REKLAMA
Pełna wersja
JÓZEFÓW
2018.05.17 08:28 | aktualizacja: 2018.05.16 16:54

Terytorialsi w kamieniołomach

W miniony weekend żołnierze z zamojskiego batalionu lekkiej piechoty szkolili się na nowej strzelnicy w Mokrem oraz w józefowskich kamieniołomach.
Terytorialsi w kamieniołomach

W Mokrem, na strzelnicy, 12 maja br. kilkudziesięciu żołnierzy z 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu odbyło zajęcia strzeleckie. Ponadto na różnorodnych zajęciach doskonalili naukę obsługi radiostacji, odbyli zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczyli zagadnienia z zakresu topografii oraz postaw strzeleckich.


Kolejnym miejscem ćwiczeń zamojskich Terytorialsów były malownicze kamieniołomy w Józefowie. Żołnierze wzbudzili spore zainteresowanie turystów odwiedzających jedną z pereł Roztocza. Gdy inni podziwiali uroki józefowskiego krajobrazu, żołnierze 25 blp uczyli i doskonalili się z działań nieregularnych, rozbudowy inżynieryjnej, organizacji wjazdowych punktów kontrolnych oraz zatrzymywania i przeszukiwania osób oraz pojazdów. Józefowskie kamieniołomy okazały się również dobrym miejscem do realizacji zajęć z taktyki.


Tego typu ćwiczenia terenowe są bardzo ważnym elementem szkoleń Terytorialsów. Zajęcia odbywają się w ramach szkoleń rotacyjnych i są organizowane zazwyczaj w weekendy.


Przypominamy, że 25 blp planuje szkolenia podstawowe dla zainteresowanych służbą w WOT. Odbędą się one na przełomie lipca i sierpnia oraz we wrześniu i w październiku w następujących terminach: 28.07-12.08.20 18 r.; 08-23.09.2018 r.; 13-28.10.2018 r. Stały rejon odpowiedzialności 25 blp obejmuje powiaty: zamojski, biłgorajski, hrubieszowski, janowski i tomaszowski. Właśnie na rekrutów z tych terenów liczy dowództwo batalionu.


Szczegółowe informacje dotyczące naboru do TSW można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Zamościu, ul. Koszary 52, codziennie w godz. od 7.30 do 15.30, kontakt telefoniczny - 261 181 102 lub też w 25 batalionie lekkiej piechoty, tel. 261 181 211.

WOT w woj. lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2300 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.


kpt. Damian STANULA
kpt. Damian STANULA dodany 17 maja 2018
 
Odsłon: 3862

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (16)

~ krak
Oceniano 3 razy  +1
Terytorialsi to takie nowe ZOMO.
~ LBL
Oceniano 2 razy  0
Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", płk Sławomir Kocanowski, w wypowiedzi dla "Naszego Dziennika" powiedział, że w przyszłości żołnierze WOT "będą prowadzili rozpoznanie także w swoim otoczeniu, tam, gdzie, gdzie mieszkają, pracują". "To się dzieje tak samo naturalnie, jak każdy z nas obserwuje wprowadzającego się sąsiada: kto to, jaka rodzina, jaki samochód itd." - dodał. (http://www.tvn24.pl). To są główne zadania i cel jaki postawiono przed WOT i za to im się płaci 500 zł miesięcznie, dla ciebie jest to przejaw patriotyzmu dla mnie inwigilacji obywatela przez państwo do złudzenia przypominające ORMO z PZPR.
~ LBL
Oceniano 6 razy  +2
Jeżeli dla ciebie drony czy naloty samolotowe z użyciem bomb kasetowych wykorzystywane przez wojsko to jakaś fikcja a podstawą wyposażenia każdej armii powinien być AK 47 bo twoim zdaniem to stanowi największe zagrożenie to nie mamy o czym rozmawiać. Tobie po prostu te 500 zł przysłoniło możliwość samodzielnego logicznego myślenie, za chwilę będziesz twierdził że człowiek nigdy nie był w kosmosie i nie ma rakiet międzykontynentalnych a tacy pionierzy w tej dziedzinie jak Von Braun lub Korolow to postaci fikcyjne. A co się tyczy konfliktu na Krymie i zielonych ludzików to żołnierze specnazu i dlatego na sam ich widok co najmniej jeden z dowódców Ukraińskich jednostek znajdujących się na Krymie poddał swoją placówkę bez jednego wystrzału, złożył broń i wyprowadził swoimi żołnierzami bo miał świadomość że w innym wypadku poświęci na darmo ludzkie życie. Pewnie też zaprzeczysz że istnieją wojny hybrydowe lub ekonomiczne. Podejrzewam że doktryna jaka panuje w WOT jest taka że to wy jesteście jedynymi prawdziwymi Polakami patriotami w tym kraju, tylko moim zdaniem działacie na szkodę tego państwa ponieważ odbieracie pieniądze które powinny być przeznaczone na zawodową armię. I jeszcze jedno jak jesteście tak dobrzy to dlaczego wasz guru który was powołał do życia korzysta z ochrony ŻW a nie WOT.
~ szmacianka
Oceniano 6 razy  +2
jak się pojawi nieprzyjaciel , to oni pierwsi się pochowają ci ,,terytorjalsi,, w strachu i panice .
~ logan
Oceniano 4 razy  0
teraz powaznie-tak przestarzala strukture wojskowa typu WOT maja w Europie tylko w Szwecji i tzw. krajach Pribaltiki czyli dawnych republikach radzieckich(dzis Litwa,Lotwa i Estonia)WYSTARCZY ?
~ Aaa
Oceniano 5 razy  -1
Gdzie kolego służsz.Ja 4 lata w DS i 12 na Zmechu. 4 zmiany ( Afganistan,wzgórza,Irak)To ci opisujesz to przypadki jeden na 10000. Tam jest ciągła walka tz.partyzancka. Szybkie ataki na konwoje, zaminowania, ostrzały baz. O tym co piszesz misjonarze Amerykańscy nawet nie słyszeli.Uwierz mi ze największy strach pośród wojska i cywili sieją uzbrojeni w AK i P panc partyzanci przeciwnika. Przez dwa lata kture tam spędziłem była ciągła walka i patrole tzw zielone ludki. Naloty, drony amerykańskie.... Jak dla mnie to jakaś fikcja. Byłem widziałem wiem co pisze. W razie jakiego kolwiek konfliktu zbrojnego największym zagrożeniem będą właśnie " zielone Ludki".Zobacz przykłady Syria czy nawet Krym. Gdzie te drony. Tam jest ciągle walka frontowa lekkiej piechoty. Z resztą nie można dyskutować z kimś kto tego na oczy nawiedziła bo to jak grochem.....
~ LBL do już 01.01.2019 pierwsi wot-owcy
Oceniano 5 razy  -1
02.01.2019 pierwsi wot-owcy wracają w czarnych workach do kraju ze zmiany kontyngentu w Iraku i Afganistanie info prosto z Mon....będą pogrzeby na koszt podatnika
~ już od 01.01.2019 pierwsi wot-owcy
Oceniano 4 razy  0
pojadą na zmianę kontyngentu do iraku i afganistanu info prosta z monu..... będzie się działo.
~ LBL do aaa
Oceniano 12 razy  +8
Przestań porównywać innych do bałwanów tylko usiądź i przeanalizuj konflikty zbrojne z ostatnich 30 lat to zobaczysz że oczami armii nie są już lornetki tylko satelity, orężem nie są chłopcy i dziewczyny z karabinkami szkoleni korespondencyjnie tylko drony np. Afganistan terroryści są zwalczani za pomocą predatorów które startują z bazy w Rammstein w Niemczech a ich operatorzy siedzą w Stanach i pomiędzy łykami kawy wciskają przycisk celem potwierdzenia neutralizacji określonego osobnika który został namierzony, kolejny przykład Irak duże zgrupowania wojsk pancernych składające się z kilkudziesięciu pojazdów były niszczone w jednej chwili a Irakijczycy nie mieli nawet pojęcia z której strony lecą pociski. Tak więc zamiast wydawać ogromne pieniądze z budżetu MON na leśnych ludzi lepiej przeznaczyć tą kwotę na modernizację armii zawodowej.A w przypadku klęsk żywiołowych lepiej spiszą się strażacy z OSP bo po zawyciu syreny zbiorą się w kilka lub kilkanaście minut.
~ aaaa
Oceniano 9 razy  -3
Po pierwsze policja nie może być w WOT bo jest rezerwą policji a nie wojska. A jak masz pisać głupoty to nie pisz w ogóle. Widzę że zielonego pojęcia nie macie o WOT a najwięcej macie do powiedzenia. Pozdrawiam wszystkich bałwanów w rurkach i superstarach . Nie pisz jak nie masz pojęci bo się tylko ośmieszasz jeden z drugim.
~ tak
Oceniano 13 razy  +5
tu w kamieniołomach powinni pomagać przy wydobywaniu kamienia,do tego nadają się ale nie więcej jak 50 lat a tu mają do 63 lat .To jak gadają ludzie elektorat pis sobie powiększa, a nie żadne wojsko,jak byli w biłgoraju to lufy karabinów celowali w ludzi , kto tak robi,pewien policjant 46 lat będący na emeryturze ,mówił że się zapisze i 500 zł za friko dostanie plus emerytura i wyjdzie,jeden ze specnaz da im radę, to porażka.
~ logan
Oceniano 12 razy  +2
a huk w czasie manewrow byl taki,ze az sie chlopakom paski adidasa na dresach poodklejaly
~ Żołnierz
Oceniano 20 razy  +2
Patriota....2 wojna światowa... Partyzantka, ludzie bez sprzętu i przeszkolenia przelewali krew swoją i wroga za ojczyznę. WOT ludzie z ambicjami, mają sprzęt i chęci... Nie to już nie to... Według Ciebie to są chorzy ludzie....to ty jesteś chory i powinieneś się leczyć. Koniec tematu nie ma co z prostakami deliberować
~ logan
Oceniano 18 razy  +2
komandosi gminni trenowali zatrzymywanie osob i pojazdow w kamieniolomach.... Noooo tak, terrorysci,przemytnicy i bandyci jadac na akcje,zawsze przejezdzaja przez kamieniolomy,dzungle afrykanska lub gleboka rzeke wplaw.A jak szefowie WOT obudza sie po delirce w psychiatryku,okaze sie ze obok na lozku.przypiety pasami,lezy ich guru,ANTONI M
~ Aaa
Oceniano 16 razy  -4
Nie byliście, nie widzieliście, nie osądzajcie. Juz się zaczną wpisy ludzi nie mających pojęcia o armii. Idź, zobacz jak tam jest a potem pisz prostackie posty. Nie widziałeś.... Nie osądzajcie.
~ LBL
Oceniano 21 razy  +9
Na następne ćwiczenia zapraszam do mnie na działkę za LOK. Na ćwiczenia z cyklu jak wyszukiwać i zwalczać ślimaki wpie.....jące sałatę.Przynajmniej do czegoś WOT się przyda i nauczy się czegoś pożytecznego i jako podatnik będę zadowolony że moje podatki nie idą na marne, bo na razie na koszt podatnika duzi chłopcy i dziewczyny bawią się w wojnę.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety
dzisiaj, 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
w piątek, godzina 13:44 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 12:39 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
dzisiaj, 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
dzisiaj, 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
w środę, godzina 08:02 Kraj
Nowe przepisy dla właścicieli czworonogów
28 kwietnia 2021 Kraj
Nowe zasady już od 1 maja. Dzieci wracają do szkół, otwarte hotele i restauracje
W środowe przedpołudnie 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przekazane zostały informacje o dalszych krokach podejmowanych przez rząd związanych z luzowaniem obostrzeń. Wraca handel, a dzieci znów będą chodzić do szkół. Co jeszcze się zmienia?
we wtorek, godzina 10:10 Biłgoraj
Matura w reżimie sanitarnym
we wtorek, godzina 11:25 Powiat
Kolizje z dzikimi zwierzętami
w niedzielę, godzina 17:56 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody.
dzisiaj, 08:49 Biłgoraj
Serdeczna Karteczka od uczniów "Piątki" dla pracowników PGK
w poniedziałek, godzina 12:17 Biłgoraj
Niech się święci 3 Maja!
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj