O godz. 11.30 w kościele pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Goraju odprawiono mszę, a godzinę później rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia pomnika Prymasa Tysiąclecia.
Kardynał Wyszyński był szczególną osobowością, łączącą w sobie postawę męża stanu, pasterza i człowieka szczególnego zaufania. Walczył o prawa dla życia, o prawa dla rodziny. Dzisiaj możemy się na nim wzorować. Prymas Wyszyński był m. in. biskupem lubelskim - wówczas często gościł na Ziemi Biłgorajskiej, wizytując parafie. Stery Kościoła w Polsce objął w 1948 roku. W 1953 roku otrzymał godność kardynała. W swej działalności odznaczał się walką o praw człowieka, narodu i Kościoła.
Podczas uroczystości poświęcenia pomnika swoje 60-lecie kapłaństwa obchodził ks. infułat Kazimierz Bownik, który w miejscowej parafii stawiał pierwsze kroki kapłaństwa. W uroczystości udział wzięli księża rodacy oraz władze samorządowe starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, burmistrz Goraja Antoni Łukasik, przewodniczący Rady Miejskiej w Goraju Stanisław Kapica, Dorota Hawryło, skarbnik gminny i Zenon Głowala sekretarz gminy.
Na cokole monumentu, którego autorem jest Tadeusz Sagan, znalazła się inskrypcja: "Rzeczy Bożych na ołtarzu cara składać nam nie wolno. Non possumus!". To fragment memoriału Episkopatu Polski z 8 maja 1953 roku, przyjętego w odpowiedzi na próby podporządkowania kościoła katolickiego komunistycznym władzom. To motto uzupełniły napisy: "Stefan Kardynał Wyszyński 1901-1981. Prymas Polski." Natomiast z drugiej strony widnieje napis "SOLI DEO" BISKUP LUBELSKI 1946-1948" Wdzięczni mieszkańcy Goraja w roku odzyskania praw miejskich A.D. 2021.