REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.03.18 14:37 | aktualizacja: 2018.03.16 12:46

Terytorialsi także w Biłgoraju

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej to ochotnicy, którzy będą działać w czasie wojny, jak również w sytuacjach kryzysowych np. w czasie klęsk żywiołowych. Od ubiegłego roku działa biłgorajska kompania, wchodząca w skład batalionu zamojskiego. Obecnie jest w niej kilkudziesięciu żołnierzy. Jest jeszcze czas, by do nich dołączyć.
Terytorialsi także w Biłgoraju

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, istniejących na terenie kraju. Ich formowanie rozpoczęło się pod koniec 2015 r. W każdym województwie będą istniały brygady,
te podzielone są na bataliony, w skład których z kolei wchodzą kompanie, przypisane terytorialnie powiatom.

Pod dowództwo 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej podlegają bataliony w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie oraz Zamościu. Biłgorajską kompanię, która wchodzi w skład batalionu zamojskiego tworzą 3 plutony lekkiej piechoty oraz pluton wsparcia. Dowódcą kompanii jest kpt. Bernard Szęśniak, całym zamojskim batalionem dowodzi major Wojciech Brykner.

Obecnie w kompanii biłgorajskiej służy kilkadziesiąt osób, można do nich dołączyć. Jakie warunki trzeba spełniać?

- Przede wszystkim kandydat musi być obywatelem Polski, nie może być karany za przestępstwo umyślne, ponadto jego stan zdrowia powinien pozwalać na odbycie czynnej służby wojskowej. Przyjmowane są osoby, które ukończyły 18 rok życia. Ważne jest także to, że kandydat nie może być przeznaczony do innej służby zastępczej, ani być żołnierzem zawodowym. Szeregowym można być do 55. roku życia, a oficerem lub podoficerem do 63. roku życia - mówi w rozmowie z portalem biłgorajska.pl oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

Każda osoba, która chce zostać Terytorialsem swoje kroki powinna skierować do Wojskowego Komendanta Uzupełnień i przejść proces rekrutacyjny, w tym rozmowę kwalifikacyjną i badania lekarskie. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań kandydat ma szanse zostać żołnierzem. Dopiero wtedy rozpoczynają się szkolenia: podstawowe, 16-dniowe dla osób, które nie miały kontaktu z wojskiem oraz wyrównawcze (weekendowe), w których udział biorą osoby, które już wcześniej pełniły służbę wojskową. Po tym okresie, już podczas służby każdy żołnierz ma obowiązek uczestniczenia w dwudniowych szkoleniach, co najmniej raz w miesiącu (szkolenia rotacyjne). Terytorialsi mogą pełnić służbę przez okres od 1 roku do 6 lat.

- Pierwsze zetknięcie z wojskiem jest szczególne, dlatego najważniejsze jest nauczenie ludzi, którzy przychodzą do jednostki wojskowego życia, z cywila robimy żołnierzy, kształtując w nich odpowiednie postawy i nawyki. Od samego początku żołnierze uczą się, m.in. posługiwania bronią, udzielania pierwszej pomocy medycznej, używania odzieży ochronnej oraz sprzętu pozostającego na indywidualnym wyposażeniu - wyjaśnia dowódca 25 Batalionu Lekkiej Piechoty major Wojciech Brykner. Podkreśla również, że niezwykle ważną kwestią w służbie żołnierza WOT jest jego przygotowanie pod względem fizycznym.

Do głównych zadań stawianych przed żołnierzami WOT należą, m.in.: obrona i wspieranie lokalnych społeczności, czyli np. reagowanie w przypadku klęsk żywiołowych, katastrof, czy też wypadków, prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, ochrona przed skutkami destabilizacji i dezinformacji, współpraca z elementami systemu obronnego państwa poziomu województwa i władzami samorządowymi, szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.

Wśród Terytorialsów są nie tylko mężczyźni. Jak się okazuje panie również chcą służyć w wojsku i nie ustępują mężczyznom wytrzymałością, czy determinacją. Często wręcz ich decyzje są bardziej przemyślane, a co za tym idzie nie rezygnują łatwo z podjętego zobowiązania.

Jak wyjaśnia dowódca 3 plutonu lekkiej piechoty 254. kompanii lekkiej piechoty podporucznik Marcin Koper - taka służba to przede wszystkim duma, ale są też wymierne korzyści. Każdego miesiąca żołnierz otrzymuje uposażenie, które dla szeregowego ustalono na kwotę 502 zł netto.

