Spotkanie rady osiedla Batorego, mieszkańców tego terenu i władz miasta rozpoczęło się we wtorkowe popołudnie 14 marca, a odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju. Tradycyjnie już, na początek spotkania przewodniczący rady przedstawił sprawozdanie za ostatni okres działalności.
- Rada osiedla w roku sprawozdawczym zajmowała się sprawami bieżącymi zgłaszanymi przez mieszkańców, ściśle współpracowała z Bogdanem Krętem, radnym Rady Miasta Biłgoraja oraz organami miasta w zakresie zgłaszania uwag w kwestii utrzymania porządku i bezpieczeństwa na terenie osiedla. Zgłaszała wnioski inwestycyjne w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz stanu technicznego istniejącej infrastruktury technicznej. W roku sprawozdawczym obyło sie jedno zebranie w dniu 10-10-2022 r. w zakresie przedstawienia informacji z pracy rady osiedla oraz określenia najpilniejszych do wykonania zadań inwestycyjnych w celu złożenia wniosków do budżetu na 2023r. - mówił Antoni Blicharz.
W ramach dyskusji zgłoszono najpilniejsze zadania inwestycyjne, a wśród nich:
1) Dokończenie budowy ul. Kazimierza Wielkiego.
2) Budowę ciągu pieszego od ul. Zielonej do ul. Jagiełły.
3) Przebudowę oświetlenia ulicznego na ul. W. Łokietka, Mieszka l, W. Jagiełły B. Chrobrego i ul. Zielonej (od ul. Lubelskiej do ronda przy al. Jana Pawła Il).
4) Budowę kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody opadowe z terenu osiedla.
5) Zmianę organizacji ruchu poprzez ustawienie lustra drogowego na skrzyżowaniu ul. Mieszka I z W. Jagiełły.
6) Zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Mieszka I z al. Jana Pawła ll.
7) Budowę chodnika na ul. K. Wielkiego, W. Łokietka i Mieszka I.
- Radni również zwrócili uwagę na duży problem w zakresie zaśmiecania terenu przy obecnie ustawionych kontenerach na używaną odzież. Ubrania wielokrotnie były porozrzucane Zgłosili także potrzebę zmniejszenia ilości ustawionych kontenerów - dodał przewodniczący i zaznaczył, że w roku sprawozdawczym rada osiedla występowała również o ujęcie zadań inwestycyjnych w planowanych zmianach budżetowych na 2022r., tj.:
1) Dokończenie budowy drogi na przedłużeniu ul. Kazimierza Wielkiego do parkingu przy ul. Lubelskiej obok cmentarza
2) Przebudowa oświetlenia licznego na ul. W. Jagiełły, W. Łokietka, Mieszka I i B. Chrobrego.
3) Budowa kanalizacji deszczowej w obrębie ul. w. Jagiełły, W. Łokietka, Mieszka l, i B. Chrobrego
- Na wyżej wymieniony wniosek rada nie otrzymała odpowiedzi, a zadania nie zostały ujęte do realizacji w roku sprawozdawczym. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami Rady Miasta Biłgoraja: Andrzejem Łęckim, Bogdanem Krętem, burmistrzem Januszem Rosłanem i kierownikiem referatu gospodarki przestrzennej Reginą Koszel-Cis w zakresie przedstawienia zaawansowania prac planistycznych przy zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta, w zakresie zmiany linii zabudowy przy ulicy Mieszka 1 od strony al. Jana Pawła II. Mieszkańcy już od kilku lat czekają na uregulowanie spraw w zakresie umożliwienia zabudowy budynków garażowo-gospodarczych. Rada osiedla zwróciła się z wnioskiem o uzupełnienie oświetlenia wzdłuż ciągu pieszego od ul. W. Jagiełły do kładki na rzece Biata Łada - mówił dalej Blicharz.
Wymienił też zadania inwestycyjne zrealizowane przez Urząd Miasta w roku sprawozdawczym:
1) Przebudowa ciągu pieszego od ul. W. Jagiełły do kładki na rzece Biała Łada. Prace polegały na przebudowie istniejącego chodnika o nawierzchni z płyt chodnikowych, zadanie wykonała Miejska Stużba Drogowa.
2) Uzupełnienie barierek ochronnych w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki.
Wszystkie te kwestie były poruszane także podczas środowego spotkania. Najwięcej czasu zajęła kwestia oświetlenia ulicznego. Obecny na zebraniu wiceburmistrz Jarosław Bondyra wyjaśniał, że miast planuje inwestycje w oświetlenie uliczne, ale chce potraktować temat kompleksowo. - Planujemy wykonać oświetlenie w całym mieście, tak, by już wszędzie było ono energooszczędne, ale by możliwe bylo też zarządzanie mocą, czyli redukowanie mocy w czasie, gdy nie ma dużego natężenia ruchu. W ramach takiej inwestycji powstałby też system zarządzania, byśmy wiedzieli, która lampa przestała świecić. Chcemy to zrobić w ramach projektu i partenrstwa gmin, mamy wsparcie Związku Miast Polskich - mówił Jarosław Bondyra. Wyjaśnił też, że partnerstwo ma dotyczyć 5 gmin usytuowanych wzdłuż trasy 835, bo tam również miałoby powstał nowe oświetlenie. Obecnie władze przygotowują się do wykonania audytu, by wiedzieć jaka jest sytuacja chociażby z koniecznością przebudowy sieci podziemnej. Środki, które umożliwią realizację zadania będą dostępne w 2024r., nie mamy jednak gwarancji ich otrzymania. Nie będzie to też bezpośrednie dofinasowanie, pieniądze będą pochodzić częściowo z dotacji, a częściowo z pożyczek. W sumie zadanie ma kosztować ok. 2,5 - 3 mln zł.
Mieszkańcy poruszyli też kwestię bezpieczeństwa na drogach, wnioskując właśnie o doświetlenie przejść dla pieszych. Był też wniosek o usunięcie zakazu skrętu w lewo do al. Jana Pawła II, ale także o ustawienie znaku ograniczenia prędkości przy wyjeździe z ul. Magnoliowej do ul. Nowakowskiego.
Burmistrz Janusz Rosłan poinformował za to o planach wykonania chodnika wzdłuż ulicy Bagiennej, zadanie ma być wykonane wspólnie z samorządem powiatu, który ma złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji, miasto zadeklarowało się pokryć cały wkład własny.
Padały też pytania o plan zagospodarowania przestrzennego. Rada Miasta podjęła uchwałę o opracowaniu planu dla całego miasta, w niektórych częściach nie było zgody mieszkańców na proponowany kształt, co wykluczyło dany obszar i dotyczyło to m.in. osiedla Batorego. Teraz mieszańcy chcą uchwalenia planu, jednak procedura się przedłuża. Burmistrz wyjaśniał, że rozważa oddzielne opracowanie planu dla tego terenu i prowadzenie dalszych prac nad pozostałą częścią.
Dyskusja toczyła się też wokół kontenerów na odzież używaną. Mieszkańcy wnosili o zmniejszenie ich ilości i częstsze sprzątanie terenu wokół. Padł też wniosek połączenia ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Lubelską. To jednak mało prawdopodobne rozwiązanie, przynajmniej na razie.
Już w czwartek na podobne spotkanie zapraszamy mieszkańców osiedla Piaski, tym razem rozpoczęcie zaplanowano na godz. 18.
Drakkar | 0
Dyskusja toczyła się też wokół kontenerów na odzież używaną. Mieszkańcy wnosili o zmniejszen
Drugie życie ubrań. |