Największą motywacją ludzi do treningu jest oczywiście spalenie nadmiernej tkanki tłuszczowej, wyrzeźbienie sylwetki czy poprawa kondycji fizycznej. Nie od dziś wiadomo, że ruch poprawia też zdrowie i wydolność całego organizmu. Bieżnia elektryczna pozwala na regularny wysiłek, angażujący wszystkie mięśnie. Bez wychodzenia z domu można także znacząco poprawić swoje samopoczucie. Już zwykły spacer na tym urządzeniu pobudzi pracę poszczególnych partii ciała, produkując duże dawki endorfin. Natomiast w trakcie biegania, najmocniej pracują nogi i pośladki, ale pracę wykonują również ramiona, brzuch i klatka piersiowa. Jedyne, o czym należy pamiętać, to przyjęcie prawidłowej postawy. Dzięki właściwej technice, stawy i kręgosłup nie będą zbyt narażone na urazy. Ten rodzaj bieżni umożliwia dostosowanie tempa oraz nachylenia do indywidualnych potrzeb.
Początkujący sportowcy nie powinni nadmiernie obciążać mięśni. Ważne jest, aby bieg odbywał się po centralnej części pasa biegowego, gdzie występuje najlepsza amortyzacja. Należy lekko unieść głowę, zgiąć ramiona w łokciach, nie patrzeć pod nogi i nie podtrzymywać się bocznych uchwytów. Kroki powinny być długie i pełne. Zaleca się, aby każdy trening rozpocząć i zakończyć spokojnym marszem, podczas którego następuje wyrównanie oddechu. Dobrym pomysłem będzie ustawienie kąta nachylenia na poziomie 2-3 stopni. W taki sposób oddane zostaną naturalne warunki, panujące w parku czy lesie.
Choć bieżnia elektryczna wiąże się z większym wydatkiem niż w przypadku zakupu wersji magnetycznej, to jej funkcje i możliwości są o wiele bogatsze. Warto więc, aby posiadała:
Ceny sprzętu fitness stanowią dość duży wydatek, jednak warto zainwestować w taką bieżnię, która będzie służyła przez długie lata.