Wszelkie niezbędne informacje dla kandydatów dostępne są na stronie http://zamosc.wku.wp.mil.pl/pl/14376.html.

red.
red. dodany 18 marca 2018
 
Odsłon: 10252

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (20)

~ TERYTOLIANSI
Oceniano 11 razy  -1
to taki nawiedzony zakon Macierewicza
~ Błgorajski patriotyzm zabija.
Oceniano 10 razy  +6
Jesteś po prawej,biją cię z lewej.Jesteś polewej, biją cię z prawej.Jesteś po środku,biją cię i z prawa i z lewa.Jednym słowem dom wariatów.
~ książe
Oceniano 8 razy  +2
Te kapral , troszkę szacunku, obawiam się ze gdybys posmakowal tego o czym pisze czlowiek z zswszybko bys wrócił na ziemię , pewnie dojeżdżasz sobie teraz do swojego wojska z domku , posiedzisz 8 godzin .......zresztą szkoda gadac , wszyscy powinni sluzyc na jednostkach liniowych typu ;Cyrk ; Kolobrzeg, Trzebiatow z panem Jabu,poznac co znaczy fala i regulamin w ojsku , kto byl ten wie o czym piszę , to byla szkola przetrwania, nigdy tego nie posmakujesz za kasę , jest tylko jedno wyjscie , powrot do zsw,,,,,i szybciutko asow wojskowych brak , pozdrawiam wszystkich sluzacych w latach 90 tych..........porozmawiajcie z tatusiami......
~ Tak to widze
Oceniano 3 razy  +3
~ to było wojsko
Oceniano 3 razy  +3
~ Żołnierz
Oceniano 4 razy  +2
Kolego 9 lat w WDS i uwierz mi ze nie było grzania tyłka. Nie będę dyskutował z ludźmi nie mającymi pojęcia o armii. Idźcie, i sami spróbujcie swoich sił a nie piszecie głupoty przez neta.
~ Te żołnierz ciekawe kto ci teraz
Oceniano 7 razy  +3
konspekty pisze i mapki taktyczne rysuje ? ale co tam mapki wystarczy odsłużyć w trepostwie 15 lat i emeryturka leci za grzanie tyłka w ciepłym garnizonku bez wart , służb , a co tam wypuścić chłopczyków z patyczkami na plac taktyczny a samemu siedzieć w ogrzewanym i klimatyzowanym wozie dowodzenia.
~ Patriot
Oceniano 11 razy  +3
aa....jak jesteś taki mocny to wstąp do wotu a nie się wyśmiewasz.Pokaż ze masz jaja, jak Ci jeszcze rurki nie poobcierały.
~ aa
Oceniano 16 razy  -2
tyś żołnierz? taki macierewiczowy w tydzień awansowany? to tzw.wojsko to kupa niedorosłych chłopaczków, którzy bawią się jak dzieciaki szarika i pancernych..pierwsze lepsze starcie z wrogiem zrobi z nich mięso armatnie..
~ Żołnierz
Oceniano 31 razy  -5
Witam. Jestem żołnierzem 11 lat. Panie kapral.... Bylem na ćwiczeniach WOT i niech mi pan uwierzy ze ci co tam są bo chcą być zajechali by Pana na jednym metrze. Szkolenie wygląda bardzo profesjonalnie dużo strzelania i ciekawej taktyki. Niech się nie wypowiadają ci co karabin w ręku mieli ale taki z odpustu. Pościagajcie rurki i marsz do wotu a nie jakieś głupoty wypisujecie. Nie byliście, nie widzieliście to proszę nie komentować.
~ Hahahahahahahahahhaaaa
Oceniano 3 razy  +3
Hahahahahahahaahaaaaaa
Nie wiesz dziecko co piszesz.
~ j23
Oceniano 5 razy  +3
Jakiej ***** wojny?
~ Jak władek w końcu ruszy
Oceniano 7 razy  +7
Przyjdzie czas że staniecie przed faktem dokonanym a wtedy te wsze przechwałki wsadzicie sobie w nos.Miarą człowieka patrioty,polaka nie jest pycha ale pokora w tym co robi.Nie radzę wam porównywać się do miana żołnierzy przedwojnia czy okresu wojennego czy też po, bo wartość tamtych ludzi była wykuta w innych okolicznościach a wam neistety nie będzie za bardzo przy kim nabyć takich wrtości np zaczynjąc od Boga itd..Takrze pisanie tych głupot jak poniżej jest bez sensu.
~ też kapral
Oceniano 16 razy  -4
Toś się przez dwa lata nauczył!Doły kopać!Super żołnierz z Ciebie był.
~ kapral zsw (przetupane 2 lata)
Oceniano 31 razy  +7
ja tych chłopczyków i dziewczynki wziął bym dzisiaj na poligon zimowy na drawsko ,toruń albo orzysz po tygodniu pobytu wybił bym im żołnierzykowanie z główek , powinni ich wyposażyć w korkowce albo odpustowe pukawki przynajmniej sobie nawzajem krzywdy nie zrobią. Oni się nadają tylko na mięso armatnie a nie do walki , wystarczy popatrzyć wątłe słabe chuchra muszą się dowartościować za 500zł. śmiech na sali dać takim żołnierzykom saperkę i kazać przez noc działobitnię wykopać na poligonie zimowym te chuchra by się pos323rały już nie wspominam że musieli by to wykopać w maskach p.gaz.
~ ng
Oceniano 10 razy  +8
My menele z alejek tez byśmy im dali rade
~ JACK2306
Oceniano 11 razy  +1
Grom wystrzelałby specnaz...
~ formaldehyd
Oceniano 3 razy  -1
~ rezerwista
Oceniano 17 razy  +7
kpt. Bernard SZCZĘŚNIAK (korekta nazwiska!).
Co do WOT: Sam pomysł tworzenia WOT i jej gł. cele w zakresie wspomagania działań NSR (w czasie zagrożenia) oraz reagowanie w przypadku klęsk żywiołowych i wspieranie lokalnych społeczności, nie budzi obaw - pod WARUNKIEM, że tym zajmą się zawodowi, doświadczeni wojskowi (bez wtrącania się polityków!). Skoro zniesiono zasadniczą służbę wojskową, to jest to jedyna alternatywa "zagospodarowania" młodych obywateli i oswojenia ich z bronią na wypadek "W"! Chociaż nie na takim poziomie ale.... zawsze coś, a chodzi też o aspekt psychologiczny i patriotyczny. Lepiej być przygotowanym, zgodnie z powiedzeniem: chcesz pokoju...itd. Może to mały krok aby obywatele kraju (ci którzy chcą), mogli posiadać w domu broń.
~ xxx
Oceniano 31 razy  -3
Specnaz wystrzelałby to dziadostwo jak kaczki!
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 08:52 Smólsko
Impreza w remizie na ponad 100 osób. Interweniowała policja
W sobotni wieczór 1 maja, do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju wpłynęło zawiadomienie o trwającej imprezie w jednej z remiz OSP. Funkcjonariusze sprawdzili informację. Okazało się, że bawi się ponad 100 osób.
w niedzielę, godzina 12:54 Biłgoraj
Śmiertelny wypadek na trasie 835. Zginął rowerzysta
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 13:39 Biłgoraj
Pierwsza garażówka w tym roku
W niedzielę 9 maja, po kilkumiesięcznej przerwie zorganizowana została biłgorajska wyprzedaż garażowa. Wzięło w niej udział kilkaset osób, chętnych do kupna i sprzedaży produktów.
w piątek, godzina 10:11 Bukownica
Wypadek w lesie. Nie żyje 66-latek
2 maja 2021 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 08:55 Biłgoraj
Tymczasowy areszt dla 38-latka
8 lat pozbawienia wolności grozi 38-latkowi, który kierując volvo uderzył w wiatę, powodując śmierć dwóch mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Mężczyzna, który w przeszłości był wielokrotnie karany między innymi za pobicia i groźby, wczoraj usłyszał zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Kompletnie pijany kierowca zatrzymany w centrum Biłgoraja
1 maja 2021 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 09:36 Biłgoraj
Trwa spis ludności. Jak wykorzystują to oszuści?
w sobotę, godzina 21:14 Biłgoraj
Rocznica zakończenia II wojny światowej
Dziś, w sobotę, 8 maja przypada 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. By upamiętnić tę wyjątkową datę w Biłgoraju zorganizowano uroczystości rocznicowe. Z uwagi na trwającą pandemię wydarzenie miało symboliczny charakter.
w niedzielę, godzina 11:23 Lubelszczyzna
Dzienny raport o koronawirusie
w czwartek, godzina 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
w czwartek, godzina 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
w niedzielę, godzina 08:09 Józefów
Ruszyła termomodernizacja przychodni zdrowia
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w czwartek, godzina 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
30 kwietnia 2021 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
w piątek, godzina 10:31 Powiat
Burze z gradem i porywisty wiatr
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w piątek, godzina 08:21 Tereszpol
Wojewoda lubelski odwiedził tereny dotknięte skutkami nawałnicy
w czwartek, godzina 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj