REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2021.06.30 18:59 | aktualizacja: 2021.06.30 19:36

Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania

Kwestia prawidłowości prowadzenia polityki finansowej przez burmistrza Biłgoraja została podniesiona podczas środowych obrad Rady Miasta (30 czerwca). Komisje rady wydały pozytywną opinię, ale radni w głosowaniu jawnym nie podjęli chwały absolutoryjnej. Wcześnie burmistrz Janusz Rosłan nie uzyskał także wotum zaufania. - Wygraliście głosowanie, ale przegraliście jako ludzie - zwrócił się do swoich przeciwników burmistrz Janusz Rosłan.
Burmistrz bez absolutorium i bez wotum zaufania

Absolutorium to najważniejsza uchwała w całym roku. Udzielenie władzy gminy absolutorium jest jednoznaczne ze stwierdzeniem prawidłowości podjętych działań finansowych.

Każdego roku, do końca czerwca (w tym roku ze względu na nadzwyczajną sytuację do końca lipca) Rada Miasta ma obowiązek wyrazić opinię dotyczącą wykonania budżetu za rok ubiegły oraz prawidłowości prowadzonej przez organ wykonawczy, czyli burmistrza polityki finansowej.

Sesja absolutoryjna Rady Miasta w Biłgoraju została zwołana na środę 30 czerwca. Najpierw jednak kilkadziesiąt minut dyskutowano nad raportem o stanie miasta, by potem zagłosować nad wotum zaufania dla włodarza (wotum jest oceną przygotowanego raportu). Okazało się, że radni mieli wiele zastrzeżeń i postanowili nie udzielić wotum zaufania. Za podjęciem uchwały zagłosowało 10 radnych, 8 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu (obowiązywała większość bezwzględna). 2 radnych było nieobecnych podczas obrad. Trzeba podkreślić, że nieudzielenie wotum zaufania władzy gminy w dwóch kolejnych latach daje możliwość zainicjowania procedury przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania gospodarza gminy.

Kolejnym punktem sesji było przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok. O tym jak wyglądał rok budżetowy mówił skarbnik Roman Żuk, który podkreślił, że był to wyjątkowo trudny, bo zaskakujący rok. Konieczna była zmiana dotychczasowego podejścia, ze względu na brak pewności jak będą wyglądać kolejne miesiące.

- Mimo wszystko 2020 był rokiem korzystnym, oszczędności w wydatkach, w niektórych obszarach udało się przeprowadzić. Zachowaliśmy wszystkie wskaźniki, o których mowa u ustawie o finansach publicznych - mówił skarbnik.

Budżet uchwalony przez Radę Miasta, po uwzględnieniu zmian w ciągu roku, przewidywał dochody w wysokości 139 595 293,35 zł. Dochody wykonano w kwocie 138 832 844,85, co stanowiło 99,45% planu, w tym planowane pozostałe dochody własne w kwocie 50 024 873 zł wykonano w kwocie 49 523 053 zł, co stanowi 99% planu.

Plan wydatków budżetowych po zmianach dokonanych w ciągu roku przewidywał kwotę 149 368 919,11 zł. Wydatki zrealizowano w kwocie 143 240 742,66 zł, co stanowi 95,9% planu.

Na realizację inwestycji zaplanowano w budżecie miasta kwotę 30 493 500 zł, co stanowiło 20,41% ogółu planu wydatków. Wydatkowano kwotę 29 409 154,58 zł, czyli 96,44%. Plan przychodów budżetu miasta po zmianach na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosił 17 623 625,76zł i został wykonany w kwocie 15 600 625,76 zł, co stanowi 82,52 % planu.

Plan rozchodów wynosił 7 850 000 zł, wykonane rozchody wyniosły 7 850 000 zł, co stanowi 100% planu.

Na koniec 2020 roku zadłużenie miasta wynosiło 29 087 223 mln zł i było wyższe w stosunku do roku 2019 o 6 777 000 zł. Nadwyżka operacyjna na dzień 31 grudnia wyniosła 7 126 274,34 zł. Na koniec ubiegłego roku budżet miasta nie był obciążony poręczeniami, a kwota wolnych środków wyniosła 754 765,09 zł.

Pozytywną opinię o wykonaniu budżetu za ubiegły rok przedstawiły komisja budżetu i komisja rewizyjna, zastrzeżeń nie miała także Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

W środowej sesji wzięło udział 19 radnych. Za przyjęciem budżetu było 14 głosujących, 5 wstrzymało się od głosu. Za udzieleniem absolutorium z tytułu wykonania budżetu było 10 radnych, przeciwko 8, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Oznacza to, że radni nie udzielili absolutorium burmistrzowi Januszowi Rosłanowi. Jakie mogą być konsekwencje?

Rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania gospodarza gminy, ale nie wcześniej niż 14 dni po dacie nieudzielenia absolutorium.

- Ja jestem tylko kierownikiem urzędu, a całe miasto funkcjonuje dzięki ludziom. Symboliczne udzielenie lub nieudzielenie wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi przekłada się właśnie na pracowników. Oni nie zasługują na to, by im wotum nie udzielić - podsumował tę część obrad burmistrz Rosłan i podziękował swoim najbliższym współpracownikom wiceburmistrzowi Jarosławowi Bondyrze, skarbnikowi Romanowi Żukowi, a także kierownikom referatów oraz wszystkim, którzy poświęcili wiele czasu, by efektywnie pracować w tym trudnym, bo pandemicznym roku.

Włodarz zwrócił się także do radnych, którzy zagłosowali za nieudzieleniem absolutorium oraz wotum zaufania. - Wygraliście głosowanie, ale przegraliście jako ludzie. Nie mieliście żadnych merytorycznych zarzutów do wykonania budżetu. Nie mogliście zarzucić nic ani mnie, ani moim pracownikom. Nie zależy mi na wotum zaufania od was, zależy mi na wotum zaufania, które mieszkańcy Biłgoraja udzielają mi co cztery lata. Chcę postępować tak, by bez obrzydzenia codziennie patrzeć w lustro, ubolewam, bardzo mi was szkoda, bo wiem, że niektórzy z was tego komfortu dziś mieć nie będą. Możecie mnie upokorzyć, ale mnie nie złamiecie - mówił.

Całość sesji można obejrzeć poniżej. Nagranie dzięki BTK.

red.
red. dodany 30 czerwca 2021
 
Odsłon: 8582

Wideo

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (6)

Najwyżej oceniane komentarze
inż. Mamoń
Oceniano 62 razy  +36
Przykro patrzeć jak ludzie którzy chcą uchodzić za wierzących, posługują się zemstą za kilka słów prawdy pod adresem obecnego rządu. Zemsta i szukanie haków, tym się kierujecie. Na nic więcej was (bez)radni z pisu nie stać. Kolejny raz pokazaliście, że macie za nic prawdę, moralność, szacunek dla innych poglądów i przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Żadnego merytorycznego zarzutu wobec burmistrza nie macie. Padł rozkaz z góry i po kolei we wszystkich miastach, gdzie macie większość, a włodarz jest po innej linii, nie dajecie wotum zaufania, wymyślając jakieś brednie. Czysty bolszewizm.
LBL
Oceniano 58 razy  +30
Przykro na to patrzeć jak na poziomie samorządów pojawia się polityka rodem z cyrku na wiejskiej.
Wszystkie komentarze
Grzegorz z Chetyna
Oceniano 6 razy  +2
Ojej i co to będzie???
@niezależny@
Oceniano 20 razy  +10
Teraz nie dziwię się dlaczego np. taki Janów Lubelski który ma już strefę ekonomiczną, teraz będzie miał via Carpatia, ma inwestycje firm (bo u Nich nie ma czegoś takiego jak u Nas u Nich wspierają się od Szpitala zaczynając na Inwestycjach kończąc) a u Nas jak nie było, nie ma ...i po tym co się dzieje ... NIE BĘDZIE. Żaden rzetelny inwestor nie będzie się szarpał z miastem w którym nie ma jednomyślności i tylko jeden patrzy jak drugiego ugryźć. Przykro, naprawdę przykro. O poziomie merytoryczno-intelektualnym niektórych panów ... słów brak. Gryźcie się dalej a w Biłgoraju żadnych inwestycji na przyszłość nie będzie a możnaby coś z tego tortu wziąć dla siebie i np. Naszych dzieci. A dobrze Wiecie że jak nie będzie wabika żeby młody tutaj w Biłgoraju został, to za chwilę nie będzie tu po co siedzieć i to dotyczy się również do tych siejących wiatr i ich dzieci.
Pozdrawiam chociaż smutno mi.
irena@lbl.pl
Oceniano 20 razy  -4
Ja muszę się bardzo starać, by bez obrzydzenia patrzeć na Burmistrza Rosłana, który najpierw prosił mnie o przyjęcie tytułu "Zasłużony dla Miasta Biłgoraja", a później reprezentując Miasto Biłgoraj osobiście i samotnie, zgodnie z komunistyczną zasadą "od każdego wg. jego możliwości, każdemu wg. jego potrzeb" pozbawił mnie nagrody jubileuszowej. Burmistrz Rosłan ma bardzo wiele powodów, by patrzeć na swoje odbicie w lustrze z obrzydzeniem.
inż. Mamoń
Oceniano 62 razy  +36
Przykro patrzeć jak ludzie którzy chcą uchodzić za wierzących, posługują się zemstą za kilka słów prawdy pod adresem obecnego rządu. Zemsta i szukanie haków, tym się kierujecie. Na nic więcej was (bez)radni z pisu nie stać. Kolejny raz pokazaliście, że macie za nic prawdę, moralność, szacunek dla innych poglądów i przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Żadnego merytorycznego zarzutu wobec burmistrza nie macie. Padł rozkaz z góry i po kolei we wszystkich miastach, gdzie macie większość, a włodarz jest po innej linii, nie dajecie wotum zaufania, wymyślając jakieś brednie. Czysty bolszewizm.
duki_1
Oceniano 61 razy  -19
Czasem warto się zastanowić, zanim się wystąpi w niemieckiej tvn 🙂
LBL
Oceniano 58 razy  +30
Przykro na to patrzeć jak na poziomie samorządów pojawia się polityka rodem z cyrku na wiejskiej.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w sobotę, godzina 08:40 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w piątek, godzina 08:53 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w sobotę, godzina 16:54 Biłgoraj
Piknik rowerowy "Tropem łosia i wilka"
w piątek, godzina 13:01 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
w czwartek, godzina 09:52 Biłgoraj
Pożar samochodu osobowego w Biłgoraju
w czwartek, godzina 09:04 Biłgoraj
Biłgoraj będzie oszczędzać energię?
w środę, godzina 11:46 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
w poniedziałek, godzina 13:09 Księżpol
Czołówka w Księżpolu. Dziecko trafiło do szpitala [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 11:42 Korczów
1,5 promila o 7 rano
we wtorek, godzina 08:05 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
w sobotę, godzina 11:23 Biłgoraj
Bieg Charytatywny PKO
w piątek, godzina 07:45 Biłgoraj
Oddaj krew i pomóż mieszkance gminy Biłgoraj w walce z białaczką
we wtorek, godzina 15:45 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
18 września 2022 Biłgoraj
Do Biłgoraja przyjadą Wojciech Sumliński i Marcin Rola
13 września 2022 Biłgoraj
Unieważniono postępowanie przetargowe. Przebudowy drogi nie będzie?
16 września 2022 Biłgoraj
Rocznica agresji sowieckiej na Polskę
W piątek 16 września w Biłgoraju odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą wkroczenia Armii Czerwonej na teren Polski, na które złożyła się msza święta, montaż słowno - muzyczny przygotowany przez młodzież z ZSBiO, wystąpienie starosty biłgorajskiego oraz złożenie wiązanek przy Krzyżu Katyńskim.
18 września 2022 Biłgoraj
Maraton po Ziemi Biłgorajskiej w strugach deszczu
w czwartek, godzina 14:17 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
15 września 2022 Frampol
Pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed 83 lat
We wtorek 13 września, przypadła 83. rocznica bombardowania Frampola. O tej tragicznej dacie nie zapomniała miejscowa społeczność. W hołdzie ofiarom przygotowano montaż słowno-muzyczny oraz złożono wiązanki kwiatów.
w poniedziałek, godzina 08:23 Biłgoraj
Poszukiwania 13-latka zakończone
we wtorek, godzina 10:43 Biłgoraj
Policjanci poszukują właściciela walizki [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 09:06 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
W piątkowy wieczór 23 września, w Biłgoraju gościli Wojciech Sumliński i Marcin Rola, dziennikarze znani z poruszania kontrowersyjnych tematów. Spotkanie odbyło się w jednej z biłgorajskich restauracji i przyciągnęło prawdziwe tłumy. Sala pękała w szwach. Rozmawiano o pandemii, wojnie na Ukrainie, czy planach globalistów.
13 września 2022 Niemirów
Zderzenie trzech aut w Niemirowie. 1,5 tys. zł mandatu za nieprawidłowe wymijanie
11 września 2022 Biłgoraj
Pogoda nie odstraszyła uczestników garażówki [NOWE ZDJĘCIA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika