Na czym polega leasing pracowniczy?
Wynajem pracowników - zalety
Pracownicy z Ukrainy i innych państw wschodu
Leasing pracowniczy to usługa, która oferowana jest przez agencje pracy. Agencja pośredniczy wówczas między pracodawcą a pracownikiem w procesie rekrutacji oraz po zatrudnieniu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ pośrednik zajmuje się selekcją i rekrutowaniem osób do pracy, a także ewentualnymi szkoleniami i załatwianiem niezbędnych formalności. Jest to szczególnie istotne w przypadku zatrudniania pracowników ze wschodu, którzy potrzebują pomocy w dopełnieniu wymaganych procedur i aklimatyzacji w Polsce (zgoda na pobyt, zakwaterowanie, transport, nauka języka etc.). Dlatego jeżeli interesuje cię wynajem pracowników zza wschodniej granicy, zdecydowanie się na współpracę z odpowiednią agencją to bardzo dobry wybór.
Największą zaletą skorzystania z usług agencji jest odciążenie pracodawcy - zarówno pod względem ilości czasu i formalności, jak i odpowiedzialności za pracowników. Jeżeli zdecydujesz się na leasing pracowniczy w swojej firmie, agencja zaopiekuje się pracownikami od procesu rekrutacji po zakończenie współpracy, a ty nie będziesz musiał się martwić o załatwianie dodatkowych spraw. W każdej chwili będziesz mógł również zdecydować się na wymianę lub zwiększenie kadry pracowniczej - jedynym twoim obowiązkiem jest ewidencja czasu pracy wynajętych pracowników oraz terminowe opłacanie faktur wystawianych przez agencję. Takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem także dla osób zatrudnionych - współpraca z agencją zapewnia im fachową opiekę, terminowe wypłaty, godziwe stawki i poczucie bezpieczeństwa. Agencje oferują wynajem pracowników fizycznych i sezonowych, ale także wykwalifikowanych specjalistów (na przykład spawaczy - opis procesu rekrutacji znajdziesz pod poniższym linkiem: https://skuteczni.pl/spawacz-ukraina/). Dzięki temu pracodawcy z różnych branż mogą skorzystać z takiej formy rekrutowania personelu do swojego zakładu.
Pracownicy z Ukrainy oraz innych państw Europy Wschodniej cieszą się dużym zainteresowaniem wśród polskich pracodawców. Nic dziwnego - na naszym rynku brakuje rąk do pracy, a osoby przyjeżdżające do Polski ze wschodu (zarówno specjaliści, jak i pracownicy niewykwalifikowani) są konkurencyjne pod względem wykształcenia, etyki pracy, umiejętności i oczekiwanej pensji. Jednocześnie już od 2020 roku Niemcy otworzą swój rynek pracy na osoby spoza Unii Europejskiej. Szacuje się, że blisko 25% pracowników z Ukrainy zatrudnionych w Polsce może wówczas wyemigrować za naszą zachodnią granicą (liczba ta będzie w dużej mierze zależeć od ostatecznej formy ustaleń prawnych, które zostaną wprowadzone w Niemczech). W związku z tym, wielu polskich pracodawców zatrudniających osoby ze wschodu może mieć problem ze znalezieniem wystarczającej liczby pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z usług agencji pośredniczącej między firmą a zatrudnianymi - pozwoli to na obsadzenie wszystkich stanowisk bez poświęcania dodatkowego czasu i środków na akcje rekrutacyjne czy promocję przedsiębiorstwa wśród osób poszukujących pracy.