REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2017.03.16 21:12 | aktualizacja: 2017.03.16 21:24

Drogi, śmieci i monitoring na targowisku

Te tematy zdominowały zebranie Rady Osiedla Batorego. Spotkanie mieszkańców tego terenu z władzami Biłgoraja odbyło się w czwartkowe popołudnie, 16 marca, w Urzędzie Miasta.
Drogi, śmieci i monitoring na targowisku

Spotkanie poprowadził przewodniczący Rady Osiedla Batorego Stefan Oleszczak. Przedstawił sprawozdanie za ostatni rok działalności.

- Poprzednie zebranie sprawozdawcze rady osiedla odbyło się 9 maja 2016r. Zgłoszone podczas zebrania wnioski były rozpatrzone, te możliwe do zrealizowania zostały zrealizowane - mówił przewodniczący Oleszczak i dodał, że realizacji doczekało się m.in. zadanie dotyczące poprawy wjazdu od strony Lidla oraz zjazd z obwodnicy w stronę targowiska. - Poprawione zostały też otoczenie parkingu i wjazd na cmentarz od strony wschodniej. Istotne dla mieszkańców problemy były analizowane na zebraniu terenowym, efektem którego było zmniejszenie uciążliwości parkowania samochodów dostawczych, przyjeżdżających do sklepu Majster oraz naprawa chodnika do ul. Zielonej. Niestety główny problem dotyczący jakości przejazdu ulicami Królowej Jadwigi, Królowej Dąbrówki i Królowej Bony jest nadal aktualny - mówił dalej Stefan Oleszczak.

I to właśnie temu zagadnieniu poświęcono znaczną część czwartkowego spotkania. Mieszkańcy przypomnieli, że o remont tych dróg proszą od wielu lat. Pytali, czy możliwe będzie wykonanie zadania w najbliższym czasie. - Samochodem da się jeszcze przejechać, ale z przejściem pieszo to już jest problem, zwłaszcza podczas deszczu, wtedy jest tam błoto - mówili mieszkańcy. Obecny na spotkaniu wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec tłumaczył, że zadanie polegające na remoncie tak krótkich, osiedlowych ulic z całą pewnością nie wpisze się w programy, z których będzie możliwe pozyskanie dofinansowania do budowy ulic. Jedyna możliwość to wykonanie zadania ze środków własnych, a na to nie miasto nie ma pieniędzy. Burmistrz tłumaczył, że konieczne są oszczędności, gdyż miasto stara się o realizację programu rewitalizacji i jeśli otrzymamy dofinansowanie konieczne będzie zabezpieczenie wkładu własnego.

Zdeterminowani mieszkańcy prosili o podjęcie jakichkolwiek kroków w kierunku realizacji inwestycji, chociaż zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji technicznej. Otrzymali informację, że dokumentację na drobne zadania wykonuje pracownik referatu inwestycji, więc miasto nie ponosi w związku z tym kosztów. Nie wiadomo jednak kiedy inwestycja mogłaby być realizowana, więc takie działania są bezzasadne, bo dokumentacja może się zdezaktualizować.

Podczas zebrania przewodniczący Stefan Oleszczak przypomniał także, że w ubiegłym roku rada zajmowała się także propagowaniem wśród mieszkańców rozwiązań technicznych z zakresu wykorzystania energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych oraz kotłów na biomasę. - Niestety zainteresowanie było niewielkie - mówił. Temat ten powrócił w trakcie spotkania. Mieszkańcy pytali czy możliwy jest jeszcze udział w programie i zainstalowanie solarów. Michał Dec wyjaśnił, że miasto otrzymało dofinansowanie do instalacji dla osób, które zgłosiły się podczas ostatniego naboru, obecnie jest jedynie możliwość zapisywania się na listę rezerwową. - Projekt otrzymał dofinansowanie, podpisaliśmy umowę z marszałkiem, ale na razie nie możemy ogłosić przetargu, czekamy na wytyczne. Musimy działać ostrożnie, bo możemy stracić część dofinansowania - poinformował wiceburmistrz.

Część spotkania poświęcono także problemom związanym z odpadami. Mieszkańcy pytali o kwestię segregacji śmieci i ilość podpisanych umów na ich wywóz. - Po ostatniej kontroli zawarto 130 nowych umów na odbiór odpadów z PGK. Niestety zdarzają się sytuacje, w których zadeklarowana ilość mieszkańców posesji jest mniejsza niż faktyczna, co powoduje niższe opłaty za większą ilość śmieci, tego jednak nie jesteśmy w stanie zweryfikować - mówił Michał Dec. Zachęcając do segregowania odpadów powiedział, że to opłaca się wszystkim mieszkańcom, gdyż do niespalonych resztek odpadów niesegregowanych PGK musi dopłacić, a to ma wpływ na cenę śmieci.

Inną ważną kwestią podnoszoną przez uczestników spotkania były burdy odbywające się w godzinach nocnych na terenie targowiska przy ul. Jagieły. Padły prośby o częste interwencje straży miejskiej lub policji. Jak podkreślali mieszkańcy najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie monitoringu. Z tym stanowiskiem zgodził się burmistrz Dec i podkreślił, że właśnie zainstalowanie kamer w Parku Solidarności, niewielkim kosztem, znacznie poprawiło bezpieczeństwo w tym miejscu.

Kolejne spotkanie rady osiedla zaplanowane jest na najbliższy poniedziałek, 20 marca. W Przedszkolu Samorządowym Nr 2, przy Al. 400-lecia odbędzie się zebranie Rady Osiedla Sitarska Kępy.

red.
red. dodany 16 marca 2017
 
Odsłon: 5250

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (5)

~ Michał
Oceniano 2 razy  +2
Na targowisku całkowite rozwiązanie to szlaban żeby samochody nie wjezdzaly
~ Do zxc
Oceniano 2 razy  +2
Autodrom już będzie całkowicie zamknięty, zero imprez! Ponieważ otwierają WORD. Jeśli chodzi o kamery to nie można tak szpiegować młodzieży bo gdzie ma iść do lasu, za garaże itp
~ ted
Oceniano 6 razy  +4
Pan Burmistrz mówi, że nie ma pieniędzy.To z jakich pieniędzy są opłacane przegrane sprawy w sądach ? Chociażby ostatnia z Panem Żołopą.
~ zxc
Oceniano 4 razy  0
Trzeba by też dać alternatywę dla tych zmotoryzowanych. Autodrom niby jest, ale czy można, a jeśli tak to na jakich zasadach można z niego korzystać ludziom nie wiadomo.
~ abc
Oceniano 7 razy  +5
Problem targowiska, przynajmniej częściowo mogło by rozwiązać zainstalowanie szlabanów uniemożliwiających wjazd. Zrobić tak, aby wjazd był możliwy tylko podczas targu, a gdy targowisko zamknięte to tylko dla służb.
Obecnie zaczyna się sezon wiosenno-letni i w ciągu dużo dzieci jeździ tam na rolkach czy na rowerach, a często tuż obok jakieś auto pali gumę, czy driftuje na ręcznym.
A jeśli chodzi o niezmotoryzowanych bywalców wieczornych libacji to monitoring jak najbardziej może to ograniczyć.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 11:49 Obsza
Nowy sekretarz w gminie
Władze gminy Obsza rozstrzygnęły postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza. Jedną z kluczowych funkcji w urzędzie obejmie ponownie Grzegorz Wróbel.
dzisiaj, 20:41 Biłgoraj
Nowy przewodniczący Rady Osiedla Sitarska-Kępy
dzisiaj, 09:36 Ciosmy
Potrącenie w Ciosmach. 10-latka trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 14:18 Frampol
Pamiętają o tragicznej historii Frampola [NOWE ZDJĘCIA]
Władze Frampola zaprosiły na obchody związane z 85. rocznicą bombardowania miasta. Wydarzenie odbyło się w piątek 13 września.
w sobotę, godzina 11:31 Biłgoraj
Komunikat ws. wyścigu rowerowego
w czwartek, godzina 11:41 Potok Górny
Baza SKR na sprzedaż
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Audyty Energetyczne | Kalkulator mocy pompy ciepła | Fotowoltaika - montaż i wycena | Porównywarka Fotowoltaiki | Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej