Decyzja o wyborze miejsca rejestracji firmy niesie za sobą długofalowe konsekwencje, zwłaszcza finansowe i wizerunkowe. Właśnie dlatego warto podjąć ją na podstawie dogłębnej analizy własnych potrzeb oraz rzeczowych, racjonalnych argumentów.
W zależności od specyfiki działalności, potrzeb i zasobności portfela, możesz zarejestrować firmę we własnym M, w wynajętym lokalu lub wirtualnym biurze. Każde z tych rozwiązań posiada szereg zalet. Każde z nich wiąże się także z wyzwaniami.
Zdecydowana większość przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje ją we własnym mieszkaniu. Takie rozwiązanie wydaje się bowiem najbardziej wygodne i najmniej kłopotliwe. Czy tak rzeczywiście jest?
Alternatywą do rejestracji firmy we własnym mieszkaniu może być wynajęcie niezależnego biura. W zależności od specyfiki działalności oraz Twoich potrzeb może być to mieszkanie (takie sprawdzi się znakomicie np. w przypadku biura rachunkowego) lub lokal przystosowany do prowadzenia firmy. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz zarejestrować firmę w cudzym lokalu, musisz uzyskać zgodę właściciela. Jeśli dokonasz rejestracji bez jego przyzwolenia, firma może zostać wykreślona z rejestru CEDiG.
Znakomitym połączeniem komfortu posiadania własnego biura oraz niskich kosztów jest wynajem wirtualnego biura. Czym jest wirtualne biuro? Wirtualne biuro jest usługą, polegającą na outsourcingu obsługi biurowej, bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorcy w danym miejscu.
Rejestracja firmy pod adresem wirtualnego biura niesie za sobą szereg zalet. Zarówno dla freelancerów, jak i właścicieli małych i średnich firm.