z UE a wszystko się zwróci z turystyki , poziomy wody można regulować
~ xyz
Oceniano 6 razy  +2
Gdybyś przynajmniej raz w życiu tam był wiedział byś, że poziom wysokości jest spory co uniemożliwia połączenie tych 2 zbiorników.
Poza tym obszar i ilość ziemi, której byłby by się trzeba pozbyć jest ogromna - inwestycja nieopłacalna i nierealna :)
~ obi
Oceniano 10 razy  +8
..... a nie lepiej zostawić to bajoro dla kaczek i ryb i wybudować nowe kompielisko na Ładzie ?
Mądre głowy z urzędów pomyślcie o tym !
~ 82lkj
Oceniano 6 razy  +6
Połączcie dwa bajora zalew i to co tama pękła i będzie jeden porządny a nie takie placki kałuże , wtedy rozwinie się turystyka , pola namiotowe , parki linowe , gastronomia itd, nie ma tu morza ,gór , zabytków , nawet objawień więc postawcie na turystykę a warunki są tylko trzeba chcieć.
~ eko
Oceniano 15 razy  +9
wpuścić tą blondi - radną do zalewu to sinice same uciekną
~ inspektor samozwaniec
Oceniano 5 razy  -1
tylko ten rowek co dopływem jest nie ma tyle wody żeby tak zrobić
po prostu zalew powinien być tam gdzie autodrom a autodrom tam gdzie zalew
~ inspektor samozwaniec
Oceniano 4 razy  0
tak jak ta ściana pamięci półtora metra nad lustrem wody szeroka na 10 m u dołu kamienie (ładne oczywiście) ponad zaporą kładka
to nie trzeba projektanta tu jest potrzebny wizjoner
tak jak w całym mieście porobione jest coś bez wizji piękna i ułatwienia życia innym
~ inspektor samozwaniec
Oceniano 3 razy  -1
fajnie jakby taką kaskadę zrobić przy wpływie do zalewu nad nią kładkę
jak zmieniać to nie kosmetycznie tylko żeby szał pał był
a nie jeden gwóźdź do trumny więcej
~ Aga
Oceniano 12 razy  -6
a czyby nie można by przy okazji powiększyć tego zalewu,zrobić więcej atrakcji wkoło zalewu? Przecię taka inwestycja by się wróciła?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 20:07 Brodziaki
Piknik historyczny w Brodziakach
OSP w Brodziakach, GOK w Biłgoraju, GRH "Wir" z Biłgoraja oraz wójt gminy Biłgoraj zaprosili na kolejny już Piknik Historyczny w Brodziakach. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 2 października.
dzisiaj, 08:18 Biłgoraj
Sytuacja Ani pogarsza się z każdą chwilą
w poniedziałek, godzina 14:49 Turobin
Mieszkaniec Turobina walczy o względy rolniczki w telewizyjnym show
24 września 2022 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
dzisiaj, 07:53 Lubelszczyzna
Wojewoda o dystrybucji jodku potasu. "Preparaty znajdują się na poziomie magazynów gminnych"
w niedzielę, godzina 18:50 Biłgoraj
Udało się wygrać 100 tys. zł?
w sobotę, godzina 17:38 Łukowa
Łukowa gra dla Mirka
Stowarzyszenie Kobiet Gminy Łukowa zaprosiło na festyn charytatywny pod hasłem "Gramy dla Mirka". Wydarzenie odbyło się w sobotę 1 października na placu przy Szkole Podstawowej w Łukowej.
w niedzielę, godzina 13:20 Biłgoraj
34. raz biegali ulicami miasta
w sobotę, godzina 21:05 Aleksandrów
Mężczyzna przygnieciony przez drzewo. Zmarł na miejscu [AKTUALIZACJA]
27 września 2022 Biłgoraj
Podejrzany o pedofilię 59-latek zatrzymany w Biłgoraju
Na terenie Biłgoraja został zatrzymany 59-letni mężczyzna, który pisał niestosowne treści do osoby podającej się za 10-letnią dziewczynkę. Złapał się na haczyk zarzucony przez grupę "Dzieciak w sieci". Do zatrzymania podejrzanego o pedofilię doszło w minioną sobotę, w niedziele usłyszał zarzuty.
dzisiaj, 07:19 Biszcza
Trasa do Pomnika Lotników otwarta
w czwartek, godzina 10:25 Biłgoraj
Ponad sto osób chciało oddać krew dla Ani
w czwartek, godzina 16:24 Majdan Nowy
Zamordowani za chęć niesienia pomocy
Jan Gniduła, Katarzyna Kowal, Józef Kowal, Anastazja Łubiarz, Marianna Łubiarz, Katarzyna Margol oraz Kazimierz Szabat zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Dziś, w czwartkowe południe 29 września zostali "Zawołani po imieniu". Uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom gminy Księżpol.
w poniedziałek, godzina 08:53 Biłgoraj
Jubileusz 20-lecia biłgorajskiego UTW
w sobotę, godzina 12:43 Smólsko Duże
Zaginiony 65-latek odnaleziony. W poszukiwaniach wykorzystano drona z kamerą termowizyjną
20 września 2022 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
w poniedziałek, godzina 08:15 Łukowa
Ponad 41 tys. złotych zebrano dla Mirosława
w piątek, godzina 09:56 Wola Duża
Zasnął za kierownicą i uderzył w przepust
23 września 2022 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
23 września 2022 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w poniedziałek, godzina 11:07 Tarnogród
Pokazy kulinarne w TOK
21 września 2022 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
24 września 2022 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
w poniedziałek, godzina 16:04 Biłgoraj
Wiatr nawet do 80km/h
20 września 2022 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
w sobotę, godzina 08:17 Biłgoraj
Szkolili kierowców OSP
w środę, godzina 07:49 Biłgoraj
Powstała strona poświęcona pomocy dla Ani
w czwartek, godzina 14:54 Biłgoraj
"Czwórka" ma pół wieku
Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju powstała w 1972 roku. Obchody jubileuszu 50-lecia, na które złożyła się msza święta oraz uroczysta akademia, zorganizowano w czwartek 29 września.
w środę, godzina 17:32 Biłgoraj
Drożej za przedszkole. Placówki darmowe dla dzieci z Ukrainy
w niedzielę, godzina 18:53 Józefów
Od 120 lat służą lokalnej społeczności
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika