Każdego roku, późną zimą i wczesną wiosną odbywają się zebrania biłgorajskich rad osiedlowych. W tym roku spotkania rozpoczęły się w czwartek, 5 marca, jako pierwsi o bieżących sprawach mieli okazję dyskutować mieszkańcy osiedla Nadstawna. Zebranie odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 5.
Tradycyjnie już rozpoczęło się od sprawozdania za ostatni rok funkcjonowania rady, które przedstawiła przewodnicząca Dorota Bernaś.
- Częściowo udało się zrealizować wniosek o usunięcie drzew z parkingu przy bloku 56 na ul. Nadstawnej, dostosowano też krawężnik dla osób starszych i niepełnosprawny na przejściu dla pieszych przy tym samym bloku, udało się także usunąć stary słup oświetleniowy znajdujący się przy jednym ze sklepów na ul. Nadstawnej. Na ul. Joselewicza poprawiono zapadającą się studzienkę, naprawiono też chodnik przy ul. Nadstawnej 14. Dzięki inicjatywie Biłgoraj EKO Challenge oraz przy współudziale mieszkańców i strażaków zadbano o porządek w dolinie Białej Łady. W ciągu minionego roku dokonano również nasadzeń krzewów róży także przy ul. Nadstawnej - opowiadała Dorota Bernaś i podkreśliła, że nie wszystkie założenia doczekały się szczęśliwego finału.
Nie udało się np. wybudować dodatkowego wejścia na nowy plac targowy od strony rzeki, czy wybudować zatoki parkingowej przy ul. Nadstawnej 9, w planach było wybudowanie chodników po obydwu stronach ulicy Nadstawnej na odcinku od ul. Wasilewskiej do Zagrody Sitarskiej oraz wybudowanie trzech wyniesionych przejść dla pieszych z kostki. Te zadania jeszcze przed radą.
Dorota Bernaś wyraziła również zaniepokojenie faktem, że na terenie placu zabaw "Łączymy pokolenia", pomimo zainstalowanego monitoringu i patroli policyjnych, regularnie dochodzi tam do dewastacji, uszkodzeń ogrodzenia, czy zaśmiecania terenu.
- Dziękujemy mieszkańcom i radnym osiedla za zgłaszane uwagi i wskazówki, spostrzeżenia i potrzeby, które staraliśmy się realizować. Chcę też podziękować samorządom za pomoc w realizacji składanych wniosków - podsumowała przewodnicząca rady osiedla.
Podczas czwartkowego spotkania mieszkańcy mogli też posłuchać o inwestycjach, które w bieżącym roku będą realizowane na terenie całego miasta. Informację tę przedstawił obecny na zebraniu burmistrz Janusz Rosłan.
- Na wszystkie inwestycje w tym roku Rada Miasta przeznaczyła niebagatelną kwotę 34,3 mln zł, są to nie tylko wydatki z naszego budżetu, ale też ze środków zewnętrznych, głównie europejskich, ale także Funduszu Dróg Samorządowych - mówił włodarz i wymienił, że wśród najważniejszych inwestycji są: przebudowa skrzyżowania ulic Nadstawnej z Lubelską, budowa ul. Partyzantów i ul. Steglińskiego, jest to inwestycja dwuletnia, rozpoczęta w ubiegłym roku. Miasto złożyło wnioski na przebudowę ulic Królowej Bony, Królowej Jadwigi, Dąbrówki, teraz władze czekają na rozstrzygnięcie i decyzję premiera, gdyż w Urzędzie Wojewódzkim wnioski zostały ocenione pozytywnie i rekomendowane do dofinansowania. Ważną inwestycją jest też przebudowa dróg w osiedlu Różnówka, czyli ulic: Parkowej, Korczaka i Sokołowskiego, podpisanie umowy z wykonawcą będzie możliwe po otrzymaniu dofinansowania.
W tym roku dokończona zostanie też przebudowa ul. Skłodowskiej, Sienkiewicza i Piaskowej. Wykonana zostanie także dokumentacja techniczna przebudowy ul. Narutowicza, na odcinku od ul. Poniatowskiego w kierunku wschodnim, w planach jest też modernizacja skweru pomiędzy ulicami 3 Maja i Zamojską, jednak pierwszy przetarg nie został rozstrzygnięty, gdyż zaproponowana kwota przez wykonawcę była prawie dwukrotnie wyższa niż zakładano. Burmistrz rozwiał wątpliwości co do planów przebudowy ul. Nadstawnej, taka inwestycja w najbliższym czasie nie będzie wykonana ze względu na brak środków.
O prowadzonych na terenie osiedla pracach remontowych opowiadał także prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" Aleksander Bełżek, który wyjaśnił, że spółdzielnia prowadzi remonty bieżące takie jak: wymiana oświetlenia klatek schodowych, wymiana wodomierzy na elektroniczne, czy malowanie klatek. Ale są też większe zadania. SM planuje wykonanie remontu parkingów i dróg przy bloku Nadstawna 48, przygotowano już nawet projekt techniczny. Od strony ul. Knappa planuje się też wybudowanie dwupoziomowych garaży, jednak to przedsięwzięcie wymaga zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Ale to nie wszystko, spółdzielnia chce też wybudować nowy blok między ulicami Czerwonego Krzyża i Sikorskiego.
Największym problemem, o jakim dyskutowali mieszkańcy osiedla była brak dostatecznej ilości miejsc parkingowych. Obecni na spotkaniu wyrażali swoje oburzenie faktem, że mają niemałe trudność z postawienie swojego auta blisko bloku, w którym mieszkają. Proponowali też zamknięcie dla ruchu ulicy wewnętrznej pomiędzy dawnym MDK a Zagrodą Sitarską, ten pomysł nie może być jednak zrealizowany, gdyż jest to droga publiczna, wykonana przy współfinansowaniu miasta. Dyskusja dotyczyła też problemu wyjazdem z ul. Knappa w kierunku ronda (od Szkoły Podstawowej Nr 5). Padła propozycja, by ul. Strażacka znów stała się drogą dwukierunkową, co mogłoby odciążyć ruch w tym miejscu. Ponowiono też apel o wybudowanie wyniesionych przejść dla pieszych na ul. Nadstawnej ze względu na spory ruch samochodowy.
blondyn | Oceniano 2 razy 0
|
krzysztofpa | Oceniano 3 razy -1
już minusy lecą pisowskia czerwona burżuazja pracuje.
|
krzysztofpa | Oceniano 8 razy -2
dobre komuna !!! patrząc na wyborców i zwolennikó
|
PrezesPO | Oceniano 8 razy +4
Ale Komuna zniszczyła ludzi ... i dalej to trwa.
Komuchy aby tylko siedzieć i aby ich chwalić SZOK https://na |