REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2015.07.11 09:20 | aktualizacja: 2015.07.09 17:01

Jak wyeliminować problem sinic?

Każdego roku wraca kwestia wykwitu sinic w biłgorajskim zalewie Bojary. W trakcie ubiegłego sezonu z tego powodu zbiornik był niedostępny dla mieszkańców przez kilka tygodni. W tym roku sinice pojawiły się już na początku wakacji. Problem ten chcą rozwiązać władze miasta.
Jak wyeliminować problem sinic?

Zalew Bojary został przebudowany dwa lata temu. Koszt inwestycji to ok. 3,5 mln zł. W ramach zadania wokół zalewu powstała nowoczesna infrastruktura oraz parking, a sam zbiornik uatrakcyjniła m.in. zjeżdżalnia wodna typu Anakonda. Projekt przewidywał także utworzenie bulwaru pieszo - rowerowego, remont schodów, budowę oświetlenia, jak również montaż systemu monitoringu, a także wykonanie boisk do piłki plażowej oraz przebudowę budynków wypożyczalni sprzętu wodnego.

Wszystko to zostało wykonane, a uroczyste otwarcie przebudowanego obiektu nastąpiło w czerwcu 2013r. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Zalew uroczyście otwarty.

Niestety każdego roku obiekt jest zamykany ze względu na występujące podczas upałów sinice. Jeszcze kilka dni temu obowiązywał zakaz kąpieli. Informowaliśmy o tym w artykule pt. W Biłgoraju zakwitły sinice, we Frampolu można się kąpać.

Temat ten został poruszony podczas środowej sesji Rady Miasta. Z interpelacją dotyczącą modernizacji odpływu wystąpił radny Marcin Mura. - Należy udrożnić dolny odpływ lub podjąć rozmowę z projektantem i zamienić odpływ dolny na górny. Wówczas woda wypływała by z większą siłą - stwierdził. - Myślę, że to miało duży wpływ na wykwit sinic, ale z pewnością przyczyniła się też pogoda i niski poziom wody w Osie - dodał.

O to jakie działania zostały podjęte, by zapobiec pojawieniu się sinic pytała natomiast radna Renata Socha.

- Bardzo dokładnie analizowaliśmy ten problem i zastanawialiśmy się jak go rozwiązać - rozpoczął burmistrz Janusz Rosłan. - Szereg czynników wpływa na tę sytuację. Jednak wcześniej, gdy był zupełnie inny wypływ wody również, prawie każdego roku, mieliśmy problem z sinicami. Nie bez znaczenia jest obecności ryb w zbiorniku i ich dokarmianie. Propozycja zgłoszona w lutym przez OSiR dotycząca wykorzystania środków chemicznych, które mogłyby zmniejszyć zagrożenie sinicami, wiązałaby się z kosztami rzędu 46 tys. zł. Ponadto należałoby zastosować urządzenia, które napowietrzałyby zbiornik, a ich koszt to 41 tys. zł - odpowiadał burmistrz.

Są to dane uzyskane po rozmowach ze specjalistyczną firmą. Jednocześnie specjaliści nie mogliby udzielić gwarancji, że po zastosowaniu tych metod problem sinic nie powróci.

Ponadto inspektor biłgorajskiego Sanepidu wypowiedziała się w tym temacie, twierdząc, że stosowanie środków chemicznych jest bezcelowe, gdyż nie przyniesie spodziewanych efektów.

- Przyczyną jest zbyt mały przepływ wody, a z kolei to spowodowane jest suszą i małą ilością wody w Osie. Sinice powstają powyżej zalewu, w związku z czym napływają one do naszego zbiornika właśnie z cieku Osa. Mając tę wiedzę wydawanie dziesiątek tysięcy złotych jest bezcelowe - tłumaczył burmistrz Rosłan.

Sama zamiana sposobu odprowadzania wody z zalewu również nie zlikwiduje problemu. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z projektantem.

- Jeżeli będzie taka wola i zgoda, przystąpimy do wykonania drugiej grobli, która pozwoli na regulowanie wypustu wody - podsumował włodarz miasta.

red.
red. dodany 11 lipca 2015
 
Odsłon: 5490

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (23)

~ g
  0
januszku propozycja przedstawiona przez osir to koszt 7 -10 tys zlotych, czy ty jeszce normalnie funkcjonujesz???????????????????????????????????????? 46 tys to chyba z wakacjami dla wszystkich urzednikow na bora bora.... co za komedia
~ Man Skan
Oceniano 7 razy  +3
Niestety ja na samą myśl, że Rosłan dalej burmistrzem to już 'siny chodzę'
~ xyz
  0
No właśnie Solina = elektrownia wodna. Gdyby nie to, iż solina jest też elektrownią wodną inwestycja była i jest opłacalna. Gdyby mieli zalać pola i wsie aby zrobić tylko zbiornik wodny bez elektrowni inwestycja była by nie opłacalna i niepotrzebna ...
~ do Xyz
Oceniano 2 razy  0
To może straż rybacka sprawdzi i same koła, ile osób nęci i łowi na grunt. Wystarczy przejść się i zobaczyć co w tych wiaderkach mają wędkarze. Jak są zawody to dopiero sypią zanętę.
~ Xyz
Oceniano 3 razy  +1
Nie bardzo masz pojęcie o czym piszesz, w zalewie nie można łowić metodą gruntową (twoje koszyczki). Do tego w okresie letnim nie można nęcić, nie rozumiem po co piszesz coś o czym nie masz pojęcia.
~ mieszkaniec
Oceniano 6 razy  +4
Proszę sprawdźcie ile wody jest w zbiorniku w lesie, tam jest minimum i tam też są sinice. Podrodze na osie jest kilka żeremi one również hamują przepływ wody. Wędkarze sypia tonami zanęte która osiada na dnie zbiornika i wpływa na zmianę parametrów wody. Może w okresie letnim i bezpośrednio prze wakacjami w przyszłym roku zakazać połowu na te koszyczki ( nie wiem jak ta metoda się nazywa) i pozostawić tylko spining. Niech wędkarze również trochę się przyczynią do poprawy jakości wody. Zalew jest mały a wymagania duże.
~ taki tam
Oceniano 9 razy  +7
poziom wody mozna regulowac ,ale poziom wiedzy naszych wlodazy siega dna.
~ zonda
Oceniano 8 razy  -2
ale nie jest to główną przyczyną tego zjawiska
~ Ave--jaaaaaa
Oceniano 10 razy  +4
susze to ma burmistrz w glowie
~ abc
Oceniano 8 razy  +8
Nie ma sensu w Osie jest zbyt mały przepływ i jakby powiększyć zalew to już w ogóle praktycznie by nie było wymiany wody i jeszcze większe problemy z jej jakością.
Ten zalew trzeba zostawić jak jest, niech będą kaczki, ryby, spacery czy jazdy na rolkach/rowerach wokół.
Dla celów rekreacyjno-turystycznych trzeba myśleć o budowie dużego zbiornika między Brodziakami, a Biłgorajem na Czarnej Ładzie. Przy okazji dodatkowo rozwiązałby on problem powodzi na Czarnej Ładzie w Puszczy.
Szkoda, że te plany stoją, bo byłaby super atrakcja turystyczna w okolicy.
Według planów miałby mieć około 100ha powierzchni, dla porównania Biszcza i Janów mają po około 40ha, a Bojary chyba 9ha.
~ abc
Oceniano 11 razy  +1
Przecież burmistrz właśnie wspomina o tym problemie:
"Nie bez znaczenia jest obecności ryb w zbiorniku i ich dokarmianie."
~ guinean sailor
Oceniano 3 razy  +1
Myślę, że osobą z wizją mógłby być często piszący tu komentarze przedstawiciel woli narodu (trafne - wysoka ilość łapek w górę z powietrza się nie bierze). Jako człowiek światowy, wszechstronnie utalentowany, mający dobro tego miasta w sercu oraz palec boski - stworzyłby bryłę architektoniczną, do której to przybywałyby pielgrzymki wybitnych znawców sztuki i architektury. Już upajam się myślą tego niebanalnego kształtu, nowoczesnej formy oraz atrakcyjnych kolorów.
~ czemu
Oceniano 3 razy  +3
zawsze byłaby to jakaś atrakcja, w Janowie Lub. udało się zorganizować atrakcje dla ludzi, a co do terenów zieleni, które miałby być zalane i zniszczone to zapraszam nad Solinę gdzie nie tylko są zalane tereny zielone, a także pola uprawne i kilka wsi wraz z budynkami i nawet jeden kościół
~ zonda
Oceniano 11 razy  -3
i co teraz powiecie nieuki co tak krzyczeliście na wędkarzy, wyjaśniła się sprawa zakwitu sinic, dzięki wielkie za wyjaśnienie niektórym śnieżnym istotom tematu
~ do xyz
Oceniano 3 razy  +1
Jestem tam co dwa dni a na ziemi jeszcze zarobi Potocki, Pińczyński itd ,takie roboty dla nich to żyła złota , a kasę można wydębić z UE a wszystko się zwróci z turystyki , poziomy wody można regulować
~ xyz
Oceniano 6 razy  +2
Gdybyś przynajmniej raz w życiu tam był wiedział byś, że poziom wysokości jest spory co uniemożliwia połączenie tych 2 zbiorników.
Poza tym obszar i ilość ziemi, której byłby by się trzeba pozbyć jest ogromna - inwestycja nieopłacalna i nierealna :)
~ obi
Oceniano 10 razy  +8
..... a nie lepiej zostawić to bajoro dla kaczek i ryb i wybudować nowe kompielisko na Ładzie ?
Mądre głowy z urzędów pomyślcie o tym !
~ 82lkj
Oceniano 6 razy  +6
Połączcie dwa bajora zalew i to co tama pękła i będzie jeden porządny a nie takie placki kałuże , wtedy rozwinie się turystyka , pola namiotowe , parki linowe , gastronomia itd, nie ma tu morza ,gór , zabytków , nawet objawień więc postawcie na turystykę a warunki są tylko trzeba chcieć.
~ eko
Oceniano 15 razy  +9
wpuścić tą blondi - radną do zalewu to sinice same uciekną
~ inspektor samozwaniec
Oceniano 5 razy  -1
tylko ten rowek co dopływem jest nie ma tyle wody żeby tak zrobić
po prostu zalew powinien być tam gdzie autodrom a autodrom tam gdzie zalew
~ inspektor samozwaniec
Oceniano 4 razy  0
tak jak ta ściana pamięci półtora metra nad lustrem wody szeroka na 10 m u dołu kamienie (ładne oczywiście) ponad zaporą kładka
to nie trzeba projektanta tu jest potrzebny wizjoner
tak jak w całym mieście porobione jest coś bez wizji piękna i ułatwienia życia innym
~ inspektor samozwaniec
Oceniano 3 razy  -1
fajnie jakby taką kaskadę zrobić przy wpływie do zalewu nad nią kładkę
jak zmieniać to nie kosmetycznie tylko żeby szał pał był
a nie jeden gwóźdź do trumny więcej
~ Aga
Oceniano 12 razy  -6
a czyby nie można by przy okazji powiększyć tego zalewu,zrobić więcej atrakcji wkoło zalewu? Przecię taka inwestycja by się wróciła?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
29 stycznia 2023 Biłgoraj
31. finał WOŚP w Biłgoraju
W niedzielę 29 stycznia zorganizowano 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak każdego roku WOŚP gra w Biłgoraju. Na ulicach miasta można było spotkać wolontariuszy, a koncert finałowy odbył się w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 10:26 Powiat
Zakończyli jazdę w rowie
w niedzielę, godzina 14:19 Powiat
Zaplanowano przerwy w dostawie prądu
w niedzielę, godzina 00:02 Biłgoraj
Bal maturalny uczniów ZSZiO [NOWE ZDJĘCIA]
Tegoroczne studniówki uczniów biłgorajskich szkół zakończone. Jako jedni z ostatnich, w sobotę 4 lutego, na balu maturalnym bawili się maturzyści z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Ich studniówka odbyła się w hotelu Janów w Borownicy.
w niedzielę, godzina 09:05 Turobin
Gmina sprzedaje strażackiego stara
27 stycznia 2023 Region
Na Roztoczu powstanie ścieżka w koronach drzew
29 stycznia 2023 Biłgoraj
Studniówka uczniów RCEZ [NOWE ZDJĘCIA]
Na symboliczne sto dni przed najważniejszym egzaminem w życiu, na swoim pierwszym prawdziwym balu bawili się uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Studniówka została zorganizowana w sobotę 28 stycznia, w hotelu Janów, w Borownicy.
dzisiaj, 07:38 Biłgoraj
Ponad 300 tys. zł rozdane
w niedzielę, godzina 19:17 Biłgoraj
Suczka porzucona na mrozie. Sprawa ma zostać zgłoszona policji
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Zmarł ks. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny
W wieku 80 lat zmarł ks. kan. Jan Maksim, były proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla miasta Biłgoraja". Odszedł w środę 25 stycznia.
dzisiaj, 10:49 Biłgoraj
"Portret bez barier" jedzie do Kazimierza Dolnego
w niedzielę, godzina 09:47 Biłgoraj
Mistrz Polski z "Budowlanki"
26 stycznia 2023 Biłgoraj
Nowe oznakowanie w okolicach jednego z głównych skrzyżowań?
Z taką propozycja, by ustawić nowe znaki w okolicy skrzyżowania ul. Boh. Monte Cassino z ul. Komorowskiego wystąpił radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz, który uznał, że poprawi to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. O jakie zmiany chodzi?
w sobotę, godzina 10:17 Żelebsko
Powstanie droga Żelebsko-Trzęsiny
w sobotę, godzina 22:55 Biłgoraj
"Sklep z facetami" w Biłgoraju
dzisiaj, 10:28 Biłgoraj
Bryła lodu spadła z dachu auta
Do tego nietypowego zdarzenia doszło w niedzielę 5 lutego, na alei Jana Pawła II w Biłgoraju, w okolicach wiaduktu. Kierujący autem, z którego spadła bryła lodu uciekł, został zatrzymany we Frampolu.
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Strażacy przeszli na emeryturę, w tym rzecznik KP PSP
w czwartek, godzina 10:52 Zawada
Potrącenie na trasie Biłgoraj-Zamość. Nie żyje 63-latka
w sobotę, godzina 22:22 Biłgoraj
"Katolik" na studniówce
Uroczystym balem studniówkowym uczniowie ostatnich klas Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II rozpoczęli odliczanie do egzaminów maturalnych. Wydarzenie zorganizowano w sobotę 4 lutego w Restauracji Kresovia pod Biłgorajem.
w czwartek, godzina 08:18 Biłgoraj
Sylwia wyruszyła na konkurs Miss Charm
25 stycznia 2023 Goraj
Szkoła na sprzedaż
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika