Historia II wojny światowej jest odległa, a jednak najstarsi mieszkańcy mogą jeszcze pamiętać działania wojenne. Warto, by wiedza o najważniejszych zdarzeniach, zwłaszcza tych, które znacząco wpłynęły na przyszłe pokolenia była przekazywana. Nie tylko podczas lekcji historii w szkołach.
Z tego założenia wychodzi Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, które wspólnie z samorządem powiatowym, ale także regionalistami zorganizowało konferencję naukową poświęconą tematom bitwy pod Osuchami i akcji Sturmwind.
Jak podkreśla Dorota Skakuj z muzeum przyczyną do zorganizowania tego typu wydarzenia była chęć zainteresowania młodszego pokolenia wydarzeniami z naszego regionu, o których wiele osób nie ma pojęcia. Mimo, że Bitwa pod Osuchami była jedną z największych i najważniejszych bitew partyzanckich w kraju podczas II wojny światowej niektórzy zastanawiają się skąd tak duży cmentarz wojskowy w tak małej miejscowości jak Osuchy.
- Sama bitwa, ani ta na Porytowym Wzgórzu, ani ta pod Osuchami nie mają swoich monografii. Są opracowania, ale one nie pokazują wszystkich aspektów. Pokazanie całej historii jest niezwykle ważne dla mieszkańców regionu, a dla tych, którzy ją już poznali warte przypomnienia. Myślę, że to wartościowa inicjatywa, być może będzie ona kontynuowana - powiedziała Dorota Skakuj. Z pewnością jedną z form promowania wiedzy o walkach partyzanckich z czasów II wojny światowej będzie powstające w Osuchach muzeum, które będzie filią biłgorajskiej placówki.
Dla młodego pokolenia ciekawsza, alternatywna forma poznania zdarzeń sprzed kilkudziesięciu lat jest już wręcz obowiązkiem edukatorów. Dlatego Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, wychodząc naprzeciw właśnie takim oczekiwaniom stara się regularnie proponować udział w tego typu przedsięwzięciach. Jak zapewnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl dyrektor muzeum Marek Majewski właśnie takie żywe lekcje historii są w stanie przybliżyć zdarzenia, które młodzież zna tylko ze szkolnych lekcji. - Wszystko co robimy dedykujemy głównie młodemu pokoleniu. Bardzo mi zależy na tym, by młodzież nie tylko uczestniczyła w takich inicjatywach, ale też była faktycznie zainteresowana. Trzeba przypominać o ważnych rzeczach, podkreślać ich rangę, to zaowocuje w przyszłości - powiedział dyrektor Majewski i dodał, że już w czwartek MZB zorganizuje kolejne wydarzenie, mające na celu przybliżenie ważnej postaci z regionu, tego dnia odbędzie się wystawa poświęcona wybitnemu artyście pochodzącemu z Biłgoraja Stefanowi Knappowi.
Podczas środowej konferencji odbyło się kilka prelekcji. Rafał Drabik omówił temat pacyfikacji ludności w powiecie biłgorajskim w świetle niemieckich dokumentów, Maria Działo opowiadała za to o szkoleniach wojskowych na terenie obwodu AK Biłgoraj, Piotr Widz przybliżył temat akcji Sturmwind I, a Kamil Kopera akcji Sturmwind II, czyli niemieckich działań przeciwpartyzanckich w Puszczy Solskiej. Na zakończenie Dorota Skakuj opowiedziała o uczestnikach zgrupowania BCh i AK w bitwie pod Osuchami.
Konferencja odbyła się w ramach programu "Warto być Polakiem", którego organizatorem jest samorząd województwa lubelskiego. Honorowy patronat objęli poseł na Sejm Beata Strzałka i starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip.
Podczas wydarzenia zaprezentowana została też książka z materiałami konferencyjnymi.
krzysztofpa | Oceniano 13 razy -1
To aż tyle pisowskich gwiazd trzeba było żeby nauczyć ich historii , pewnie też był wykład jak AK-owcy zabierali mieszkańco
|