1 lutego weszły w życie zmiany w "małym ZUS", które rozszerzyły grupę przedsiębiorców uprawnionych do ulgi. Obecnie może z niej korzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku nie przekroczył 120 tys. złotych. Wcześniej ta granica była prawie dwukrotnie niższa. Nowi zainteresowani mieli miesiąc na zgłoszenie się do "małego ZUS". Termin minął 2 marca.
Do placówek Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynęło od początku lutego prawie 1,5 tys. nowych zgłoszeń od przedsiębiorców, a w całym województwie lubelskim - ponad 5,3 tys. Ta liczba może jeszcze nieco wzrosnąć, bo dokumenty można było złożyć także pocztą tradycyjną, a wtedy liczy się data stempla pocztowego. Większość przedsiębiorców z rejestracją czekała na ostatni możliwy moment.
Najwięcej wniosków dotarło bezpośrednio do ZUS w Lublinie - prawie 2 tysiące. Kolejne pod względem wpływu zgłoszeń były: Zamość (340), Biała Podlaska (325), Chełm (301) i Łuków (300). Najmniej zainteresowanych było we Włodawie (62) i Parczewie (63).
Jest zgłoszenie. Co dalej?
Samo zgłoszenie to nie wszystko. Trzeba jeszcze dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe za luty. To w nich przedsiębiorca korzystający z "małego ZUS" wskazuje niezbędne dane: przychód z 2019 roku, ubiegłoroczny dochód i formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jednoosobowe firmy muszą przesłać dokumenty do 10 marca, a pozostali przedsiębiorcy - do 16 marca. Dokumenty rozliczeniowe muszą złożyć także przedsiębiorcy, którzy już w styczniu byli na "małym ZUS" (na starych zasadach) i w lutym dalej korzystali z ulgi (już na nowych zasadach).
W tych samych terminach trzeba również opłacić składki w nowej obniżonej wysokości. W wyliczeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na "małym ZUS" pomaga internetowy kalkulator na stronie eskladka.pl. Ulgowe składki zależą od ubiegłorocznego dochodu przedsiębiorcy. Kwota, od której oblicza się składki, to minimum 780 zł (czyli 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego). Oszczędność w składkach może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej - ona wynosi aktualnie 362,34 zł.
Dla kogo "mały ZUS"?
"Mały ZUS" można opłacać dopiero po wykorzystaniu pozostałych ulg składkowych. W ciągu 5 lat prowadzenia firmy z "małego ZUS" można korzystać przez maksymalnie 3 lata. Uprawnieni do niego są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
Z "małego ZUS" nie mogą korzystać firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta też osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.
Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z "małego ZUS" i obliczania składek są na stronie www.zus.pl.