Podczas obrad sesji Rady Powiatu, która odbyła się 24 lutego br. podjęto 11 uchwał dostosowujących sieć prowadzonych szkół do nowej struktury szkolnictwa ponadgimnazjalnego zgodnie z nowym brzmieniem ustawy o systemie oświaty.
Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 1 września 2012 r. Jej zasadniczym celem jest zwiększenie skuteczności i efektywności systemu kształcenia zawodowego oraz zharmonizowanie go z rynkiem pracy. Efektywnosć systemu kształcenia ma zostać podniesiona m.in dzięki egzaminom na poszczególne kwalifikacje, które nie będą przeprowadzane po zakończeniu nauki w szkole, tak jak jest obecnie, ale na różnych etapach nauki. Zmianie ulegnie podstawa programowa. Nowa podstawa będzie zgodna z Krajowymi Ramami Kwalifikacji - unijnym projektem mającym ułatwić zdobycie pracy w krajach UE.
- Wszystkie te decyzje są dyktowane prawem. W tym momencie nie likwidujemy szkół w których trwa nauczanie. Tylko w tych których nie odbyły się już nabory i wygasło kształcenie. Ich likwidacja nie zagraża interesom uczniów. Nie były wcześniej likwidowane, gdyż mogły się pojawić nowe potrzeby, bądź pomysły na kształcenie. Następne zostaną zlikwidowane, gdy skończą swoj bieg - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Jan Koman, kierownik Wydziału Edukacji, Promocji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie.
- Te same zawody będą mogły być nadal kształcone i zakładamy 3 szkoły chcąc przeciwdziałać negatywnym skutkom wynikającym z wprowadzonej ustawy. Stworzymy technikum uzupełniające dla dorosłych, bo możemy po raz ostatni dokonać rekrutacji i mieć uczniów w tej szkole przez następne 3 lata - dodaje kierownik Koman.
Po raz ostatni 1 września 2012 r. prowadzony jest nabór do techników uzupełniających dla dorosłych. Zmiany w przepisach wymogły konieczność podjęcia uchwał o zamiarze przekształcenia:
-Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,
-Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju,
- Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,
Obecni uczniowie klas I kształcący się w cyklu 2-letnim będą mogli ukończyć szkołę na dotychczasowych zasadach.
Ze względu na nowe przepisy zdecydowano także o zamiarze likwidacji:
- I Liceum Profilowanego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,
- Technikum Uzupełniającego Nr 3 w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Józefa Dechnika w Biłgoraju.
Podjęto także uchwały o zamiarze przekształcenia:
- Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,
- Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, w Licea Ogólnokształcące dla Dorosłych.
Uczniowie klas I obydwu uzupełniających liceów będą mogli ukończyć te szkoły na dotychczasowych zasadach.
Podjęto także uchwały o zamiarze powołania nowych szkół - Stoimy przed faktem, że w 2015 roku będziemy mieć o 300 uczniów mniej. To oznacza nadwyżkę w etatach nauczycielskich o około 30. Z naszych szacunków wynika, że w tym okresie około 40 nauczycieli nabędzie uprawnienia emerytalne. Problem powinien zostać naturalnie rozwiązany, choć być może grupa nauczycieli będzie pracować w niepełnym wymiarze godzin. Z nowej ustawy wynika możliwość prowadzenia szkoleń zawodowych w szkołach zawodowych. Ponadto będziemy tworzyć nowe kierunki kształcenia, aby oferta była atrakcyjna i uczniowie przychodzili do nas. Powołanie trzech nowych szkół stwarza nam możliwość ostatniej rekrutacji i posiadania uczniów na następne trzy lata, co także złagodzi ewentualne problemy kadrowe - wyjaśniał starosta Marian Tokarski.
Radni jednogłośnie przegłosowali uchwały w sprawie
-utworzenia Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych Nr 1 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Biłgoraju,
- utworzenia Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych Nr 2 w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.
Podjęto także uchwałę w sprawie przekształcenia Technikum Odzieżowego, Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego, Technikum Mechanicznego w Biłgoraju w ZSZ i O w Biłgoraju.
- W tym nowym ustroju szkolnym tendencje są dobre. Szkoły zawodowe zmierzają w kierunku kursów kwalifikacyjnych. Dorosła osoba będzie mogła nabywać umiejętności wymagane w określonych zawodach w trakcie kursów, a nie w trakcie systemu szkolnego. Uważam, że jest to dobry pomysł - stwierdza kierownik Wydziału.
~ ojciec_mil | 0
Z tego co sobie przypomina
|
~ Gamoń | Oceniano 3 razy +1
Kolejna reforma edukacji,.
|
~ bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja | Oceniano 4 razy 0
Mając obecny poziom nauczania i zajęć praktyczny
|
~ mech | Oceniano 8 razy 0
kupa durni sie władzy dorwała i wymysla pomysły by na stołkach usiedzieć ile się da .W szkołach zawodowych powinny byc praktyki w zakładach pracy , a zakłady powinny miec obowiązek przyjmowan
|
mastalerz | Oceniano 12 razy +4
Czyli widzą że młodzi coraz bardziej tępi i rozwydrzen
|