REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2021.10.28 17:33 | aktualizacja: 2021.10.29 10:10

Diety radnych Rady Powiatu w górę

Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia zasad przyznawania diet radnym oraz zwrotu kosztów podróży było częścią obrad Rady Powiatu. Sesja odbyła się w czwartkowe popołudnie 28 października. Jaka decyzja została podjęta?
Diety radnych Rady Powiatu w górę

Kwestią wysokości diet zajęli się radni podczas sesji Rady Powiatu, która odbyła się w czwartkowe popołudnie 28 października.

- Ostatnia nowelizacji jeśli chodzi o wysokość diet dla radnych Rady Powiatu Biłgorajskiego miała miejsce w 2006 roku a w stosunku do pewnej kategorii radnych była jeszcze niewielka nowelizacja w roku 2014 - rozpoczął tę część obrad przewodniczący Marian Kurzyna i wyjaśnił, że dieta radnego zależy od trzech czynników:
- kwoty bazowej - w roku 2000, gdy ustanawiano powiaty wynosiła ona 1 490,30 zł.
- mnożnika, który mówi o maksymalnej kwocie przysługującej w ramach diety, a który wynosi 1,5-krotność kwoty bazowej
- wielkości powiatu - wyróżniono trzy wielkości: większe niż 120 tys. mieszkańców - 100%, od 60 do 120 tys. mieszkańców - 85%, poniżej 60 tys. mieszkańców - 70%.

Obecnie kwota bazowa wynosi 1 789,42 zł.

Przewodniczący zaznaczył, że przez lata siła nabywcza kwoty otrzymywanej przez radnych znacznie się zmniejszyła.

- W 2000 roku płaca minimalna wynosiła 700 zł, a maksymalna dieta radnego 1900 zł, więc były to niespełna 3 płace minimalne. Dziś maksymalna kwota, jaką może otrzymać radny w okresie 1 miesiąca to 2 281 zł, a płaca minimalna to 2 800. 3,5 razy spadła wartość diety - mówił dalej Marian Kurzyna.

Ponadto, jak tłumaczył przewodniczący we wrześniu br. Sejm RP przyjął ustawę o zmianie w wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, a to jest jeden z tych trzech czynników, z których wyliczana jest dieta radnego. Liczba 1,5 została zastąpiona cyfrą 2,4.

W listopadzie maksymalna wysokość diety, jaką może otrzymać radny wzrośnie do 3 650,41 zł.

- Toczyliśmy w tej kwestii dyskusje. W ostatecznym kształcie te diety wzrastają dla wszystkich radnych o tę samą kwotę 408 zł, dla przewodniczącego rady o 57 zł. To wszystko uwarunkowane jest jeszcze górnym limitem - podsumował przewodniczący Kurzyna.

Głos w dyskusji zabrał radny Michał Dec, który zapytał o łączny koszt dla budżetu w skali roku. W odpowiedzi usłyszał, że będzie to 105 tys. zł.

Ustalono następujące zasady przyznawania diet radnym powiatu:

  1. dla Przewodniczącego Rady Powiatu ustala się miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 125,7 % kwoty bazowej po zaokrągleniu do pełnych złotych,

  2. dla Wiceprzewodniczących Rady Powiatu ustala się miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 95,00 % kwoty bazowej po zaokrągleniu do pełnych złotych,

  3. dla pozaetatowych członków Zarządu Powiatu ustala się miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 125,2 % kwoty bazowej po zaokrągleniu do pełnych złotych,

  4. dla Przewodniczących Komisji Rady i ich Zastępców, Sekretarzy Komisji Rady Powiatu oraz Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej ustala się miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 95,00 % kwoty bazowej po zaokrągleniu do pełnych złotych,

  5. dla radnych będących członkami Komisji Rady Powiatu ustala się miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 88,2 % kwoty bazowej po zaokrągleniu do pełnych złotych,

  6. dla radnych nie będących członkami Komisji Rady Powiatu ustala się miesięczną dietę zryczałtowaną w wysokości 25% kwoty bazowej po zaokrągleniu do pełnych złotych.

W głosowaniu 15 osób było za przyjęciem uchwały, jedna się wstrzymała, a 4 radnych Biłgorajszczyzny było przeciwnych przyjmowaniu nowych zasad.

red.
red. dodany 28 października 2021
 
Odsłon: 2615

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (5)

blondyn
Oceniano 7 razy  +5
No i teraz już wiadomo po co radni tak "ciułali" każdy grosz... Podwyżki na wywóz śmieci, podwyżki wody i nieczustości, jeszcze tylko podatki w górę no i uciułąli... A co tam. Zaradni ci biłgorajscy radni!!! TYLKO MIESZKAŃCÓW żal, że pozwalają się TAK "WYCUŁAĆ".
Drakkar
Oceniano 3 razy  +1
JKlemens
Oceniano 11 razy  +5
A co tam to tylko 105 tyś w skali roku. To jest nic. Jak Sasin vel Dziobaty wydał na kopertowe wybory 73 miliony to już robi wrażenie. Ale co tam miliony. Na elektrownie w Ostrołęce wydano 1,5 miliarda i teraz jest wyburzana / nawet nie zrobiono rozruchu tech./ Na lotnisko w Radomiu Skurkiewicz wydał kilkaset milionów i też trzeba go przebudować bo jest za małe ale jeszcze żaden pasażer do odlotu się nie zgłosił. Wybudowano szybką kolej do Dęblina, która miała dowozić pasażerów na lotnisko. Chętnych brak bo żeby opłacało się utrzymywać połączenie to trzeba milion pasażerów rocznie. Kursowanie pociągów zawieszono. Morawiecki vel Pinokio obiecywał milion samochodów elektrycznych w 2022 r. Na razie mają zamiar wyciąć las na kilkuset ha. Na respiratorach Szumowski i kamraci zwineli prawie 100 milionów nie mówiąc o kasie na maseczki. Itd,itd Wiec ja uważam, że radni podnieśli sobie diety za mało. Powinni sobie przydzielić po 10 tyś na / tłusty łeb/ jak powiedział Szanowny Pan Sikorski o pewnej waszej bojowniczce z Unią Europejską. Bo przecież na szpital to już nie ma co forsy dokładać. Szajka dowodzona przez łapówkarza C i tak wszystko rozkradnie. Więc bawcie się dalej... Wasz wódz znowu zapadł w drzemkę...
Drakkar
Oceniano 3 razy  -1
Drakkar
Oceniano 10 razy  +4
To jezd stanofczo za mao.Djeta radnego pofinna być po pienć tysiency.
Cienzko pracujo dzień w dzien.
Ostatecznie podniesie sie podatki mieszkańcom powiatu.
Nastepni podlegli czekają w kolejce po podwyzki.
W końcu to przeciez z państwowych...
Kanister Jarosława.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 20:07 Brodziaki
Piknik historyczny w Brodziakach
OSP w Brodziakach, GOK w Biłgoraju, GRH "Wir" z Biłgoraja oraz wójt gminy Biłgoraj zaprosili na kolejny już Piknik Historyczny w Brodziakach. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 2 października.
dzisiaj, 08:18 Biłgoraj
Sytuacja Ani pogarsza się z każdą chwilą
w poniedziałek, godzina 14:49 Turobin
Mieszkaniec Turobina walczy o względy rolniczki w telewizyjnym show
24 września 2022 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w niedzielę, godzina 18:50 Biłgoraj
Udało się wygrać 100 tys. zł?
w niedzielę, godzina 13:20 Biłgoraj
34. raz biegali ulicami miasta
w sobotę, godzina 17:38 Łukowa
Łukowa gra dla Mirka
Stowarzyszenie Kobiet Gminy Łukowa zaprosiło na festyn charytatywny pod hasłem "Gramy dla Mirka". Wydarzenie odbyło się w sobotę 1 października na placu przy Szkole Podstawowej w Łukowej.
w sobotę, godzina 21:05 Aleksandrów
Mężczyzna przygnieciony przez drzewo. Zmarł na miejscu [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 07:53 Lubelszczyzna
Wojewoda o dystrybucji jodku potasu. "Preparaty znajdują się na poziomie magazynów gminnych"
27 września 2022 Biłgoraj
Podejrzany o pedofilię 59-latek zatrzymany w Biłgoraju
Na terenie Biłgoraja został zatrzymany 59-letni mężczyzna, który pisał niestosowne treści do osoby podającej się za 10-letnią dziewczynkę. Złapał się na haczyk zarzucony przez grupę "Dzieciak w sieci". Do zatrzymania podejrzanego o pedofilię doszło w minioną sobotę, w niedziele usłyszał zarzuty.
dzisiaj, 07:19 Biszcza
Trasa do Pomnika Lotników otwarta
w czwartek, godzina 10:25 Biłgoraj
Ponad sto osób chciało oddać krew dla Ani
w czwartek, godzina 16:24 Majdan Nowy
Zamordowani za chęć niesienia pomocy
Jan Gniduła, Katarzyna Kowal, Józef Kowal, Anastazja Łubiarz, Marianna Łubiarz, Katarzyna Margol oraz Kazimierz Szabat zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Dziś, w czwartkowe południe 29 września zostali "Zawołani po imieniu". Uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom gminy Księżpol.
w poniedziałek, godzina 08:53 Biłgoraj
Jubileusz 20-lecia biłgorajskiego UTW
w sobotę, godzina 12:43 Smólsko Duże
Zaginiony 65-latek odnaleziony. W poszukiwaniach wykorzystano drona z kamerą termowizyjną
20 września 2022 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat
Takie uroczystości nie zdarzają się często. Pani Wera Paluch, mieszkanka Biłgoraja skończyła 100 lat. Z tej okazji burmistrz Janusz Rosłan i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mariola Kupryjaniuk złożyli Jubilatce najserdeczniejsze życzenia.
w poniedziałek, godzina 08:15 Łukowa
Ponad 41 tys. złotych zebrano dla Mirosława
w piątek, godzina 09:56 Wola Duża
Zasnął za kierownicą i uderzył w przepust
23 września 2022 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
23 września 2022 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
w poniedziałek, godzina 11:07 Tarnogród
Pokazy kulinarne w TOK
21 września 2022 Biłgoraj
Biłgoraj z drona
Bols Air Shoot zaprezentował film, na którym można obejrzeć Biłgoraj z lotu ptaka. Są Państwo ciekawi jak stolica powiatu wygląda z góry? Zachęcamy do obejrzenia.
24 września 2022 Biłgoraj
Spotkanie z Sumlińskim i Rolą. "Pandemię wymyślili żydowscy globaliści"
w środę, godzina 07:49 Biłgoraj
Powstała strona poświęcona pomocy dla Ani
20 września 2022 Biłgoraj
Kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego wmurowany
Na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju powstaje nowy obiekt - Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe. Dziś, we wtorek 20 września, przy udziale władz samorządowych wmurowany został kamień węgielny pod inwestycję, która pochłonie ponad 15 mln zł.
w sobotę, godzina 08:17 Biłgoraj
Szkolili kierowców OSP
w poniedziałek, godzina 16:04 Biłgoraj
Wiatr nawet do 80km/h
w czwartek, godzina 14:54 Biłgoraj
"Czwórka" ma pół wieku
Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju powstała w 1972 roku. Obchody jubileuszu 50-lecia, na które złożyła się msza święta oraz uroczysta akademia, zorganizowano w czwartek 29 września.
w środę, godzina 17:32 Biłgoraj
Drożej za przedszkole. Placówki darmowe dla dzieci z Ukrainy
w środę, godzina 08:13 Biłgoraj
Kuba Nizio w "Tak to leciało"
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika